Szpital wojskowy w Lublinie: Będą badania kiliniczne, nowe leki i terapie

Dodano: 26 grudnia 2011, 15:30 Autor:

Szpital wojskowy w Lublinie otrzymał statut szpitala klinicznego. Co to oznacza dla pacjentów? Nowy statut pozwala szpitalowi przy al. Racławickich prowadzić badania kliniczne, testować nowe leki i terapie.

W tym celu powstaje już Szpitalny Ośrodek Badań Klinicznych, który poprowadzi Bogumiła Sobkowiak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– W oparciu o ten ośrodek szpital będzie miał możliwość zawierania umów i kontraktów z podmiotami zewnętrznymi – tłumaczy Zbigniew Kędzierski, Komendant Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Do tej pory takie badania szpital mógł prowadzić tylko we współpracy z uczelniami wyższymi. – Podwyższy to rangę szpitala i standard leczenia – dodaje Kędzierski. – Zwiększy się dostępność do ponadstandardowych terapii.

Na badaniach klinicznych zarobi szpital i lekarze, którzy będą je prowadzić. Komendant szpitala tłumaczy, że nowe kontrakty są ważne, bo placówka nie wykorzystuje teraz całego swojego potencjału. – W tej chwili rocznie mamy około 12 tys. chorych hospitalizowanych, około 60 tys. pacjentów gabinetów specjalistycznych i około 40 tys. w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej – wylicza Kędzierski. – Możliwości szpitala są o wiele większe. Ograniczeniem jest kontrakt zawarty z NFZ. Dla trzech szpitali mundurowych na Lubelszczyźnie NFZ przeznaczył tylko 3,2 proc. swojego budżetu dla województwa.

Badania kliniczne są także szansa na rozwój dla medyków. – Sądzę, że w najbliższym czasie powstaną nowe doktoraty i habilitacje – mówi prof. Władysław Witczak, ordynator oddziału chorób wewnętrznych.

Już w tą środę pracownicy szpitala przejdą pierwsze szkolenie z zakresu Dobrej Praktyki Klinicznej, czyli standardów prowadzenia badań. W styczniu szpital uruchomi stronę internetową: www.1szw.pl. Będzie służyła do kontaktów z firmami, które mogą zlecać szpitalowi badania i z pacjentami, którzy będą zainteresowani nowymi formami terapii.

Czytaj więcej o:
  • lublin
  • szpital
  • wojskowy
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Dotacje na kulturę w 2012 r. Lublinie. Urząd czeka na wnioski

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Najlepsze kino w Lublinie to:

wyniki głosowania
Liczba głosów: 4862.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.