Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 lutego 2024 r.
17:52

Polarne muzeum oficjalnie otwarte. Przybliżają to, co niedostępne

Autor: Zdjęcie autora rs
0 A A

Arktyczne krajobrazy, góry lodowe, modele zwierząt w skali 1:1, sprzęt używany przez uczestników polskich wypraw, eksponaty kultury inuickiej, zorza polarna - to część tego, co oferuje puławskie Muzeum Badań Polarnych. Dzisiaj w południe placówka została oficjalnie otwarta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Muzeum poświęcone polarnictwu tak naprawdę działa już od dłuższego czasu. Puławianie po raz pierwszy odwiedzili je w maju zeszłego roku, podczas Nocy Muzeów. Od tamtej pory polarne wystawy obejrzało już tysiące mieszkańców regionu i turystów z różnych stron kraju.

Nie znaczy to jednak, że dzisiejsze wydarzenie miało charakter jedynie symboliczny, bo MBP zaprezentowało nową wystawę i zakończyło swój etap organizacyjny. Wystawa poświęcona jest historii polarnych wypraw. Jej głównym elementem jest oryginalny ponton używany w przeszłości przez polskich polarników. Zaliczyć do niej można również skuter śnieżny i śmigłowiec z dawnych misji.

- Przed nami tworzenie kolejnych wystaw, rozwijanie działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej. Chciałbym, żeby to muzeum było żywym pomnikiem pasji i osiągnięć polskiej polarystyki, a także miejscem przyjaznym dla społeczeństwa - mówił dyrektor placówki, Piotr Kondraciuk. - Chcemy, kierując się naszym mottem, przybliżać to, co niedostępne - podkreślał.

Puławskie muzeum ma być również miejscem spotkań środowiska polskich polarników, służyć do organizacji sympozjów i konferencji, a także oferować swoją przestrzeń dla pamiątek z wypraw, eksponatów dotyczących zarówno zarówno krajowych jak i zagranicznych badań polarnych.

Podczas dzisiejszej uroczystości zaproszeni goście przypomnieli osoby, które przyczyniły się do powstania polarnego muzeum. Wymienono m.in. nieżyjącego już prof. Andrzeja Piotrowskiego - pomysłodawcę i pierwszego dyrektora MBP, posłankę Gabrielę Masłowską, marszałka Jarosława Stawiarskiego, jak również byłego ministra kultury Piotra Glińskiego. Pomógł również UMCS, który sprzedał samorządowi działkę z budynkiem swojej zamiejscowej filii przy 4 Pułku Piechoty w Puławach.

Z funkcjonowania polarnej jednostki w mieście zadowolony jest prezydent Puław, Paweł Maj. - To muzeum z pewnością dodaje różnorodności ofercie kulturalnej i edukacyjnej Puław, co może pozytywnie wpływać na przyrost liczby turystów, wszystkich osób odwiedzających nasze miasto. Przyznam, że prezentowane tutaj ekspozycje są ciekawe i unikatowe, więc możliwość ich obejrzenia na pewno zainteresuje również mieszkańców Puław, w tym uczniów naszych szkół - ocenia. 

Paradoksalnie, w celu oficjalnego otwarcia placówki, 21 lutego została ona zamknięta dla zwiedzających, o czym MBP poinformowało na swojej stronie internetowej. Tego dnia cały obiekt został zarezerwowany dla przedstawicieli lokalnych i regionalnych władz, naukowców, polarników i dziennikarzy. Przypominamy, że muzeum normalnie pozostaje otwarte w godz. 10-16 od wtorku do niedzieli. Za bilet normalny zapłacimy 12 zł. Ulgowe sprzedawane są po 8 zł. W piątki placówka oferuje wstęp bezpłatny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Inspektor Robert Michna (z prawej), mł. insp. Tomasz Gil (z lewej) i mł. insp. Olgierd Oleksiak (w głębi)

Komendant i jego zastępcy. Nowy przyszedł z Suchej Beskidzkiej

Inspektor Robert Michna jest od dzisiaj pełniący obowiązki zastępcy mł. insp. Tomasza Gila. Natomiast mł. insp młodszy inspektor Olgierd Oleksiak awansował na pierwszego zastępcę komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie.

Uwaga koncert! Lech Janerka w Lublinie
8 czerwca 2024, 20:00

Uwaga koncert! Lech Janerka w Lublinie

Lech Janerka to ostatni prawdziwy buntownik i outsider w polskiej muzyce. Płytę „Gipsowy odlew falsyfikatu” wydał po 18 latach przerwy zgarniając wszystkie możliwe nagrody. Podczas tegorocznej jubileuszowej gali Fryderyków artysta rozbił bank z nagrodami zdobywając 5 statuetek, zostawiając daleko w tyle dużo młodszych i popularniejszych wykonawców. Ikona polskiego rocka alternatywnego wystąpi w Fabryce Kultury Zgrzycie 8 czerwca.

Sąd zdecydował, że na wyrok 38-latek ma czekać za kratkami

Jak wypił, robił się agresywny. Mąż sadysta aresztowany

Był już karany za znęcanie się nad żoną, ale niczego go to nie nauczyło. Po pijanemu 38-latek robił się agresywny, więc po kolejnej interwencji sąd uznał, że trzeba go izolować.

Motor Lublin świętuje awans do PKO BP Ekstraklasy pod Areną Lublin ze swoimi fanami
film

Motor Lublin świętuje awans do PKO BP Ekstraklasy pod Areną Lublin ze swoimi fanami

Po niedzielnym zwycięstwie w Gdyni nad Arką piłkarze Motoru Lublin w dalszym ciągu świętują awans do PKO BP Ekstraklasy

Wypadek wydarzył się dzisiaj przed południem

Zjechał z drogi prosto w drzewo. 77-letni kierowca nie żyje

77-letni kierowca poniósł śmierć na miejscu. Jego 78-letnia pasażerka trafiła do szpitala. To bilans tragicznego wypadku, jaki dzisiaj wydarzył się w powiecie radzyńskim.

Dzień Dziecka w skansenie. Trzeba się tylko zgłosić. Atrakcje za darmo
9 czerwca 2024, 14:00
galeria

Dzień Dziecka w skansenie. Trzeba się tylko zgłosić. Atrakcje za darmo

Z tygodniowym poślizgiem, ale też mnóstwem atrakcji, na dodatek zupełnie darmowych. Skansen Aktywny w Nowosiółkach (gm. Telatyn) zaprasza do siebie na imprezę z okazji Dnia Dziecka w niedzielę, 9 czerwca.

Roszady w Ratuszu. Prezydent łączy wydziały, zmienia dyrektorów
Zamość

Roszady w Ratuszu. Prezydent łączy wydziały, zmienia dyrektorów

Pracy nikt nie stracił, ale niektórzy musieli się rozstać ze stanowiskami. Są też tacy, którzy dostali nowe zadania, a niektórzy awansowali. Prezydent Zamościa po tym, jak zrobił porządki w miejskich spółkach, zabrał się za wprowadzanie zmian w urzędzie.

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

W pełni wyposażony, mobilny Dentobus zaparkuje w 5 mniejszych miejscowościach w Lubelskiem. Dzieci mogą tam skorzystać z bezpłatnego leczenia.

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski kolejną postacią w Zamojskiej Alei Sław

Kompozytor i muzyk Krzesimir Dębski to kolejna postać, która będzie miała swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na początek lipca, a uroczystości potrwają dwa dni.

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu
8 czerwca 2024, 20:00
galeria

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu

Trzy czerwcowe weekendy w Zamościu to gratka dla melomanów. W ramach tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...". Zaplanowano aż pięć koncertów, podczas których Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego wystąpi ze znakomitymi gośćmi.

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miasto pięknieje za sprawą kwietnych rabat. Ratusz sadzonkami chce się podzielić również z mieszkańcami. Bratki będą rozdawane w środę w Ogrodzie Saskim.

Zakrzywiony monitor Acer Predator X34 X5

Acer: Trzy nowe Predatory, czyli OLED dla graczy

Predator X27U F3, Predator X34 X5 i Predator X32 X3 – takimi monitorami pochwalił się Acer. Co oferują i ile kosztują?

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

54-latka znęcała się na swoim niepełnosprawnym mężem. Mężczyzna miał rany na rękach.

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada
LUBLIN

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada

Ulica Sowińskiego łączy Czechów z LSM i Czubami. Codziennie przejeżdżają tędy tysiące kierowców. Stan nawierzchni nie jest najlepszy, na co uwagę zwrócił miejski radny. Jednak remontu w tym roku nie będzie.

Wspólna feta z kibicami ma rozpocząć się pod Areną Lublin około godz. 17
galeria

Lublin świętuje awans Motoru. Otwarty autobus i feta z kibicami pod Areną

W poniedziałek nad ranem pod Areną Lublin pojawił się autokar z piłkarzami Motoru. Drużyna Mateusza Stolarskiego w finale baraży pokonała Arkę Gdynia 2:1 i po 32 latach znowu zagra na najwyższym szczeblu rozgrywek. Świętowanie wielkiego sukcesu rozpoczęło się już na murawie, trwało w drodze powrotnej, a w najbliższych godzinach klub zaprasza kibiców na wspólną fetę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium