Jesteś tu: Strona główna Matura 2011 Artykuł

Matura 2011 - j. polski. Odpowiedzi, pytania, arkusze

Dodano: 4 maja 2011, 11:40

Kończy się matura 2011 z polskiego. Niektórzy maturzyści wyszli już z egzaminu. Dostajemy od Was tematy wypracowań, pytania i odpowiedzi uczniów.

13:13 Tutaj znajdziecie pytania i arkusze z matury z polskiego (KLIKNIJ) Na bieżąco publikujemy także odpowiedzi.

13:02
- Na podstawie fragmentów powieści Z. Nałkowskiej "Granica" opisz Justynę oraz jej związek z Zenonem. Opisz konsekwencję ich związku w oczach innych bohaterów utworu - tak brzmiało jedno z pytań wg naszego Internauty rafix161.

- Pierwszy tekst był o problemach komunikacji miedzy rozmówcami . Komunikacja werbalna i niewerbalna, zachowania jakie powinniśmy zastosować aby odbiorca nasz dobrze zrozumiał - dodaje Marcin Ł.

12:54
Linki do wierszy: "Gdy tu mój trup” | "Światło w ciemnościach”

12:19 Oto potwierdzone przez naszych reporterów (ale wciąż nieoficjalne) pytania i tematy wypracowań:

W jednym z tematów trzeba było porównać świat marzeń i obraz rzeczywistości ukazane w zamieszczonych w arkuszu wierszach: "Gdy tu mój trup” Adama Mickiewicza i "Światło w ciemnościach” Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej.

W drugim – odnosząc się do fragmentów "Granicy” Zofii Nałkowskiej – napisać charakterystykę Justyny, opisać jej relacje z Zenonem Ziembiewiczem oraz przestawić, jak ich relacje, postrzegane przez innych bohaterów powieści wpływają na widzenie jej postaci przez czytelnika.

Maturzyści musieli też odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu artykułu z Poradnika Psychologicznego "Polityki” na temat różnic między mówieniem a komunikacją (szczegóły poniżej).

11:45

Na podstawie "Granicy" maturzyści opisywali charakterystykę Justyny. W wypracowaniu musieli m.in. opisać, jak jej relacje z Zenonem Ziembiewiczem wpłynęły na jej wizerunek, i jak są postrzegane przez czytelnika.

Trzeba było tez odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu z tygodnika Polityka "Rozmowa. Jak mówić i jak słuchać". Internauci podają, że chodziło m.in. o podanie funkcji językowych pierwszego akapitu, napisanie jaką funkcję pełni akapit szósty wobec siódmego, czy podanie dwóch stereotypów, z którymi walczy autorka.

Oto, co nadsyłają nasi Internauci:

- Wyszedłem po godzinie, tematy były następujące (mówię całkiem szczerze): 1.Obraz marzeń i rzeczywistości w wierszach "Gdy tu mój trup" Mickiewicza i "Światło w ciemności" Jasnorzewskiej. 2.Ocena związku Justyny i Zenona w perspektywie różnych bohaterów - pisze Bartosz12061992.

- Wiersze: Mickiewicza, Jasnorzewskiej, lektury: "Granica" i "Chłopi" - matura j.polski 2011 - dodaje Ola.

Były tez zadania zamknięte z gramatyki i komunikacja werbalna i niewerbalna.

Co jeszcze było na maturze z polskiego?

Matura 2011 polski. Piszcie opinie, Wasze relacje z matury z polskiego, a my je opublikujemy w serwisie społecznościowym www.mmlublin.pl

Czytaj więcej o:
  • lublin
  • matura
  • matura 2011
  • matura 2011 polski
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Matura z języka polskiego: Sprawdź oficjalny arkusz (PDF)

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.