Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 stycznia 2024 r.
11:40

Praca za granicą: gdzie i jaka?

0 A A
(fot. pixabay.com)

Praca za granicą cieszy się dużym zainteresowaniem głównie wśród młodych Polaków. Kuszeni są zarobkami wyższymi niż w kraju i – w przypadku dużej części ofert – niewielkimi wymagania związanymi z doświadczeniem i stażem pracy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyjazd do pracy za granicę na tzw. „własną rękę” nie jest bezpiecznym pomysłem. Wiele osób, by znaleźć dobrą ofertę pracy, korzysta z agencji pracy, których jest wiele. Czy praca za granica się opłaca nie tylko pod względem finansowym? Czy jest bezpieczna? W jakich zawodach są poszukiwani pracownicy zagraniczni?

W zależności od poszukiwanego pracownika, poszukiwane są różne predyspozycje. Jedną z obaw, które są powodem do rezygnacji z pracy za granicą jest bariera językowa.

– Oczywiście: znajomość języka jest atutem, jednak na miejscu znajdują się także koordynatorzy, którzy znają język polski i nasze kompetencje nie muszą być tak bardzo rozbudowane – mówi Mateusz Żydek z agencji Randstad zajmującej się pośrednictwem pracy za granicą.

Od magazyniera po inżyniera

W Europie najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów są Holandia, Niemcy, kraje Beneluksu i Skandynawia. Poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy, a także pracownicy fizyczni, którzy zbyt dużego doświadczenia nie mają. Wyjechać można do pracy w sektorze rolniczym, do fabryk na taśmy produkcyjne, opieki nad osobami starszymi, do magazynów. A posiadając wyższe kwalifikacje możemy trafić na oferty w sektorach logistycznych czy technicznych.

– Obecnie mamy tylko 4 oferty, ale na każde stanowisko poszukujemy kilku kandydatów, więc to nie jest tak, że nie ma pracy. Większe zapotrzebowanie zaczyna się na wiosnę, a punkt kulminacyjny przypada w wakacje, gdzie jest taki szczyt. Spowodowane jest to np. sezonem urlopowym pracowników zatrudnionych na stałe, czy sezonem świątecznym gdy w sektorze e-commerce potrzebne jest wiele rąk do pracy – wyjaśnia Mateusz Żydek.

To nie tylko tulipany

– Wyjechaliśmy z chłopakiem do Holandii pracować w fabryce zajmującej się produkcją rowerów. Spędziliśmy tam prawie 3 lata. Agencja, do której się zgłosiliśmy załatwiła wszelkie formalności związane z umową, podróż zorganizowaliśmy sobie sami, a na miejscu czekało już na nas agencyjne mieszkanie – wspomina swój pierwszy wyjazd Aleksandra, Lublinianka, która do pierwszej pracy za granicą wyjechała w wieku 19 lat.

Jak wyglądała praca i zarobki?

– Zarabialiśmy od 1500 do 2 000 euro miesięcznie, w zależności od nadgodzin. Z tego musieliśmy jeszcze opłacić mieszkanie no i wyżywienie. To wynagrodzenie pozwalało nam na odłożenie oszczędności oraz życie na takim poziomie, by nie martwić się o to, z czego zrezygnować – dodaje Aleksandra. Wręcz przeciwnie, oprócz pracy mieli czas na życie prywatne. Zwiedzili praktycznie całą Holandię wzdłuż i wszerz.

Holandia to nie jedyne miejsce w którym pracowała Aleksandra. Wraz z chłopakiem przez pół roku pracowała także w Stanach Zjednoczonych, chociaż – jak wspomina – tutaj „papierologia” była gorsza i bardziej zawiła.

– Wypełniałam ankietę, czy nie handlowałam ludźmi lub bronią. Później pełno kwestionariuszy w ambasadzie, otrzymanie takiej promesy i dopiero wtedy pośrednik mógł wszystko załatwić. Wizę otrzymaliśmy dopiero jak wylądowaliśmy w Stanach, ale taka jest procedura – wspomina Aleksandra.

Co sprawdzić

Wyjeżdżając za granicę zawsze jest jakaś obawa, że zostaniemy „na lodzie”. Aby się tak nie stało, jeszcze przed wyjazdem należy wszystko dokładnie sprawdzić i dowiedzieć się, by na miejscu nie wyszły na jaw jakieś niemiłe niespodzianki.

Przede wszystkim, decydując się na wyjazd z agencji pośrednictwa pracy za granicą powinniśmy sprawdzić, czy jest ona wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Dzięki temu mamy pewność, że agencja działa legalnie i musi zachowywać pewne standardy, a w przypadku nieprawidłowości podlega kontroli.

– Podczas takich rozmów, warto patrzeć na to, czy pracodawca mówi otwarcie o wszystkich warunkach zatrudnienia. Mowa tutaj o wynagrodzeniu, zakwaterowaniu, premiach czy ubezpieczeniu, ale także szeregu innych rzeczy – wyjaśnia Mateusz Żydek z agencji Ranstad.

Przyszłych kandydatów do pracy zagranicznej uczula, że umowa powinna zostać zawarta jeszcze przed wyjazdem, najlepiej w siedzibie agencji, a nie gdzieś na parkingu przed wyjazdem, czy już na miejscu. Może nie będzie to stuprocentowa gwarancja dobrego zatrudnienia, ale na pewno ta umowa posłuży nam podczas ewentualnych reklamacji. Dobrą formą sprawdzenia zatrudnienia za granicą jest także zaczerpnięcie informacji od osób, które tam pracowały lub nadal pracują. Wtedy dowiemy się także więcej o warunkach, które interesują nas najbardziej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Fasolka z pestycydami. Masz ją w domu? Nie jedz

Fasolka z pestycydami. Masz ją w domu? Nie jedz

Przekraczającą dopuszczalny poziom obecność pestycydu - glufosynatu stwierdzono w partii fasolki Adzuki z Argentyny. Główny Inspektorat Sanitarny wydał nakaz wycofania jednej z partii produktu z rynku.

Przepiórki doskonałym uzupełnieniem przydomowego kurnika

Przepiórki doskonałym uzupełnieniem przydomowego kurnika

Przydomowe kurniki z dobudowaną wolierą to codzienny widok podmiejskich zabudowań. Drób zyskują na popularności wśród miłośników ekologicznego stylu życia i samowystarczalności. Miasta obudowały się domkami jednorodzinnymi, każdy ma dużo przestrzeni własny ogródek, a ich właściciele dużo wolnego czasu.

Plaża w Kulikowie (gm. Sułów) jest położona nad nieliskim zalewem

Hawajskie parasole nad wielką wodą. Otwarcie sezonu za kilka dni

Została otwarta już po zeszłorocznych wakacjach, a w raz z początkiem tych nadchodzących ruszy tu po raz pierwszy sezon. Na jego oficjalne otwarcie zaplanowano huczną imprezę.

Zawody w Lubinie zgromadziły na starcie zawodników z całej Polski
ZDJĘCIA
galeria

Jazda figurowa na rolkach: W hali UM w Lublinie odbyły się mistrzostwa Polski oraz Puchar Asa

Jeżeli ktoś nie był przekonany do tej stosunkowo młodej dyscypliny sportu, to po weekendzie spędzonym w hali Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na pewno zmienił zdanie

To był pracowity weekend dla krasnostawskiej drogówki

Jeżdżą po wsiach jak na autostradzie. Rekordzistka w porsche dostała mandat 5 tys. zł

Pięcioro kierowców straciło prawo jazdy na drogach powiatu krasnostawskiego. Wszyscy zostali zatrzymani przez policję w weekend. Posypały się wysokie mandaty.

Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami w Krasnymstawie w czwartek, 20 czerwca

Andrzej Stasiuk w Krasnymstawie. Spotkanie jest otwarte

Był gościem pierwszej edycji, będzie też tegorocznej. Andrzej Stasiuk odwiedzi Krasnystaw w ramach V Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka. Spotkanie autorskie z pisarzem jest planowane na czwartek. Ma się rozpocząć o godz. 18 w Krasnostawskim Domu Kultury. Wstęp będzie wolny.

Chodził po mieście z narkotykami. Sporo miał też w domu

Chodził po mieście z narkotykami. Sporo miał też w domu

Do 3 lat więzienia grozi 28-latkowi z Tomaszowa Lubelskiego, u którego policjanci znaleźli najróżniejsze substancje psychoaktywne.

Cztery okulistki przyjmują małych pacjentów przez pięć dni w tygodniu, ale tylko w wybranych godzinach

Nowa poradnia w szpitalu. Zadbają tu o wzrok małych pacjentów

Nie było jej, ale niedawno powstała. W szpitalu "papieskim" w Zamościu uruchomiono poradnię okulistyki dziecięcej.

Lutnia Piszczac z awansem, Podlasie II w barażach. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Lutnia Piszczac z awansem, Podlasie II w barażach. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

W ostatniej kolejce Podlasie II Biała Podlaska rozgromiło Unię Żabików 8:0. W meczu kolejki Orlęta Łuków przegrały na swoim boisku z Lutnią Piszczac 2:3. Taki wynik premiował bezpośrednim awansem do IV ligi Lutnię, a w barażu zagrają rezerwy Podlasia. Ligowego bytu nie był pewien ŁKS Łazy, który mierzył się z konkurentem do utrzymania Bad Boys Zastawie. Gospodarze wygrali jednak 3:2 i utrzymali się. Do klasy A zdegradowane zostały Tytan Wisznice i Bad Boys Zastawie

38-latek ma na koncie wyroki za podobne przestępstwa

Złodziej recydywista. Łupy chował w dziecięcym wózku

38-latek przyszedł do sklepu z dziecięcym wózkiem, ale... bez dziecka. Bo pakował do tego pojazdu to, co ukradł. Tym razem był to alkohol, zabawki i trochę artykułów spożywczych.

Bożena Lisowska
Dzień Wschodzi
film

Sejm spełnieniem politycznych marzeń - szczerze Bożena Lisowska

Czy będzie nową gwiazdą polskiego parlamentu? Z pewnością to spełnienie jej politycznych marzeń. Bożena Lisowska, która do tej pory pełniła funkcję radnej województwa lubelskiego, w miejsce europosłanki Marty Wcisło obejmie mandat posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Kłos Gmina Chełm - mistrz chełmskiej klasy okręgowej

Kłos Gmina Chełm świętuje, przerwany mecz GKS Łopiennik. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Sędzia Kordian Nazaruk przerwał w 60 minucie mecz: GKS Łopiennik – Brat Siennica Nadolna. Do tego czasu było 0:0, a arbiter pokazał pięć czerwonych kartek. W spotkaniach ważnych dla układu w dole tabeli Spółdzielca Siedliszcze zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Orzeł Srebrzyszcze przegrał z Kłosem Gmina Chełm 1:6

Upamiętnią kapitana Sowę pseudonim „Vis”
NASZ PATRONAT
19 czerwca 2024, 9:30

Upamiętnią kapitana Sowę pseudonim „Vis”

Już w najbliższą środę odbędzie się VII edycja rajdu pieszego. Celem wydarzenia jest przybliżenie życia kapitana Sowy, w sposób przystępny dla każdego.

Dobra zabawa oraz pomoc. Zagrajmy razem dla Henia
NASZ PATRONAT
23 czerwca 2024, 8:45

Dobra zabawa oraz pomoc. Zagrajmy razem dla Henia

Wspólna zabawa, turniej piłki nożnej, grillowanie i licytacja charytatywna – to wszystko odbędzie się już niebawem, a zebrane środki pomogą w leczeniu małego Henia.

Mama i jej młode podczas niedzielnego spaceru

Narodziny w ZOO. Pierwszy spacer na brzuchu mamy zaliczony

Jest kolejny nowy mieszkaniec Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu. W weekend na świat przyszedł mały leniwiec.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium