247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.
– Rok 2024 jest rokiem igrzysk olimpijskich, pełnym nadziei dla każdego sportowca. Serce pęka mi z dumy, że trzy dziewczyny z regionu, uczestniczki programu stypendialnego Województwa Lubelskiego, jadą na igrzyska do Paryża. Cieszę się, widząc was, młodych ludzi, bo to utwierdza mnie w przekonaniu, że Lubelskie sportem stoi. Dzisiaj 247 zawodników odbiera stypendia. Jesteście elitą, mistrzami i wzorem do naśladowania. Jesteście naszymi ambasadorami i bądźcie nimi jak najdłużej – mówi marszałek Jarosław Stawiarski podczas wtorkowej uroczystości, która odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
Sportowe stypendia zostały przyznane 247 osobom: 107 zawodniczkom i 140 zawodnikom na okres 9 miesięcy, tj. od kwietnia do grudnia 2024 r. w łącznej kwocie 961 650 zł brutto. Świadczenia będą wypłacane w 2 transzach.
Głównym kryterium był osiągnięty wynik sportowy, tj. wywalczone miejsca medalowe w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych sportu młodzieżowego – młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych (kadetów) oraz seniorów (do 27 lat), a także uprawianie sportu olimpijskiego/paraolimpijskiego.
Wysokość jednostkowa stypendium waha się od 150 zł do 1400 zł.
Tegoroczni stypendyści reprezentują 50 organizacji sportowych z terenu województwa lubelskiego, jest także 1 zawodnik niezrzeszony. Reprezentują 16 różnych dyscyplin.
Wśród tegorocznych stypendystów są sportowcy, którzy uzyskali kwalifikacje olimpijskie do letnich igrzysk w Paryżu: zapaśniczka Anhelina Lysak (MKS Cement-Gryf Chełm) oraz młodzieżowe mistrzynie Europy - bokserka Julia Szeremeta (KS Paco Lublin) i pływaczka Adela Krystyna Piskorska (AZS UMCS Lublin).
Największą liczbę miejsc medalowych, za które przyznano stypendium sportowe, uzyskali zawodnicy reprezentujący: KU AZS UMCS Lublin (lekkoatletyka, koszykówka, pływanie) – 55, LKSG Spartan Lublin (lekkoatletyka, pływanie, piłka nożna, koszykówka) – 24 i MKS Cement Gryf Chełm (zapasy) – 16.
Największą liczbę medali zdobyli zawodnicy reprezentujący odpowiednio następujące dyscypliny:
- pływanie – 50
- lekkoatletyka – 37
- zapasy – 33
- podnoszenie ciężarów – 31
- taekwondo olimpijskie – 19
- rugby 7 – 15
- piłka nożna – 14
- goalball – 10
Sportowi stypendyści Województwa Lubelskiego
BOKS
ASB KS Hetman Zamość: Jesika Czopek - trener Przemysław Maziarczuk
Klub Sportowy Stara Szkoła Boksu Lublin: Weronika Bochen - trener Władysław Maciejewski
Klub Sportowy Paco Lublin: Julia Szeremeta, Diana Szelest - trener Andrzej Głąb
Miejsko-Górniczy Klub Sportowy Gwarek Łęczna: Sandra Bobowicz, Julia Lisowska, Daria Skubiszewska – trenerzy Paweł Berejowski i Marek Kozak
UKS Berej Boxing Lublin: Wanessa Budynkiewicz, Wiktor Kulesza - trener Paweł Berejowski
GOALBALL
Uczniowski Klub Sportowy Okej: Szymon Bzumowski, Katarzyna Dzierzbicka, Patryk Gajek, Bartosz Gębal, Wiktoria Kawka, Filip Kłaczkiewicz, Emilia Kuźmiczuk, Alicja Mazur, Jakub Siergiej, Weronika Urbanek, Jagoda Wójtowicz – trener Robert Prażmo
KOLARSTWO
Lubelski Klub Kolarstwa Górskiego: Szymon Adamczyk, Bartosz Krukowski, Natalia Niedźwiedź, Olaf Olek - trener Michał Kusiński
Lubelskie Perła Polski Cycling Team: Mateusz Cywiński – trener Marcin Makowski, Mikołaj Szulik – trener - Marek Rutkiewicz
KOSZYKÓWKA
KU AZS UMCS Lublin: Martyna Goszczyńska, Aleksandra Kuczyńska, Dominika Mazurek, Michella Nassisi, Dominika Ullmann, Aleksandra Zięmborska - trener Krzysztof Szewczyk
LEKKA ATLETYKA
AZS-AWP Lublin: Jakub Hołub, Aleksandra Jankowska - trener Beata Hołub
KS Agros Zamość: Jakub Lewoszewski - trener Krzysztof Stipura, Monika Romaszko - trener Andrzej Gdański, Aleksandra Śmiech - trener Mikołaj Rosa
AZS-AWF Biała Podlaska: Piotr Tarkowski - trener Tadeusz Makaruk, Julia Gadomska - trener Robert Kędziora
Klub Sportowy Wisła Puławy: Wiktoria Oko, Liwia Włoszczyk - trener Sławomir Murat
KU AZS UMCS Lublin: Łukasz Bańka, Krzysztof Hołub, Maciej Hołub – trener Grzegorz Hołub, Jakub Chmiel, Hubert Kozelan, Jakub Lempach, Maja Łyskówka, Żak – trener Piotr Maruszewski, Ewelina Cymbalińska - trener Daniel Chojecki, Wiktoria Drozd – trener Marek Jaros, Patryk Grzegorzewicz – trener Piotr Morka, Bartosz Kitliński - trener Piotr Kitliński, Patryk Krupa - trener Andrzej Gdański, Weronika Muszyńska, Oskar Stachnik - trener Damian Kamiński, Małgorzata Pojęta - trener Henryk Adamowicz, Michał Sierocki, Agata Wasiluk – trener Zbigniew Maksymiuk, Remigiusz Zazula - trener Marek Rożej
LKS Znicz Biłgoraj: Karol Łaba – trener Mieczysław Jamroz
LKSG Spartan Lublin: Marta Kotowska – trener Grzegorz Kotowski, Oskar Gołębiowski – trener Grzegorz Hołub, Daniel Stempurski – trener Marek Jaros
Tomasovia Tomaszów Lubelski: Joanna Fus - trener Andrzej Gdański, Wiktoria Gajosz, Julia Kawałek - trener Damian Leszczyński, Magdalena Kata – trener Tomasz Wawrzusiszyn
Towarzystwo Sportowe Start: Wiktor Proć - trener Wojciech Bobrzyk
ŁUCZNICTWO
KS Agros Zamość: Julia Oberda - trener Leszek Stempel
NARCIARSTWO KLASYCZNE
MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski: Szymon Bełz, Anna Berezecka, Jakub Ferenc, Michał Gumieniak Bartosz Kita, Emil Koper, Karolina Kuć, Wojciech Nieścior, Monika Skinder – trenerzy Waldemar Kołcun i Jaromir Korkosz
PŁYWANIE
Klub Sportowy Wisła Puławy: Gabriela Król, Hubert Żaczek - trener Grzegorz Chojak
ICSIR Start Lublin: Orakzai Yaqoob - trener Bartłomiej Jurak
KU AZS UMCS Lublin: Bartosz Bieliński, Julia Brzozowska, Patryk Joachimowicz, Mateusz Kraska, Adam Mróz, Wojciech Ogrodnik, Błażej Paszkowski, Przemysław Pietroń, Oliwier Ponieważ, Mikołaj Popiel - trener Piotr Kasperek, Wojciech Chałat, Katarzyna Kozak, Dagmara Mazurek, Natalia Siwko, Piotr Tomaszewski i Remigiusz Wójcik, Aleksandra Wiśniewska - trener Jarosław Mazurek, Jakub Chodulski, Klara Kowalska, Igor Kozłowski, Filip Lech, Martyna Piesko, Marta Poppe, Oliwia Przybylska, Mateusz Redziński vel Rydzyński, Jakub Rynkiewicz, Zofia Wożakowska, Mateusz Wasilewski, Julia Wiernicka - trener Bartosz Kędracki, Adela Piskorska - trener Adrian Szajnicki
LKSG Spartan Lublin: Dawid Dragan, Julia Dragan, Igor Sobolewski – trener Sławomir Pliszka, Paula Rydzewska – trener Kacper Bujak, Paweł Woźniak, Igor Stempurski, trener - Grzegorz Żurawski, Rafał Wójcik - trener Bartosz Kędracki
LKSG Spartan Lublin/KS Olimpia Lublin: Amelia Bęben, Nina Bęben – trener Sławomir Pliszka
Sparta Biłgoraj: Michał Giruć, Mateusz Grasza, Marcel Jonczak, Kornel Kulanin – trener Paweł Łukaszczyk
Uczniowski Klub Pływacki Bychawa: Patryk Batko – trener Konrad Zapalski
UKS 51 Lublin: Filip Suchański - trener Damian Frankowski
UKS Orka Zamość/KU AZS UMCS Lublin:Krzysztof Charkot - trener Bartosz Kędracki
PODNOSZENIE CIĘŻARÓW
GCK Kobylany: Łukasz Bogusz, Oliver Jabkiewicz - trener Tomasz Kuć
GLKS POM-ISKRA Piotrowice: Karol Brodziak, Mateusz Sprawka - trener Antoni Kawałek
GULKS Niemce: Jakub Gdula - trener Zbigniew Cękała
Klub Olimpijczyka Ziemi Łukowskiej: Błażej Borkowski, Julia Linkiewicz, Andżelika Młynarczyk - trener Robert Dołęga
KS Agros Zamość: Klaudia Luterek, Kacper Magielnicki, Karol Maksymowicz, Maksymilian Dorn, Emilia Drozda, Weronika Ostrówka, Kacper Popielewski, Emilia Rechul - trener Andrzej Gaweł
KS AZS-AWF Biała Podlaska: Mirosław Dobosz, Wiktoria Gierczuk, Damian Niedźwiecki, trener Paulina Szyszka, Michał Kościuk - trener Jarosław Sacharuk
Klub Sportowy Wisła Puławy: Daniel Goljasz, Natalia Fota, trener Robert Borucki, Mateusz Zawisza, Radosław Poniatowski - trener Dariusz Butryn
LKS Znicz Biłgoraj: Stanisław Bździuch, Klaudia Kość - trener Henryk Wybranowski, Agnieszka Zimroz – trener Andrzej Strzałka
MKS Unia Hrubieszów: Maria Koszałka, Michał Puchala - trener Leszek Tarnawski podnoszenie ciężarów
MOK Terespol: Michał Zrol – trener Artur Skulimowski
RUGBY 7
KS Budowlani Lublin: Julia Kiełbus, Gabriela Wrona, Nikola Męczyńska, Gabriela Olender, Marianna Porębska, trener Robert Ciechoński, Mariusz Bojarski, Dominik Boryca, Paweł Kulczycki, Tomasz Porębski, Szymon Próchniak, Mateusz Przewor, Mateusz Rudź, Hubert Sałek, Maciej Wolski - trener Piotr Choduń
SIATKÓWKA PLAŻOWA
Towarzystwo Piłki Siatkowej w Lublinie: Artem Besarab - trener Rafał Celejewski
UKS Serbinów Biała Podlaska: Bartosz Mazur - trener Paweł Wasiak
Tempo Chełm:Julia Radelczuk – trener Agnieszka Radelczuk
Trójka Międzyrzec Podlaski: Kacper Roszkowski - trener Marcin Śliwa
TAEKWONDO OLIMPIJSKIE
Green Sport Club Lublin: Alan Biały - trener Robert Zander
KS Protektor Lublin: Jakub Kusyk, trenerzy Mateusz Pacut/Tomasz Kukier
KS Taekwondo Międzyrzec Podlaski: Bartosz Majczyna, Karol Majczyna, Daria Myszka, Michał Pietruszka, Jakub Wasilewski - trener Mariusz Matysiuk
Klub Taekwondo Sokół Krasnystaw: Julia Marek - trener Grzegorz Brodzik
UKS Klub Sportowy Żyrzyn Taekwondo Team: Izabela Rybak - trener Tomasz Pielak
UKS ZS Bełżyce: Karina Sowa - trener Wojciech Kowalski
ULKS Andros Puławy: Adach Marceli, Bartłomie Ciupa, Antonina Cygan, Alicja Cygan, Maja Kraska, Nikola Śliwa, Filip Żywarski – trener Marcin Bochenkiewicz, Julia Kraska - trener Arkadiusz Gajos, Jakub Surmacz - trener Artur Nakończy
WSPINACZKA SPORTOWA NA CZAS
Klub Wspinaczkowy Kotłownia Lublin: Maria Szwed, trener Mateusz Mirosław
POL-INOWEX Skarpa Lublin: Mikołaj Barabas – trener Grzegorz Gajaszek
PIŁKA NOŻNA
LKSG Spartan Lublin: Piotr Adaszyński, Wiktoria Aumiiller, Damian Bieniak, Piotr Chałat, Kamil Dudek, Sebastian Guz, Jakub Guz, Kamil Michałek, Jan Paczyński, Tomasz Sitek, Marek Szczerbik, Przemysław Świstowski, Adam Wojewoda, Bartosz Stasiak - trener Wojciech Stempurski
ZAPASY
Styl wolny
LUKS Suples Kraśnik: Jakub Dwornikiewicz, Hubert Gajewski, Roni Wójcik - trener Damian Jakóbczyk
MLUKS Zapasy Włodawa: Ernest Dorosz – trener Robert Lenart
ZTS Sokół Lublin: Kacper Berejowski, Roman Bezrukyi – trener Rafał Boryc
Styl klasyczny
MKS Cement –Gryf Chełm: Iwo Borowiec, Piotr Lewandowski, Igor Shepetun, Hubert Sidoruk, Szymon Szymonowicz - trenerzy Dariusz Jabłoński i Andrzej Głąb
JLKS Olimp Janów Lubelski: Damian Łukasik, Kacper Łukasik, Jakub Wach - trener Tadeusz Kuśmierczyk
ZAPASY KOBIET
GKS Armaty Stoczek Łukowski: Monika Białach, Urszula Piotrowska, trener Ryszard Wałachowski
LUKS Suples Kraśnik: Agnieszka Bryczek - trener Damian Jakóbczyk
MKS Cement-Gryf Chełm: Monika Dadas, Marta Gajowniczek, Wiktoria Kamela, Anna Król, Anastasiia Lebedieva, Anhelina Lysak, Alicja Nowosad, Anastasiia Padoshyk, Olha Padoshyk, Nikola Silniewicz, Daniela Tkachuk – trenerzy Dariusz Kucharski, Igor Lobas
UKS Sorga Zamość: Marta Gruszkiewicz – trener Ryszard Radliński
ZTS Sokół Lublin: Dominika Buss, Małgorzata Małek, Oktawia Skraińska, Regina Watras - trener Rafał Boryc
JAZDA NA DESKOROLCE
niezrzeszony: Filip Szalak