Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 września 2009 r.
14:49
Edytuj ten wpis

Nie możesz dogadać się ze swoim kotem? Idź do zoopsychologa

0 1 A A

- Moja praca polega na byciu kimś w rodzaju mediatora pomiędzy zwierzęciem a właścicielem. Zawsze wychowywałem się wśród zwierząt, lubiłem je obserwować, wyciągać wnioski - mówi Dariusz Ornal, zoopsycholog.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Czy zoopsycholog ma gabinet z kozetką i analizuje kocie i psie sny?

– Wielu pacjentów by się nie dało w ogóle położyć na taką kozetkę. A tak serio, to moja praca polega na byciu kimś w rodzaju mediatora pomiędzy zwierzęciem a właścicielem. Zawsze wychowywałem się wśród zwierząt, lubiłem je obserwować, wyciągać wnioski. To się bardzo przydało przy szkoleniu psów. Później poszerzałem swoją wiedzę w Europejskim Studium Psychologii Zwierząt, gdzie uzyskałem kwalifikacje tresera i zoopsychologa.

• Trudniej coś wynegocjować u zwierzęcia czy właściciela?

– Zdecydowanie u właściciela

• To znaczy, że jedynym problemem zwierzęcia jest jego człowiek?

– Opiekun, który nie rozumie, co pies czy kot chce mu na swój psi czy koci sposób powiedzieć.

• A co może mówić pies, który zamiast ślicznie wyglądać na kanapie demoluje mieszkanie, gdy właściciele pracują?

– To akurat nie jest trudnie do zrozumienia. Albo w tej rodzinie jest zaburzona hierarchia, a to pies czuje się przywódcą stada i kiedy co rano to stado mu znika z pola widzenia, to on cierpi z tego powodu. Albo to jest pies, który był w dzieciństwie lulany, zabawiany, doglądany i żył bardzo blisko swego pana, a ten nagle zostawia zwierzaka na 8 czy 10 godzin w pustce. I zwierzę tęskni. Skrajne przypadki samotności mogą być takie, że zwierzak się samookalecza, gryzie ogon, wylizuje rany na łapach. W obu przypadkach to właściciel powinien się zastanowić nad sobą, nie pies.

• Ale pan się zajmuje też kotami. Podobno koty są niesterowalne. Jedni uważają, że dlatego, że żyją we własnym świecie inni, że są za głupie na naukę.

– Koty żyją we własnym świecie, nie są tak społeczne jak psy. Ale absolutnie nie są złośliwe czy stronnicze. Zapewniam, że kot sikający na pościel to kot, który już wyczerpał wszelkie inne sposoby poinformowania właścicieli, że coś jest nie tak. To nie jest kot, który złośliwie niszczy pościel. Kot jest zwierzęciem, którego zwyczaje trzeba uszanować, postępuje się z nim bardzo łagodnie i delikatnienie. I przede wszystkim cierpliwie. Pies bez problemu zaakceptuje wymianę mebli czy dywanów w domu. Dla kota to tragedia. Ale wystarczy zastosować kompresy familiaryzacyjne, żeby sobie z tym poradzić…

• Jakie kompresy?

– Kot ma na policzkach i dole pyszczka gruczoły zapachowe. Gdy się o nas ociera, to nie z miłości. Tak ociera się też o przedmioty. Ludzi i rzeczy znaczy swoim zapachem. Wystarczy zebrać na szmatkę koci zapach z tych miejsc i wetrzeć go w nowe nabytki do domu. Dla człowieka to niezauważalne, dla kota bardzo istotne. Podobna wymiana zapachów pomaga przy wprowadzaniu do domu drugiego kota.

• A zwierze powinno sobie samo radzić?

– Kot, który ma żwirek kupiony zgodnie z gustem właściciela, czyli pachnący np. kwiatowo, załatwia się koło kuwety. Tak sobie radzi. I jest zdziwiony, że właściciel krzyczy albo wymyśla kary zamiast pomyśleć w sklepie ze żwirkiem po kociemu, a nie po ludzku.

• To powinno być proste: znajduję kociaka na działce, przynoszę do domu i daję mleko, a on mi się układa na kolanach i mruczy podczas głaskania.

– Nie będzie proste. Po pierwsze kociak rodziców wolno bytujących o wiele trudniej się przyzwyczai do mieszkania niż potomek kotów od pokoleń mieszkających z człowiekiem. Im młodszy kotek, tym socjalizacja jest łatwiejsza. Po drugie, nie każdy kot lubi leżeć na kolanach właściciela. Ludzie słysząc warczenie psa dają mu spokój. Kot nie warczy tylko macha ogonem. A człowiek ignoruje te sygnały, głaszcze dalej. Pół biedy, gdy zwierze ucieka przed nadmiarem pieszczot. Ale bywa że miły kot nagle drapie albo gryzie. I człowiek się irytuje, dlaczego mruczek, który miał być przytulaną, przytulanką nie jest. To ja wówczas radzę zakup pluszowej zabawki.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium