Jak wygląda suseł

Dodano: 24 stycznia 2006, 0:01

Dziś posłowie będą głosować nad poprawką do budżetu na ten rok, dotyczącą lotniska w Świdniku. Zgodnie z nią 14 milionów zł trafi na jego budowę. – Proponuję decydować o tym dopiero po upewnieniu się, czy inwestycja nie oznacza złamania unijnego prawa – mówi Krzysztof Gorczyca, ekolog, broniący mieszkających na trawiastym obecnie świdnickim lotnisku susłów.

To największa w Unii Europejskiej kolonia susła perełkowanego. Świdnickie lotnisko zostało zgłoszone w związku z tym do programu Natura 2000 jako specjalny obszar chroniony. – Suseł perełkowany jest tzw. gatunkiem priorytetowym, więc w przypadku świdnickiej inwestycji ostateczną opinię musi wydać Komisja Europejska – potwierdza Beata Sielewicz, wojewódzki konserwator przyrody w Lublinie.
Czy Bruksela może wstrzymać inwestycję? – To zależy od tzw. oceny oddziaływania na środowisko, którą musi przygotować inwestor – uważa Piotr Pukos, rzecznik ministra środowiska. – Ale w przypadku szczególnie ważnych dla społeczeństwa inwestycji jest możliwe np. przeniesienie kolonii. A jest to równie trudne, co kosztowne.
Posłanka PiS Elżbieta Kruk, inicjatorka przeznaczenia pieniędzy na świdnickie lotnisko twierdzi, że susły już z powodzeniem przenoszono. – Ta próba, o której mówi pani poseł, to nie przeniesienie kolonii, lecz wyłapanie susłów i przewiezienie ich do zoo – oponuje Gorczyca. – A faktyczne przenosiny kolonii, w Tyszowcach, były nieudane. Susły wyginęły.
– Bo przeniesiono je na nieodpowiedni teren – uważa dr Stefan Męczyński, zoolog z UMCS. – A przypadek Świdnika potwierdza, że przeniesienie kolonii jest możliwe. Powstała ona wszak właśnie dzięki przeniesieniu kilku susłów z Zamojszczyzny na lotnisko.
– Nie jestem pewien, czy ekologowie w ogóle wiedzą, jak te susły wyglądają – dodaje Karol Ścibor, prezes spółki Port Lotniczy Lublin w Świdniku. – Ich u nas nigdy nie było. Nie pojawili się nawet, gdy prosiliśmy o pomoc, kiedy lotnisko zostało zalane przez deszcze. Żadnego ekologa to nie obchodziło, że susły się topią. To my z kolegami z aeroklubu wyłapywaliśmy zwierzątka i suszyliśmy je w hangarze. (rhs)

Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Klub padnie, bo upadła bramka

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.