Złote Globy 2012: Wyniki i lista nagrodzonych filmów (wideo)

Dodano: 16 stycznia 2012, 8:05 Autor:

Meryl Streep została nagrodzona za rolę w Margaret Thatcher w filmie "Żelazna dama"

Meryl Streep została nagrodzona za rolę w Margaret Thatcher w filmie "Żelazna dama" (fot. Materiały dystrybutora)

Złote Globy 2012 rozdane. Najwięcej statuetek zdobył film "Artysta". Zobacz zwiastuny innych filmów, które zdobyły nagrody.

Film "Artysta" w reżyserii Michela Hazanaviciusa zdobył najwięcej nagród w tegorocznej edycji Złotych Globów, wyróżnień przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

Nagrody ogłoszono w niedzielę wieczorem (czasu USA) w Los Angeles. "Artysta", filmowy hołd złożony epoce kina niemego, zwyciężył w głównej kategorii komedii lub musicalu. Złote Globy zdobyli także odtwórca głównej roli Jean Dujardin oraz autor muzyki Ludovic Bource.Za najlepszy dramat krytycy uznali "Spadkobierców", historię rodzinnej tragedii rozgrywającej się na Hawajach, w reżyserii Alexandra Payne'a. Globem wyróżniono także George'a Clooneya za pierwszoplanową rolę w tym filmie.Nagrodę za główną rolę kobiecą w filmowym dramacie otrzymała Meryl Streep, która wcieliła się w postać byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher w filmie "Żelazna Dama".

Złotym Globem za pierwszoplanową rolę żeńską w komedii lub musicalu uhonorowano Michelle Williams, która gra gwiazdę kina Marilyn Monroe w filmie "Mój tydzień z Marilyn".Statuetką za reżyserię krytycy wyróżnili Martina Scorsese za film "Hugo i jego wynalazek".Inny klasyk srebrnego ekranu Woody Allen zdobył nagrodę za scenariusz do komedii "O północy w Paryżu". Film okazał się jednym z największych od lat sukcesów kasowych w jego karierze.Irański film "Rozstanie" Asghara Farhadiego otrzymał Złoty Glob w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.O nagrodę w tej kategorii rywalizowały również m.in. chiński "The Flowers of War", amerykański "In The Land of Blood and Honey" oraz belgijski "Chłopiec na rowerze". "Rozstanie" obsypane już zostało nagrodami rok temu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie; Złote Niedźwiedzie wraz z reżyserem otrzymała cała obsada filmu.

Renomowany hollywoodzki reżyser Steven Spielberg otrzymał pierwszą w karierze główną nagrodę za film animowany. Złoty Glob przypadł mu za startujący w tej kategorii obraz "Przygody Tintina" na podstawie komiksów belgijskiego artysty Herge.

Morgan Freeman jako Nelson Mandela w filmie "Niepokonany" z 2009 r.

Morgan Freeman jako Nelson Mandela w filmie "Niepokonany" z 2009 r. (fot. Materiały dystrybutora)

Główną nagrodą za rolę drugoplanową w "Debiutantach" wyróżniony został Christopher Plummer. W obrazie autorstwa Mike'a Millsa wcielił się on w postać wdowca, który po śmierci żony ujawnia się jako homoseksualista i postanawia w pełni cieszyć się życiem.

Złoty Glob za drugoplanową rolę kobiecą przypadł Octavii Spencer za rolę w "Służących". Obraz porusza temat stosunków rasowych na amerykańskim Południu.

Nagrodę im. Cecila B. DeMille'a za całokształt dorobku aktorskiego otrzymał Morgan Freeman. Statuetkę wręczył mu Sidney Poitier, jedna z pierwszych murzyńskich gwiazd w kinie amerykańskim.

W tegorocznym konkursie jednym z nominowanych do nagrody za muzykę filmową był kompozytor polskiego pochodzenia Abel Korzeniowski, współautor muzyki do "Samotnego mężczyzny" Toma Forda. W tym roku nie przyznano mu jednak Złotego Globu.

Czytaj więcej o:
  • kino
  • Złote Globy
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Bajm jednak nie miał wypadku? Policja ma inną wersję

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.