Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

20 września 2010 r.
16:05
Edytuj ten wpis

Wirtualny biznes: Nowy lodowy miecz tanio sprzedam

0 0 A A

i dorzucę dobra tarczę do obrony przed demonami. Czy można sprzedać coś, co nie istnieje? Można. Płonące noże, lodowe miecze, świetliste zbroje… wszystkie te przedmioty może istnieją tylko w wirtualnej rzeczywistości, ale ludzi, którzy zapłacą za nie jak najbardziej realną gotówką nie brakuje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ostatnie kilka lat to olbrzymi rozwój gier sieciowych. Gry takie jak World of Warcraft czy Guild Wars gromadzą przed monitorami miliony graczy, którzy wspólnie mogą zmagać się w walce o losy wyimaginowanych światów. Jednym z głównych założeń tego typu gier jest możliwość rozwoju własnej postaci.

Droga od zwykłego poszukiwacza przygód do wspaniałego herosa w lśniącej zbroi jest jednak daleka. Trzeba spędzić na graniu długie godziny, by być kimś w wirtualnym świecie. Oczywiście, niecierpliwi są gotowi skrócić swoje oczekiwania. W Internecie od innych graczy można kupić wszystko.

Realną gotówkę możemy wymienić na walutę dostępną w grze lub przedmioty takie jak zbroje i broń. Bardziej zamożni gracze mogą od razu kupić doskonale wyszkoloną postać z kompletnym ekwipunkiem.

Zaczęło się od Diablo

Trudno dokładnie stwierdzić, kiedy dokonano pierwszej tego typu transakcji (w której za prawdziwe pieniądze otrzymujemy wirtualny przedmiot). Wiadomo, że w Polsce "moda” na sprzedawanie wirtualnych mieczy i zbroi rozpoczęła się wraz z premierą Diablo II (2000 rok).

Ceny nie były zbyt wysokie, dlatego na wirtualne przedmioty od razu znalazło się wielu chętnych. Sprzedawcy jednak nie mieli łatwego życia. Najpopularniejszy w Polsce portal aukcyjny uznał, że handel wirtualnymi przedmiotami jest niezgodny z jego regulaminem i aukcje fanów Diablo były usuwane. Gracze próbowali obejść zasady. Pojawiały się aukcje, które oferowały nie faktyczny przedmiot a… czas potrzebny na jego znalezienie. Niewiele to się jednak zdało, bo i te aukcje były usuwane.

Dziś, po 10 latach jest inaczej. Portale aukcyjne nie zwalczają już takich ofert, a tych jest znacznie więcej. Nadal możemy znaleźć jeszcze aukcje dotyczące Diablo II, ale po dziesięciu latach na rynku odchodzi on na zasłużoną emeryturę. Produkcje, które liczą się w wirtualnym handlu to World of Warcraft, Lineage II, czy Runes of Magic albo najpopularniejsze gry przeglądarkowe (i oczywiście Tibia).
Wirtualny biznes

Inne też są ceny: tysiąc złotych nikogo już nie dziwi. Dlatego też pojawiły się w pełni profesjonalne firmy oferujące swoje usługi w nierzeczywistych światach. Taka prowadzi pan Tomasz. To, co kiedyś traktował jedynie jako próbę powiększenia kieszonkowego teraz stało się prawdziwym biznesem.

Każda transakcja jest skrupulatnie zaksięgowana, regularnie odprowadzany jest podatek. W firmie zatrudnionych jest kilka osób. Kto najczęściej korzysta z jego usług?

– Producenci gier swój pomysł widzą w tym, że gracz, aby móc poznać najbardziej ekscytujące elementy gry, najpierw musi poświęcić godziny mozolnego zabijania potworów i zbierania z każdego wypadających groszy i przedmiotów – mówi nasz rozmówca. – Ludzie mają bardzo mało czasu na wszystko, dlatego skracają sobie drogę kupując złoto.

Ile można zarobić na takiej transakcji? – To zależy – odpowiada Tomasz. – Ceny mogą kształtować się od 50 do 500 złotych. Ja droższych nigdy nie sprzedałem.

Czy można ukraść coś, czego nie ma?

Ciekawym przypadkiem jest możliwość kradzieży wirtualnych mieczy czy zbroi. Czy można ukraść coś, co nie istnieje? Albo czy oskarżycielem w sprawie może być osoba, do której przedmiot de facto nie należy (a jedynie był przypisany do jej postaci)?

W Korei Południowej czy Stanach Zjednoczonych nie ma problemu ze zgłaszaniem tego typu wirtualnych przestępstw. Polska policja miała jednak problem z zakwalifikowaniem tego typu występków, a śledztwa w podobnych sprawach wielokrotnie umarzano.

Przypadek 27 latka z Olsztyna, który zgłosił wirtualną kradzież przedmiotów pokazuje, że i na tym polu zachodzą zmiany. Gracz w wyniku kradzieży stracił przedmioty, które wcześniej zakupił za kwotę około 900 zł. I choć wielu osobom przypadek ten może wydawać się nieco śmieszny, przez policję został potraktowany poważnie.

Sprawę sklasyfikowano jako przywłaszczenie cudzego mienia. I choć sprawców na razie nie odnaleziono, możemy spodziewać się znacznie więcej tego typu spraw. Kradzieże i oszustwa są niestety równie popularne w wirtualnych krainach, jak w świecie rzeczywistym.

Przyznaje to również pan Tomasz, który niejednokrotnie spotkał się z próbą wyłudzenia lub kradzieży. Wiele osób stara się przedstawić mu sfałszowane potwierdzenia zapłaty za przedmioty czy złoto, które oferuje. Przytacza także przykłady osób, które tak jak on oferują wirtualne przedmioty za gotówkę. W wielu wypadkach przedmioty są naprawdę nierzeczywiste: po otrzymaniu pieniędzy "sprzedający” nagle się ulatniają.
Tu też oszukują

Jak ustrzec się przed oszustami? Według pana Tomka gracz musi pamiętać o kilku podstawowych sprawach: – Po pierwsze nigdy nikomu nie należy podawać danych do swojego konta. Po drugie nie kupować poza allegro, ebay-em itp., i od osób z niewielka ilością komentarzy. Jednym z ostatnio "modnych” sposobów okradania graczy jest sposób na "prepaid” (karta z kodem, dzięki której przedłużamy abonament na granie). Złodziej oferuje wymianę prepaidu na złoto i z tego, co wiem 99% takich wymian kończy się kradzieżą tego złota – mówi nasz rozmówca.

Sprytni oszuści nierzadko podszywają się także pod administratorów gry, w którą aktualnie gramy. Dlatego należy uważać na maile, które otrzymujemy i nie otwierać podejrzanych odnośników. Inaczej na naszym komputerze może zagościć sprytny robal, który wykradnie nasze hasło, podczas następnego logowania do gry.

Uważać trzeba także na same komunikaty w grze. Często gracze otrzymują w wirtualnym świecie linki do stron, na których należy się zalogować, by otrzymać dodatkowe przedmioty. Lepiej ich nie otwierać, ponieważ za procederem czają się przeważnie oszuści.

Odpicuj moją postać

Gry MMO są bardzo wymagające. Oczekują od graczy wiele czasu spędzonego w wirtualnym świecie. Inaczej nasza postać się nie rozwija. Leniwi (lub bardzo zapracowani) gracze mogą skorzystać z usług osób zajmujących się levelowaniem (rozwojem) postaci.

Wystarczy tylko wynająć gracza, który będzie grał za nas, gdy my np. pracujemy. Oczywiście to na nas spoczywa obowiązek pokrywania abonamentu. Część osób robi to za darmo, dla nich samą nagrodą jest możliwość pogrania w tytuły takie jak World of Warcraft, bo normalnie nie stać byłoby ich na miesięczny abonament.

Większość osób robi to jednak za drobną opłatą. Bardzo wielu takich "wirtualnych opiekunów” pochodzi z Chin lub Indii. I choć dostają naprawdę niewiele za swoje usługi, dla wielu z nich jest to jedyne źródło utrzymania.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin bliżej piątego miejsca [zdjęcia]

Bogdanka LUK Lublin bliżej piątego miejsca [zdjęcia]

W pierwszym meczu o piąte miejsce siatkarze Bogdanki LUK Lublin pokonali Trefla Gdańsk w trzech setach i przybliżyli się do tej lokaty.

Poszukiwani fotografowie na letnie festiwale kulturalne

Poszukiwani fotografowie na letnie festiwale kulturalne

Warsztaty Kultury poszukują wolontariuszy medialnych. To dobra okazja do zdobycia doświadczenia w mediach społecznościowych i sprawdzeniu się w roli fotografa i fotografki.

Polski Cukier Start dobrze zaczął mecz w Ostrowie, ale przegrał ze Stalą

Polski Cukier Start dobrze zaczął mecz w Ostrowie, ale przegrał ze Stalą

Koszykarze z Lublina nie zapewnili sobie w czwartek awansu do fazy play-off. Polski Cukier Start musiał uznać wyższość Stali Ostrów, z którą przegrał 93:96. Goście w pierwszej kwarcie prowadzili, w drugiej przegrywali już kilkunastoma punktami, ale w czwartej wrócili do meczu. Napędzili jeszcze gospodarzom stracha jednak musieli się pogodzić z trzynastą porażką w sezonie. Przy korzystnych wynikach innych spotkań mogą jednak na dniach wywalczyć awans do ósemki.

Bez prawa jazdy, za to z promilami

Bez prawa jazdy, za to z promilami

49-latek zatrzymany wczoraj około godziny 10.00 miał niemal 3 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że prowadził bez prawa jazdy.

"Kolorowy zawrót głowy"
ZDJĘCIA
galeria

"Kolorowy zawrót głowy"

W czwartek w Zespole Szkół Odzieżowo- Włókienniczych w Lubinie, odbyła się XIII edycja konkursu fryzjerskiego "Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer" pt. "Kolorowy zawrót głowy". Najlepszy fryzjer został wyłoniony spośród piętnastu uczniów, kształcących się w zawodach fryzjerskich w ośmiu placówkach.

Majówka w Zamościu pod znakiem jazzu i bluesa
3 maja 2024, 19:00

Majówka w Zamościu pod znakiem jazzu i bluesa

Jeśli nie macie planów na majowy weekend, to Miasto Zamość zaprasza na Zamojskie Dni Jazzu i Bluesa, które odbędą się w dniach 3-5 maja. Wystąpią artyści związani z Zamościem.

Dzień otwarty w XXVII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Dzień otwarty w XXVII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie

Przysposobienie wojskowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, podstawy kryminalistyki i kryminologii, podstawy ratownictwa i psychologii to tylko niektóre propozycje klas XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie, na nadchodzący rok szkolny 2024/2025. Klasy mundurowe cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży, która coraz częściej swoja przyszłość wiąże z wojskiem.

31-latek z Lublina z zarzutami za włamania

31-latek z Lublina z zarzutami za włamania

Dwa włamania i straty na ponad 10 tys. zł. To bilans działalności 31-latka z Lublina. Mężczyzna usłyszał zarzuty.

Kiedyś salon fryzjerski, dziś punkt interwencji kryzysowej

Kiedyś salon fryzjerski, dziś punkt interwencji kryzysowej

Na poddaszu budynku przy ulicy Janowskiej 27 powstała już jednostka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W ubiegłym roku z lokalu musiał się wynieść salon fryzjerski.

17 lat na karku i 2000 zł mandatu na koncie

17 lat na karku i 2000 zł mandatu na koncie

Zatrzymany do kontroli przez opolskich policjantów 17-latek przewoził 15-letniego pasażera bez kasku ochronnego, wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych oraz nie stosował się do polecenia zatrzymania pojazdu wydanego przez policjanta. Ponadto nie posiadał uprawnień do kierowania motorowerem.

Czy w Lublinie będzie bezpieczniej?

Czy w Lublinie będzie bezpieczniej?

Miasto przejmie z rąk wojewody budynek przy ulicy Spokojnej 3-5. Ma tam powstać nowoczesne Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego.

Bogdanka LUK Lublin gra dzisiaj o piąte miejsce. Kto będzie mocniejszy psychicznie?

Bogdanka LUK Lublin gra dzisiaj o piąte miejsce. Kto będzie mocniejszy psychicznie?

W spotkaniu o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z Treflem Gdańsk. Początek zawodów w hali Globus w czwartek o godzinie 20.30.

Druga tura w Biłgoraju. Historia lubi się powtarzać?
Wybory 2024

Druga tura w Biłgoraju. Historia lubi się powtarzać?

Janusz Rosłan i Wojciech Gleń zmierzą się w drugiej turze wyborów samorządowych w Biłgoraju. Czy wygra urzędujący burmistrz czy jego konkurent, zresztą ten sam, co w wyborach 2018 roku?

Poszukiwany listem gończym za oszustwo wpadł w powiecie wołomińskim

Poszukiwany listem gończym za oszustwo wpadł w powiecie wołomińskim

Bialscy kryminalni zatrzymali poszukiwanego listem gończym od lutego ubiegłego roku 48-latka. Mężczyzna aby uniknąć kary zmienił miejsce zamieszkania i zerwał kontakty.

Uniwersytet Medyczny wybrał rektora

Uniwersytet Medyczny wybrał rektora

Profesor Wojciech Załuska został wybrany na rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kadencję 2024-28.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium