Nowy szynobus będzie jeździł z Lublina do Stalowej Woli (wideo)

Dodano: 24 czerwca 2010, 14:51 Autor:

Jutro szynobus zacznie obsługiwać trasę do Stalowej Woli. W planach są kursy do Zamościa, a nawet na Mazowsze.

Jutro szynobus zacznie obsługiwać trasę do Stalowej Woli. W planach są kursy do Zamościa, a nawet na Mazowsze. (fot. Bartłomiej Żurawski)

Pierwszy z pięciu nowoczesnych szynobusów kupionych przez Urząd Marszałkowski zadebiutuje jutro na trasie do Stalowej Woli. Pojazd zabiera jednorazowo 260 pasażerów, a 130 z nich może podróżować na siedząco.

– To nowoczesna maszyna. Prowadzi się ją zdecydowanie najlepiej z tych, którymi dotychczas jeździłem – mówi Krzysztof Mięcz, maszynista, który dzisiaj kierował pojazdem w pokazowym kursie z Lublina do Lubartowa.

Pojazd jest wyposażony w klimatyzację, jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Pierwsi pasażerowie chwalą sobie komfort podróży. – Nie sądziłem, że będzie tak cicho. Mimo że tory są w dość złym stanie, to do wnętrza nie dochodzi prawie żaden hałas – mówili.

– Do tego przestronne wnętrze i nowoczesny wysokoprężny silnik oraz toaleta z zamkniętym obiegiem wodnym, czyli nic nie wylatuje na tory... – mówi Halina Sekita, członek zarządu ZNTK Mińsk Mazowiecki. Szynobus może się rozpędzić do 120 km na godzinę. Pali przy tym niewiele ponad 10 litrów oleju napędowego na 100 km.

Urząd Marszałkowski pokrył połowę kosztów zakupu szynobusów. Resztę dołożyła Unia Europejska. Całkowity koszt to ponad 36 mln zł. – Nasz nowy nabytek wyjedzie już w piątek na trasę do Stalowej Woli. W przyszłości będziemy chcieli wypuścić go na trasę Dorohusk–Lublin–Dęblin oraz z Dęblina do Łukowa czy Pilawy – mówi Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa. – Przeprowadzimy badania i sprawdzimy, na jakich jeszcze trasach będzie opłacalne wykorzystywanie tych pojazdów. A dodatkowo będą obsługiwać Port Lotniczy w Świdniku.

Marszałek chce, aby szynobusy były wykorzystywane nie tylko na torach Lubelszczyzny. – Chcielibyśmy, aby dojeżdżały również na tereny województwa podkarpackiego i mazowieckiego – mówi Krzysztof Grabczuk. – Możliwe, że uda się uruchomić także szybkie połączenie do Zamościa.

Szynobus w pierwsza trasę pojechał do Lubartowa. Jest duża szansa, że połączenie to zagości na stałe w rozkładzie jazdy. – chcemy zmniejszyć liczbę przejazdów drogowych, przez co zwiększy się prędkość jazdy. Dodatkowo zmodernizowane będą tory. Nie sztuka mieć ładny i nowoczesny szynobus, trzeba też mieć nowoczesne tory – dodał Sobczak.

– Jeżeli nie powstaną nowe przystanki i ludzie nie będą mieli zapewnionego dojazdu do dworca, to nic z tego nie wyjdzie – mówi tymczasem Jacek Zalewski, przewodniczący Rady Miasta Lubartów. – Miasto znajduje się na dużym obszarze, a dworzec jest na jego uboczu. Gdyby nie to, na pewno ludzie przesiedliby się z busów do kolejki – mówi Agata Serwin z Lubartowa.

Przetarg na szynobusy wygrało konsorcjum ZNTB w Mińsku Mazowieckim i PESA SA z Bydgoszczy. Dwa następne pojazdy będą dostarczone do 15 września, a ostatnie do 15 listopada.

Czytaj więcej o:
  • kolej
  • PKP
  • szynobus
  • Urząd Marszałkowski
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Handlowcy i muzealnicy ruszyli z pomocą do Wilkowa

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy według Ciebie na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim jest bezpiecznie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 3772.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.