Jesteś tu: Strona główna Magazyn Artykuł

Droga do świętości Jana Pawła II: Cud, dekrety i przesłuchania

Dodano: 30 kwietnia 2011, 10:00 Autor:

Po długiej i ciężkiej chorobie Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Niespełna trzy miesiące po odejściu papieża rozpoczęto proces jego beatyfikacji.
12 stycznia tego roku kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wyrazili pozytywną opinię na temat przypisywanego wstawiennictwu Sługi Bożego, Jana Pawła II

12 stycznia tego roku kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wyrazili pozytywną opinię na temat przypisywanego wstawiennictwu Sługi Bożego, Jana Pawła II (fot. Dorota Awiorko-Klimek/ Archiwum)

W maju 2005 roku Benedykt XVI zezwolił na odstąpienie od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat od śmierci danej osoby. Oficjalnie ogłoszono to 13 maja podczas spotkania nowego papieża z duchowieństwem rzymskim w bazylice św. Jana na Lateranie. Wiadomość wywołała ogromną owację zgromadzonych. 28 czerwca oficjalnie rozpoczęto proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Postulatorem procesu mianowano księdza Sławomira Odera.

Cud

W styczniu 2006 roku ksiądz Oder potwierdził, że ustalono już cud, który będzie podstawą do wyniesienia papieża Polaka na ołtarze. – Chodzi o niewyjaśniony z medycznego punktu widzenia przypadek nagłego uzdrowienia z zaawansowanej choroby Parkinsona, czego doznała 45-letnia zakonnica Marie-Simon-Pierre, pracująca w szpitalu na oddziale położniczym. Gdy zakonnica była już tak chora, że musiała zrezygnować z pracy i z trudem pisała, jej wspólnota zakonna zaczęła modlić się do Jana Pawła II. W ciągu jednej nocy siostra odzyskała pełnię sił i zdrowia – wyjaśnił w wywiadzie dla włoskiego radia RAI.

W kwietniu 2007 roku zakończono gromadzenie materiałów związanych z udokumentowaniem cudu przypisywanego Karolowi Wojtyle.

Materiały zgromadzone w pierwszym etapie procesu beatyfikacji trafiły do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Tak rozpoczęła się druga, tzw. rzymska faza procesu.

Dekrety

Ksiądz Oder w marcu 2008 roku przyznał, że jest już prawie gotowe "positio”: to dokument podsumowujący diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Materiał zajął dwa i pół tysiąca stron. Jednymi z najbardziej istotnych dat w procesie wyniesienia papieża Polaka na ołtarze były dwa wydarzenia w 2009 r. W maju komisja teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydała pozytywną opinię w sprawie heroiczności cnót Jana Pawła II.

W listopadzie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych obradowała komisja kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Na zakończenie przegłosowano decyzję o skierowaniu do Benedykta XVI prośby o wyniesienie polskiego papieża na ołtarze. Do całkowitego zakończenia procesu beatyfikacyjnego brakowało tylko zatwierdzenia przez Ojca Świętego dekretów: o heroiczności cnót Jana Pawła II i o uznaniu cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

Przesłuchania

Pierwszą z tych decyzji Benedykt XVI podjął w grudniu 2009 roku. Wtedy papież podpisał dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, który zamknął zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego.

– Nie ma ram czasowych, które określają trwanie procesu kanonizacji – mówi ks. prof. Marian Rusecki z KUL. – Przez niecałe 6 lat trwały przesłuchania blisko 100 osób, które miały bezpośredni kontakt z papieżem. Kościół bardzo precyzyjnie i dokładnie badał wszelkie dowody. By uznać kogoś za świętego, nie jest koniecznie potrzebny cud. Jan Paweł II uzdrowił z zaawansowanej choroby Parkinsona zakonnicę Marie Simon-Pierre. Z punktu widzenia medycyny, to zupełnie niewytłumaczalne. To kolejny fakt potwierdzający świętość papieża.

Ostateczna decyzja

12 stycznia tego roku kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wyrazili pozytywną opinię na temat przypisywanego wstawiennictwu Sługi Bożego, Jana Pawła II. Dwa dni później, 14 stycznia, papież Benedykt XVI ogłosił, że Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze 1 maja. – To nadzwyczaj korzystna decyzja dla wiernych. Bez oficjalnego potwierdzenia o uznaniu Jana Pawła II za świętego nie mogliśmy go czcić w kulcie publicznym – ocenia arcybiskup senior, ks. prof. Bolesław Pylak.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • Jan Paweł II
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Kolega papież: Rozmowa z Norbertem Wojciechowskim

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.