Oddali krew, za darmo mogą jeździć komunikacją miejską

Dodano: 25 listopada 2011, 15:30 Autor:

Ponad 400 osób może w Chełmie za darmo jeździć Chełmskimi Liniami Autobusowymi. To nagroda za oddawanie krwi.
Konrad Pawłoś zdążył już oddać ponad 16 l. krwi. Udało mu się do tego zachęcić także kolegów ze studiów

Konrad Pawłoś zdążył już oddać ponad 16 l. krwi. Udało mu się do tego zachęcić także kolegów ze studiów (fot. Jacek Barczyński)

Prezydent krwiodawcom

Postanowieniem Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi został nadany chełmskim krwiodawcom Januszowi Białowąsowi, Jerzemu Tatysowi i Krzysztofowi Lackowskiemu. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali Sławomir Ożóg, Jacek Pajor i Adam Rudek, a brązowy Piotr Pawlak. Wymienieni przyjęli odznaczenia 19 listopada w siedzibie Lubelskiego Zarządu okręgu PCK.

W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Tegoroczne miały tym większą rangę, gdyż połączone były z obchodami 90-lecia powstania pierwszych szkolnych kół PCK.

– Włączyliśmy się w te obchody przygotowując 25 listopada w auli Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej uroczyste spotkanie z naszymi krwiodawcami, oraz działaczami i wolontariuszami PCK – mówi Irena Kondraciuk, kierownik Zarządu Rejonowego PCK w Chełmie. – Potraktowaliśmy to jako okazję do wręczenia ponad 100 honorowym krwiodawcom odznak Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I, II i III stopnia.

Z kolei dwóch opiekunów Szkolnych Kół PCK – Alicja Cichosz z II LO i Ewa Krzyżanowska z ZSO nr 6 otrzymało Odznaki Honorowe PCK. W taki sam sposób został wyróżniony także Konrad Pawłoś, założyciel i prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy WSSMi KS.

– Od dziecka chciałem być honorowym krwiodawcą – mówi pan Konrad. – Wynikało to z rodzinnej tradycji. Krew oddawał mój tata. Dlatego kiedy w lutym ukończyłem 18 rok życia, to już w marcu, oczywiście razem z ojcem po raz pierwszy oddałem krew. Do tej pory zdążyłem już oddać ponad 16 l.

Honorowe oddawanie krwi Pawłoś postrzega jako służbę i obowiązek. Chodzi o to by nieść pomoc ludziom. Honorowi krwiodawcy znaleźli się także wśród policjantów. Michał Grzywaczewski w Komendzie Miejskiej Policji stara się reaktywować Koło Honorowych Dawców Krwi.

– Już wiem, że mi się to uda – mówi Grzywaczewski. – Aby powołać koło potrzeba 10 osób. Tymczasem do pracy w komendzie zostali przyjęci młodzi funkcjonariusze i w nich pokładam nadzieje.

Michałowi Grzywaczewskiemu, ale też jeszcze jednemu chełmianinowi, Januszowi Komendeckiemu, "za wybitne zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa” Zarząd Główny PCK nadał właśnie Kryształowe Serca, czyli najwyższe wyróżnienia na jakie mogą liczyć krwiodawcy. Z kolei ich kolegę Krzysztofa Kotyrę minister zdrowia uhonorował odznaką "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

A co jeszcze czeka honorowych krwiodawców? Ci, którzy oddadzą co najmniej 12 litrów krwi mogą za darmo jeździć komunikacją miejską. Taki przywilej dała im Rada Miasta.

Czytaj więcej o:
  • chełm
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy podobają Ci się rzeźby stojące na miejskim bulwarze w Chełmie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 725.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.