Prywatni przewoźnicy przywracają kursowanie autobusów we wsiach

Dodano: 6 lutego 2012, 7:15 Autor:

W zeszłym roku upadł bialski PKS. Mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi stracili komunikację. Teraz powoli przybywa kursów w całym powiecie. Po feriach ma być jeszcze lepiej.

– Wiele osób z naszych gmin nie ma dogodnej komunikacji. Uczniowie ze wsi Bohukały mieli dotąd kłopoty z dojazdem do szkoły. Rodzice sami musieli dowozić dzieci na lekcje – mówi Mariusz Sołoducha, radny powiatowy, do którego docierały informacje o kłopotach mieszkańców gmin Rokitno, Terespol i Janów Podlaski. Ludzie narzekali na sytuację jak powstała po likwidacji kursów PKS.

Starostwo Powiatowe po skargach mieszkańców pisało do przewoźników w sprawie uruchomienie kursów m.in. na trasach do Terespola, Janowa Podlaskiego i Rokitna.

– Po upadku PKS trudno jednak było uzyskać zapewnienie od firmy Garden Sernice, która wchodziła na trasy naszego powiatu, że odbuduje wszystkie kursy. Rachunek ekonomiczny na to nie pozwala – tłumaczy Jan Jańczuk, sekretarz powiatu bialskiego.

Jan Konon, dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego informuje, że po feriach poprawi się kursowanie busów i autobusów w gminach Rokitno i Janów Podlaski. – Rozkłady jazdy będą zaktualizowane i będzie lepiej dojechać do szkół i do pracy. Wszystkie sugestie pasażerów z całego powiatu przekazujemy Garden Service i innym przewoźnikom. Niedawno firma Szwagry z Łomaz uruchomiła połączenie z Wisznicami i Łomazami – dodaje Konon.

Eugenia Barbara Szczur ze wsi Mościce Dolne (gm. Sławatycze) przyznaje, że w kilku sąsiednich wsiach m.in. w Nowosiółkach i Jabłecznej brakuje autobusów, które mogą zawieźć starsze osoby do lekarza i apteki. – Chociaż występowaliśmy na sesji i wójt wysyłał pisma, to jednak nadal brakuje tych kursów, które kiedyś zapewniał PKS – narzeka.

Dariusz Trybuchowicz, wójt gminy Sławatycze, zapowiada, że za kilka dni przyjedzie do niego na rozmowy przedstawiciel spółki Garden Service, który ma uzgodnić możliwość uruchomienia kursu w nadbużańskich wsiach.

Katarzyna Redas-Bartosik z Garden Service potwierdza, że jej firma od 13 lutego uruchomi nowe połączenia na czterech trasach: Biała Podlaska–Rokitno–Janów Podlaski; Biała Podlaska–Janów Podlaski–Gnojno; Biała Podlaska–Łomazy–Tuczna oraz Biała Podlaska–Piszczac–Tuczna.

– Nowe linie zostały uruchomione na prośby grup mieszkańców zainteresowanych korzystaniem z naszych usług. Prawdopodobnie nowych linii jeszcze przybędzie, bo pisma z prośbami wciąż do nas wpływają. Po feriach, czyli 13 lutego, zmienią się godziny odjazdów na wielu trasach obsługiwanych przez naszą firmę. Informacja jest na dworcu Biała Podlaska Centrum oraz w naszym folderze – zapowiada Redas-Bartosik.

– Dużym problemem jest zatrudnienie kierowców. Tylko kilku byłych pracowników z PKS zechciało przejść do nas – tłumaczy Jacek Przybysz, właściciel Garden Service, który proponował wójtom, aby dofinansowali nierentowne kursy do odległych wsi. Ale nie było odzewu.

Czytaj więcej o:
  • Biała Podlaska
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Choroszczynka: Pożar w domu. Zapaliło się drewno

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej w Kodniu powinien zostać rozebrany?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 738.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.