Pasagon - nowy samochód z Lublina. Zobacz, jak wygląda (wideo)

Dodano: 16 września 2010, 12:00 Autor:

Samochód dostawczy pasagon z Lublina

Samochód dostawczy pasagon z Lublina (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Pasagon – tak się nazywa nowe dostawcze auto z fabryki przy ulicy Mełgiewskiej w Lublinie. Następca lublina ma kosztować 55– 80 tysięcy złotych.
Pasagon

Pasagon (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

W czwartek producent oficjalnie zaprezentował następcę lublina. Nowy samochód wyprodukowany w lubelskiej fabryce jest dostępny w kilku wersjach: furgon, podwozie, truck i kombi.

– W pasagonie został gruntownie zmieniony przód, są nowe, wygodniejsze fotele, przekonstruowaliśmy ramę – mówi Zbigniew Tymiński, szef firmy DZT Tymińscy z Siematycz, która rozpoczęła w Lublinie produkcję tego auta. Za dopłatą pasagon może być wyposażony w klimatyzację i czołowe poduszki powietrzne.

– W aucie zastosowaliśmy zmodernizowany silnik Andorii o mocy 115 koni, spełniający normę Euro 4 – mówi Krzysztof Sobolewski, dyrektor produkcji w DZT Tymińscy. – Rozmawiamy jednak z renomowanymi producentami o możliwości zakupu innych zespołów napędowych.

Potwierdza to obecność na czwartkowej prezentacji przedstawicieli japońskiej firmy Isuzu. – Chcemy od nich kupować silniki i zespoły napędowe. Rozmawiamy także z amerykańską firmą AM Generali, producentem znanych samochodów hummer, używanych przez armię amerykańską i nasze wojska w Afganistanie – tłumaczył dziennikarzom Tymiński. I dał do zrozumienia, że jednym z jego celów jest produkcja w Lublinie nowoczesnego auta dla polskiej armii.

Na początek z lubelskiej fabryki DZT Tymińscy ma wyjeżdżać 100 aut miesięcznie. – Docelowo za dwa, trzy lata zamierzamy produkować 10 tysięcy samochodów rocznie. Trafią na krajowy rynek oraz na eksport – dodaje Sobolewski. Mówi się o Białorusi, Sudanie, Kongo i Kuwejcie.

Obecnie w fabryce pracuje 80 osób. Gdyby udało się zrealizować plany, wówczas zajęcie w DZT Tymińscy może znaleźć nawet 350 osób. – Liczymy, że produkcja będzie się rozwijać i kolejne osoby ze starego składu wrócą do zakładu – mówi Andrzej Kisiel, składający pasagona i honkera.

W czwartek Zbigniew Tymiński zapowiedział też odejście do cywila honkera, dotychczas kupowanego przez polską armię. – Honker w wersji cywilnej kosztuje 75 tysięcy złotych. Auto ma napęd na cztery koła z możliwością odłączenia jednej osi. Opcyjnie może być wyposażony w klimatyzację i ABS – zapewnia Tymiński.

SAMOCHODY W LUBLINIE

* 1950 r. – powstaje Fabryka Samochodów Ciężarowych. W latach 1951–59 produkowany jest Lublin–51.

* 1959 r. – uruchomiono produkcję flagowego modelu FSC – żuka. Do 1998 roku wyprodukowano 587,5 tys. żuków.

* 1995 r. – powstała Daewoo Motor Polska Sp. z o.o. Rusza montaż koreańskich samochodów osobowych Nexia.

* 1996 r. – rozpoczęto montaż samochodów AVIA i LDV, odkupiono prawo do produkcji samochodu Honker.

* Po upadku Daewoo w 2001 roku fabrykę przejęła w dzierżawę spółka Andoria Motors.

* 2004 r. – zostaje wznowiona produkcja samochodów Lublin 3 i Honker.

* W 2006 r. – na rynek trafia Lublin 3Mi.

* 2007 r. – Sąd Rejonowy w Lublinie ogłasza upadłość spółki Intrall Polska.

* 2008 r. – powstaje Zakład Produkcji Samochodów.

Czytaj więcej o:
  • dostawczy pasagon
  • lublin
  • pasagon
  • premiera pasagona
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy podoba Ci się nowy film promocyjny UMCS?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 321.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.