Egzamin gimnazjalny 2012 (próbny): Humanistyczny, j. polski (arkusze, odpowiedzi)

Dodano: 6 grudnia 2011, 18:03 Autor:

W środę, czwartek i piątek przeprowadzony będzie próbny egzamin gimnazjalny. Tegoroczni uczniowie III klas gimnazjów są pierwszym rocznikiem, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową nauczania i będzie zdawał egzamin w nowej formule.

Podobnie jak dotąd, egzamin będzie przeprowadzony w trzy kolejne dni: pierwszego będzie egzamin z wiedzy humanistycznej, drugiego z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a trzeciego z języka obcego. Jednocześnie na egzaminie po raz pierwszy wyodrębnione będą zadania z języka polskiego i matematyki, po to, by można było osobno ocenić umiejętności i wiedzę z tych przedmiotów.

Na egzaminie z wiedzy humanistycznej, uczniowie jako pierwszy dostaną blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie ich będą mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Po 45-minutowej przerwie gimnazjaliści przystąpią do bloku zadań z języka polskiego. Na rozwiązanie ich będą mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut).

Na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie też będą mieli do rozwiązania dwa bloki zadań. W pierwszym znajdą się zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki. Na rozwiązanie zadań z pierwszego bloku gimnazjaliści dostaną 60 minut (dyslektycy 80 minut), a z drugiego - 90 minut (dyslektycy 135 minut). Pomiędzy blokami będzie 45-minutowa przerwa.

Do próbnego egzaminu mogą przystąpić wszystkie zainteresowane gimnazja. Jak podano na spotkaniu z dziennikarzami chęć udziału w próbie wyraziło ponad 80 proc. szkół. "Wszystkie chętne szkoły mogą się jeszcze dziś zgłosić" - powiedział dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, Wojciech Małecki.

Arkusze egzaminacyjne rozwiązywane przez uczniów sprawdzą nauczyciele z ich własnych szkół. "Początek grudnia to bardzo dobry termin na sprawdzenie umiejętności uczniów przed właściwym egzaminem. Nauczyciele będą mieli czas do świąt Bożego Narodzenia na sprawdzenie prac tak, by od nowego roku zacząć pracować z uczniami nad tym, w czym uczniowie są słabsi. Będzie wystarczająco dużo czasu na poprawę ich umiejętności przed prawdziwym egzaminem" - ocenił dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych Michał Federowicz.

Podczas próbnego egzaminu gimnazjalnego Instytut przeprowadzi diagnozę kompetencji gimnazjalistów. Badanie przeprowadzone będzie w 82 wylosowanych gimnazjach w całym kraju. Jednym z głównych celów badania będzie ustalenie, jakie są mocne i słabe strony gimnazjalistów. Uczniowie biorący udział w badaniu dostaną zeszyty z zdaniami zamkniętymi (to takie zadania, w których uczeń wskazuje właściwe odpowiedzi spośród podanych), zeszyty z zadaniami otwartymi oraz karty do zaznaczania odpowiedzi do zadań zamkniętych. Wypełnione przez uczniów karty i zeszyty zostaną przez badaczy skopiowane. Prace skopiowane będą oceniane przez nauczycieli w szkołach, oryginalne prace przekazane zostaną do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. Wyniki ich zostaną opracowane przez ekspertów z Instytutu.

Podczas próbnego egzaminu testowany będzie przez Instytut także system e-oceniania. Zeszyt z zadaniami otwartymi rozwiązane przez gimnazjalistów zostaną zeskanowane i wprowadzone do bazy danych. Egzaminatorzy będą oceniać prace uczniów widząc je nie w papierowej formie, ale na ekranie komputera. "E-ocenianie ma służyć nie tylko ułatwieniu pracy egzaminatorów. Przede wszystkim pozwoli na bieżąco monitorować jakość oceniania, zmusi do większej rzetelności oceniania" - poinformował Henryk Szaleniec z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zakłada, że pierwszy egzamin, który zostanie e-oceniony, odbędzie się w roku szkolnym 2012/2013.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • egzamin
  • egzamin gimnazjalny 2012
  • humanistyczny
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

NASA potwierdza istnienie planety podobnej do Ziemi

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.