Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 lutego 2018 r.
21:41

Historia Lublina. "Zabrali pamięć i obrazy miasta nad Bystrzycą do stolicy nad Dunajem"

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 1 A A
* Publikacja “Lublin przez siedem wieków. Wydarzenia i ludzie” ukazała się nakładem Wydawnictwa KUL.
* Publikacja “Lublin przez siedem wieków. Wydarzenia i ludzie” ukazała się nakładem Wydawnictwa KUL.

Mamy kolejny dowód na to, że historia Lublina się nie zamyka. Naukowcy wciąż znajdują niezwykłych bohaterów i opisują związane z nimi wydarzenia. Właśnie opublikowali książkę pełną takich historii. Jedna z nich jest malarska...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszy plan jak z kolorowych klocków, horyzont z charakterystycznymi wieżami i Bramą Krakowską. Patrzycie na „Lublin, panorama z góry lub wieży kościoła”.

Jego autor - Franz Hohenberger - przyjechał z Wiednia do Lublina, bo 25 marca 1916 zaciągnięto go do armii jako malarza wojennego i wysłano do Generalnego Gubernatorstwa Wojskowego w Polsce. Hohenberger miał wówczas 49 lat i możliwe, że nie był szczęśliwy z takiego obrotu wydarzeń. W Wiedniu musiał rozwiązać prowadzoną od czternastu lat szkołę malarstwa.

Lublin na Praterze

Dwa miesiące później, w maju 1916 roku artysta, którego sztukę fachowcy określają jako realistyczno-impresjonistyczną pokazał kilkanaście lubelskich obrazów na wiedeńskiej Wystawie Wojennej w pawilonie VII poświęconym Lubelszczyźnie.

– Zaskakujące jest to, że mimo iż Lublin miał swój pawilon na prestiżowej wystawie w stolicy monarchii, w tutejszej lokalnej prasie w czasie jej trwania nie znalazła się o tym żadna szczegółowa informacja, a co za tym idzie, nie padło nazwisko Hohenbergera – zauważa Dorota Kudelska w tekście poświęconym artystom austriackiej Kunstgruppe, wiedeńczykom, którzy byli w Lublinie między 1915 a 1918 rokiem.

Warto szukać

Hohenberger, autor tej stosunkowo mało znanej panoramy Lublina, choć namalowanej z oczywistego miejsca - był członkiem formacji, do której należeli także rzeźbiarze, graficy, architekci. Towarzyszyli armii austriackiej, a do ich obowiązków należało krzewienie bieżącej propagandy wojskowej na rzecz monarchii austro-węgierskiej, ale przede wszystkim przygotowywanie materiałów wizualnych tworzonych z myślą o wykorzystaniu ich przez historiografię.

– Zabrali pamięć i obrazy miasta nad Bystrzycą do stolicy nad Dunajem, gdzie pokazali je w jednej z najsławniejszych europejskich galerii. Obrazów warto nadal szukać – pisze Dorota Kudelska, a jej opowieść można potraktować jako początek detektywistycznych działań. Bo znamy tylko niewielką część „naszych” prac austriackich malarzy. O istnieniu reszty wiemy jedynie z katalogów wystaw czy dokumentów do których dotarła autorka.

Pamięć i obraz

Tekst poświęcony mało znanemu wycinkowi historii Lublina z czasów I wojny światowej jest jednym z siedemnastu tworzących książkę „Lublin przez siedem wieków. Wydarzenia i ludzie”, która właśnie się ukazała.

– Autorzy opisują wydarzenia i ludzi, których historie nie są powszechnie znane. Niektóre z tematów poruszano już w pracach naukowych ale wówczas trafiały jedynie do wąskiego grona specjalistów. Kieruję się zasadą, by nie powielać starych rzeczy – tłumaczy prof. Eugeniusz Niebelski, pytany dlaczego czytelnik ma sięgnąć po kolejną publikację, jaka ukazuje się w związku z 700 urodzinami miasta.

Opowieść o artystach z Kunstgruppe jest idealnym potwierdzeniem opinii redaktora publikacji, który uważa, że historia Lublina się nie zamyka i długo nie zamknie.

Mało kto wie

Powstanie książki jest związane z konferencją naukową, jaka odbyła się jesienią 2016 roku w Lublinie. Znajdziemy tu też teksty, które powstały dodatkowo. Autorami są historycy, poloniści, historycy sztuki - od magistrów po profesorów - z KUL-u, UMCS-u, IPN-u oraz Muzeum na Majdanku.

– Gdybym miał prywatnie wybrać z książki teksty, by je polecić, to oprócz wspomnianej historii austriackich artystów mogę wymienić mało znany wątek z czasów II wojny światowej. Marta Grudzińska zajęła się sprawą niemieckiego obozu dla jeńców Żydów, żołnierzy września. Obóz wiele lat działał przy ulicy Lipowej 7, w miejscu gdzie dziś stoi Plaza. To nie jest historia upowszechniona, bo nie ma w powszechnej świadomości wiedzy, że Żydzi służyli w Wojsku Polskim. Podobnie ciekawą sprawą jest historia nam bliższa, bo z 1956 roku. O wypadkach na Węgrzech w tamtym czasie wiedzą wszyscy ale już to, że w Lublinie była organizowana pomoc dla Węgrów wie bardzo mało osób. O tym napisała Ewa Rzeczkowska. Jerzy Żywicki pokazuje postać architekta Henryka Paprockiego. Można powiedzieć, że to bardzo znana osoba, bo wszyscy codziennie mijamy budynki, które zaprojektował. Tylko mało kto wie, że to są kamienice Paprockiego – mówi prof. Eugeniusz Niebelski.

Sam jest autorem tekstu poświęconego manifestacjom patriotycznym w Lublinie, które poprzedzały powstanie styczniowe. Jest zdania, że tamte manifestacje miały swoje analogiczne formy w latach „Solidarności”. Te same lubelskie ulice, place i kościoły były miejscami manifestacji i mszy w 1861 jak w latach 1980-1981.

* Publikacja “Lublin przez siedem wieków. Wydarzenia i ludzie” ukazała się nakładem Wydawnictwa KUL.

Pozostałe informacje

Euro 2024. Męczarnie Anglików i pierwszy gol piłkarza z PKO BP Ekstraklasy

Euro 2024. Męczarnie Anglików i pierwszy gol piłkarza z PKO BP Ekstraklasy

Niespodzianki w grupie C Euro 2024. Faworyzowana reprezentacja Danii jedynie zremisowała ze skazywaną na porażkę Słowenią, dla której gola strzelił zawodnik grający w PKO BP Ekstraklasie. Z kolei w drugim meczu Anglia szybko strzeliła gola Serbom, ale później nie pokazała nic nadzwyczajnego i wygrała bardzo skromnie

Motor II Lublin zakończył sezon 23/24 w Hummel IV lidze efektowną wygraną w meczu o pietruszkę [zdjęcia]
galeria

Motor II Lublin zakończył sezon 23/24 w Hummel IV lidze efektowną wygraną w meczu o pietruszkę [zdjęcia]

W ostatnim meczu sezonu 2023/2024 na czwartoligowych boiskach o „pietruszkę” zmierzyły się Motor II Lublin i Huragan Międzyrzec Podlaski. Gospodarze spisali się na piątkę, bo zakończyli rozgrywki efektowną wygraną 5:0.

Szkoda, że nie udało się dowieźć remisu - mówił po meczu z Holandią Michał Probierz
film

Michał Probierz: W ten sposób chcemy grać i dalej będziemy podążać tą drogą

Przed dużymi turniejami polscy kibice często żartowali, że nasza kadra gra: mecz otwarcia, mecz o wszystko i na koniec mecz o honor. Jeszcze przed startem mistrzostw Europy w Niemczech ze względu na piekielnie ciężką grupę wszyscy postawili na nas krzyżyk. W niedzielnym spotkaniu z Holandią Biało-Czerwoni pokazali się jednak z bardzo dobrej strony i na pewno oczekiwania względem kadry Michała Probierza, nawet mimo porażki 1:2 odrobinę wzrosły.

Budowa Domów w Województwie Lubelskim Bez Kanalizacji: Jakie Rozwiązania Są Dostępne?

Budowa Domów w Województwie Lubelskim Bez Kanalizacji: Jakie Rozwiązania Są Dostępne?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga starannego planowania i uwzględnienia wielu aspektów, szczególnie gdy działka nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej. Województwo lubelskie, ze swoją zróżnicowaną geografią i wieloma obszarami wiejskimi, często stawia przed inwestorami wyzwanie znalezienia alternatywnych rozwiązań dla odprowadzania ścieków. W tym artykule omówimy dostępne opcje, skupiając się na najpopularniejszym rozwiązaniu, jakim jest szambo betonowe, oraz przedstawimy inne dostępne metody, które mogą być równie skuteczne.

Ilustracyjne

Atak hakerski podczas meczu Polska - Holandia

Hakerzy przeprowadzili atak cyfrowy na TVP na początku transmisji meczu Polska - Holandia na Euro 2024. Po minucie udało się przeciwdziałać cyberprzestępcom

Piłkarze ze Świdnika (niebieskie stroje) w środę rozpoczną rywalizację w barażach o jedno wolne miejsce w IV lidze

Avia II Świdnik w barażach o Hummel IV Ligę. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Rezerwy Avii Świdnik pokonały swojego odpowiednika z Kraśnika i zagrają w barażach o awans do IV ligi. Pierwszym rywalem będzie Sparta Rejowiec Fabryczny

26. Memoriał Mieczysława Kieronia. Dwa zespoły BKS na podium
Dużo zdjęć
galeria

26. Memoriał Mieczysława Kieronia. Dwa zespoły BKS na podium

12 zespołów żaków starszych (rocznik 2015) rywalizowało w niedzielę w Lublinie na boisku przy ul. Balladyny w kolejnym turnieju z cyklu BeKSa Cup - 26. Memoriale Mieczysława Kieronia, zmarłego w 1998 roku trenera, wychowawcy wielu piłkarskich pokoleń. W memoriałowych zmaganiach najlepsi okazali się gospodarze, zespół BKS Lublin Biali.

Fragment sobotniej rywalizacji w Lublinie
galeria

Sygnał Lublin pożegnał ligę porażką z rezerwami Wisły Grupa Azoty II Puławy [zdjęcia]

Tym wynikiem w Lublinie nikt zbytnio się nie przejął, ponieważ Sygnał Lublin w tym sezonie osiągnął niesamowity rezultat

Marek Papierz i jego koledzy wygrali z Unią Hrubieszów i zapewnili sobie utrzymanie

Metalowiec utrzymał się rzutem na taśmę. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

W meczu na wagę utrzymania Metalowiec Goraj minimalnie pokonał u siebie Unię Hrubieszów

Kibice nie zawiedli, wynik tak. [dużo zdjęć ze Strefy Kibica]
galeria

Kibice nie zawiedli, wynik tak. [dużo zdjęć ze Strefy Kibica]

Niestety, w pierwszym meczu na Euro 2024 polska reprezentacja uległa Holendrom.

Sektor polski podczas dzisiejszego meczu
galeria

Euro 2024. Polacy o krok od niespodzianki (zdjęcia Czytelników)

Skazywana na pożarcie reprezentacja Polski w swoim pierwszym meczu na Euro 2024 okazała się minimalnie słabsza od Holandii. Biało-Czerwoni wygrywali nawet z wyżej notowanym rywalem, ale później stracili dwa gole i ponieśli pierwszą porażkę odkąd ich selekcjonerem jest Michał Probierz

Powrót Lubelskich Dni Fantastyki (zdjęcia najmłodszych)
ZDJĘCIA
galeria

Powrót Lubelskich Dni Fantastyki (zdjęcia najmłodszych)

Najstarsza impreza związana z fantastyką wróciła do kulturalnego kalendarza miasta po pięciu latach. Lubelskie Dni Fantastyki zgromadziły wielu fanów tego gatunku.

Euro 2024. Polska - Holandia [zapis relacji na żywo]
film

Euro 2024. Polska - Holandia [zapis relacji na żywo]

O godzinie 15 reprezentacja Polski rozpocznie walkę na Euro 2024. Naszym pierwszym rywalem będzie Holandia. Zdecydowanym faworytem do zwycięstwa będą "Pomarańczowi", ale podopieczni trenera Michała Probierza chcą w tym starciu sprawić niespodziankę

Piękna lekcja dawnych zwyczajów
ZDJĘCIA
galeria

Jarmark koński w Muzeum Wsi Lubelskiej

Cygan znawca koni, gospodarz, żyd uczestniczący w sprzedaży jako świadek transakcji i uczestnik nielegalnego litkupu, karciarze a nawet dziad szukający zarobku, historyczne widowisko odtwarzające atmosferę jarmarku końskiego z lat 20-tych i 30-tych XX wieku odbyło się w niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium