Sąd aresztował 37-latka z Lublina. Miał grozić marszałkowi Sikorskiemu czytaj więcej »
Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Jak bezpiecznie przenieść gniazdko elektryczne

Dodano: 14 marca 2007, 13:09

Po narodzinach dziecka przemeblowałem mieszkanie. Muszę przesunąć kontakt w ścianie. Jak to zrobić? - pyta Czytelnik.
Wpuszczamy przewody w bruzdę, pamiętając, by przed włożeniem puszki, nałożyć niewielką ilość gipsu budowlanego

Wpuszczamy przewody w bruzdę, pamiętając, by przed włożeniem puszki, nałożyć niewielką ilość gipsu budowlanego (fot. Archiwum)

Przesunięcie gniazdka nie jest trudne. Nawet dla tych, którzy z elektryką nie mają wiele wspólnego. Przed przystąpieniem do pracy, odcinamy dopływ prądu. W tym celu wyłączamy bezpiecznik, pod który podłączone jest gniazdko. Za pomocą tzw. probówki możemy sprawdzić, czy w gniazdku jest prąd. Potem musimy się upewnić, że w miejscu, do którego przenosimy kontakt, nie biegną inne instalacje. Następnie demontujemy stare gniazdko.
Za pomocą poziomicy wyznaczamy nowe miejsce położenia kontaktu. Ołówkiem rysujemy linię, w miejscu której pobiegnie przeciągnięty kabel. Wzdłuż linii wykuwamy bruzdę, w którą schowamy przewód. - Jeżeli ściana jest betonowa, pomagamy sobie dłutem i młotkiem. W przypadku ściany gipsowo-kartonowej wystarczy wycięcie bruzdy ostrym nożykiem do tapet - radzi dyrektor handlowy firmy Kaidar Jacek Pels.

PAMIĘTAJ

Gniazdko zamontuj bolcem do góry. Zwróć uwagę na kolory przewodów. Czarny lub brązowy (fazowy) podłączamy do zacisku po prawej stronie gniazdka (patrząc od strony zacisków). Niebieski (neutralny) podłączamy do zacisku po lewej stronie gniazdka. Przewód w kolorze żółto-zielonym lub żółto-czerwonym (ochronny) podłączamy do bolca w gniazdku.

W wyznaczonym miejscu nowego gniazdka wiercimy otwór. Jego średnica powinna być kilka milimetrów większa niż średnica puszki. Do zrobienia otworu używamy wiertarki z koroną wiertniczą. Następnie z otworu i wykonanej wcześniej bruzdy na kabel usuwamy pył, kurz i odłamki ściany. Potem za pomocą wąskiej szpachelki malarskiej nakładamy do otworu niewielką ilość gipsu budowlanego. Po jego nałożeniu szybko umieszczamy nową puszkę. Nie możemy z tym długo czekać ze względu na wysychanie gipsu. Następnie umieszczamy przewody w bruździe i specjalnym otworze nowej puszki. Na otwór po starej puszce i bruzdę nakładamy gips. Wygładzamy, szpachlujemy i malujemy. Następnie łączymy kable i przykręcamy pokrywę. (mat)

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.