Włodawa: Niespodziewana koalicja SLD i PiS w radzie powiatu

Dodano: 13 grudnia 2010, 11:03 Autor:

Podczas sesji stało się jasne, że radni PSL, mimo że dostali najwięcej mandatów, rządzić nie będą

Podczas sesji stało się jasne, że radni PSL, mimo że dostali najwięcej mandatów, rządzić nie będą (fot. Starostwo Powiatowe we Włodawie)

Tego się we Włodawie nikt nie spodziewał. Chociaż radni PSL wspierani przez kolegów z PO byli już niemal pewni swego, to w Radzie Powiatu zawiązała się i przejęła władzę koalicja... SLD z PiS.

– Podejmując taką decyzję otworzyliśmy się na nową demokrację – powiedział podczas decydującej sesji Edward Łągwa, wybrany na stanowisko wicestarosty włodawskiego. Zapewnia, że nowi partnerzy z PiS (cztery mandaty) zasługują na szacunek i zaufanie. Koalicjanci zapewniają, że chcą się koncentrować na pracy dla dobra powiatu, a nie na polityce.

Starostą został Wiesław Holaczuk, który był zastępcą Janusza Kloca, dotychczasowego starosty z legitymacją PSL.

– Wszystko wskazywało na to, że PSL, który uzyskał najwięcej, bo pięć mandatów w radzie, razem z nami pozostanie przy władzy – mówi Holaczuk. – Tymczasem okazało się, że chciał wykroić dla siebie jeszcze więcej, niż w poprzedniej kadencji. Gotowi byliśmy do pewnych ustępstw, ale kolegom z PSL było tego mało. Po prostu odrzucili deklarację dalszej współpracy z naszej strony. W tej sytuacji nie mogliśmy czekać bezczynnie i w ostatniej chwili porozumieliśmy się z radnymi z SLD i niezależnym radnym Andrzejem Rusińskim.

PSL również wabił do siebie Rusińskiego. – Na początek otrzymałem propozycję funkcji przewodniczącego – mówi Rusiński. – Składano mi ją trzykrotnie i się zgodziłem. W końcu usłyszałem, że moje żądania nie mogą być spełnione. A przecież ja niczego od nich nie żądałem! Na początku politycznej gry jedynie zapytałem, czy widzą ze mną współpracę.

Najpierw PSL, który w radzie ma pięć mandatów usiłował zmontować koalicję z PO ( trzy mandaty) i Rusińskim. Później zaproponował szeroką koalicję, uzupełnioną o SLD ( cztery mandaty).

– W każdym rozdaniu PSL chciał zagarnąć niemal wszystko, a więc stanowiska starosty, wicestarosty i dwóch członków zarządu – dodaje Rusiński. – Trudno było dopuścić do monopolu jednej partii. Dlatego tak mnie, jak i radnym z SLD i PiS tym łatwiej było wznieść się ponad politycznymi podziałami i zawiązać koalicję. Umowę koalicyjną z własnej woli, a nie partyjnej dyscypliny podpisała cała nasza dziewiątka.

Starosta Holaczuk podkreśla, że politykę robi się w Warszawie, a w terenie pracuje się dla dobra miejscowych społeczności. Ma równie dobre zdanie o nowych kolegach z SLD, co oni o partnerach z PiS. A o ludowcach mówi się teraz we Włodawie, że "żarli, żarli, aż się udławili".

Czytaj więcej o:
  • koalicja
  • powiat
  • PSL
  • rada
  • radni
  • Włodawa
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Chełmskie lodowisko już otwarte

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy podoba Ci się pomysł budowy w Chełmie aquaparku ?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 95.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.