Kraśnik: Tadeusz Fijałka jest nowym prezesem KPWiK

Dodano: 1 stycznia 2012, 13:24 Autor:

Waldemar Dudziak nie jest już prezesem Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kraśniku. Na tym stanowisku od nowego roku zastąpił go Tadeusz Fijałka, legenda lubelskich wodociągów. – Wybraliśmy lepszego fachowca – przekonują władze Kraśnika.
W kraśnickim przedsiębiorstwie Tadeusz Fijałka ma sporo do zrobienia, ale za swoją pracę dostanie dwukrotnie niższe pobory od tych, które miał w Lublinie

W kraśnickim przedsiębiorstwie Tadeusz Fijałka ma sporo do zrobienia, ale za swoją pracę dostanie dwukrotnie niższe pobory od tych, które miał w Lublinie (fot. Archiwum)

DZIAŁALNOŚĆ KPWIK

Przedsiębiorstwo zaopatruje w wodę miasto i okoliczne wioski. Obecnie eksploatuje 162 km sieci wodociągowej, trzy ujęcia wody. Eksploatuje również mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków i 69 km kanalizacji sanitarnej. Świadczy też usługi w zakresie udrażniania sieci kanalizacyjnych. Badanie wody i efekty oczyszczania ścieków kontroluje własne laboratorium.

– Nieco zapoznałem się już z sytuacją w spółce – tłumaczy Tadeusz Fijałka, nowy prezes KPWiK. – Będzie sporo pracy, ponieważ jest tam podobny problem, jak był na Hajdowie, dotyczący gospodarki osadowej.

Od marca do końca grudnia 2011 roku prezesem KPWiK był Waldemar Dudziak. To były wojewoda lubelski. Pełnił też funkcję prezesa Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Przed objęciem stanowiska w KPWiK był dyrektorem szpitala w Lubartowie. Został wybrany w konkursie, sposób trzech kandydatów na to stanowisko.

Prezes Dudziak miał podpisaną umowę jedynie do końca ubiegłego roku. O dalszą współpracę nikt nie zabiegał. – Nie prosiłem burmistrza o przedłużenie ze mną umowy – tłumaczy Waldemar Dudziak. – Umawialiśmy się, że będę kierował przedsiębiorstwem do końca roku. I tak się stało. Mam inne plany zawodowe.

Jakie? – Na razie nie chcę zdradzać – ucina były szef KPWiK w Kraśniku.
Zmiany na stanowisku prezesa spółki należącej do miasta zapadły tuż przed końcem grudnia. Tym razem konkurs na to stanowisko nie został jednak rozpisany.

– Nie mieliśmy takiego obowiązku – wyjaśnia Paweł Cioch, przewodniczący Rady Nadzorczej KPWiK. – Poza tym nie było na to czasu, bo prezes Dudziak miał umowę tylko do końca roku.
Nowego prezesa czeka wiele pracy. – W KPWiK jest bardzo wiele do zrobienia – tłumaczy Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika. – Są zaniedbania sprzed wielu lat, które trzeba rozwiązać. To, że na koncie przedsiębiorstwa są pieniądze, nie znaczy, że na bieżącej działalności nie ma straty. Potrzebne jest też wizja rozwoju tego przedsiębiorstwa.

Urzędnicy tłumaczą, że pomóc ma fachowiec w tej dziedzinie. – Na ciężkie czasy i trudną sytuację najlepszym kandydatem jest pan Fijałka – przekonuje Włodarczyk. – Wydaje się on być autorytetem w tej dziedzinie. Z panem Dudziakiem rozstajemy się w zgodzie.

FIJAŁKA I MPWiK

Tadeusz Fijałka fotel prezesa MPWiK stracił w 2009 r. Dalej pracował jednak w firmie, ale na innym stanowisku. Wypowiedzenie dostał pod koniec marca 2011 r. Nowy zarząd tłumaczył to utratą zaufania, po tym jak Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła nieprawidłowości w zarządzaniu spółką. Na tej podstawie zarząd MPWiK powiadomił też prokuraturę o możliwości złamania prawa. Śledczy sprawę jednak umorzyli. Stwierdzając, że Fijałka był dobrym gospodarzem. (DRS)

Obejmujący stanowisko prezesa Tadeusz Fijałka przez 21 lat kierował lubelskim MPWiK, ale pracował tam dłużej, bo od 1969 r.

– Kiedy prokuratora orzekła, że jako szef MPWiK-u nie sprzeniewierzyłem pieniędzy, pojawiło się trochę propozycji pracy – przyznaje Fijałka.

Powodem, że przyjął posadę w Kraśniku nie są jednak pieniądze. – Będę zarabiał dwa razy mniej niż w MPWiK, czyli poniżej 10 tys. zł – zdradza nowy prezes KPWiK. – Do Kraśnika będę musiał też dojeżdżać, to też jest wydatek. Pracę tą traktuje jednak jako wyzwanie zrobienia czegoś społecznie pożytecznego.

Czytaj więcej o:
  • KPWiK
  • Tadeusz Fijałka
  • Waldemar Dudziak
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy Kraśnik to bezpieczne miasto?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 2006.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.