Lubelskie w czasie okupacji. Kolejne stare zdjęcia

Dodano: 14 marca 2012, 11:21 Autor:

Do Lublina dotarły kolejne fotografie, przedstawiające nasz region w czasie okupacji. Zdjęcia wykonał anonimowy niemiecki oficer. Zdaniem specjalistów, część kolekcji to wyjątkowo cenne kadry. Pomogą w pracy historykom i konserwatorom zabytków.

 1 / 20Następne »

Zdjęcie zrobione w Białej Podlaskiej

Zdjęcie zrobione w Białej Podlaskiej

fot. Ze zbiorów Jerzego Żukowskiego

O zdjęciach autorstwa niemieckiego oficera pisaliśmy w lutym. Prezentowany wówczas zbiór pochodził z lat 1939 – 41. Większość z ponad 80 kadrów wykonano w samym Lublinie. Po latach, cała kolekcja trafiła do Jerzego Żukowskiego. Polaka, który od lat mieszka we Francji. Żukowski udostępnił zbiór służbom konserwatorskim.

Cała kolekcja liczy kilkaset zdjęć. Do Lublina trafiło właśnie ok. 300. Połowę wykonano w naszym regionie. Pozostałe w Radomiu. Fotografie z Lubelskiego przedstawiają m.in. Zamość, Chełm i Włodawę z czasów okupacji.

Zdjęcia dotarły już do konserwatora zabytków. Po wstępnej ocenie okazało się, że jest wśród nich wiele bardzo cennych kadrów. Mogą być wyjątkowo pomocne, zarówno dla historyków, jak i konserwatorów. Materiał trafi również do Instytutu Pamięci Narodowej.

 1 / 20Następne »

Czytaj więcej o:
 • biała podlaska
 • chełm
 • fotostory
 • stare zdjęcia
 • włodawa
 • zamość
Zobacz inne artykuły
 • Kolorowe zdjęcia na portalu LIFE.com z okupowanej Polski
  Portal LIFE.com opublikował serię 22 kolorowych zdjęć niemieckiego fotografa Hugo Jaegera z wczesnego okresu okupacji Polski 1930-40.

 • Bojowe panny w Lublinie (zdjęcia)
  Stroje z epoki, historie z lat 30. i 40., stare fotografie, a na koniec happening. Z okazji Dnia Kobiet uczennice z II LO im. J. Zamoyskiego przygotowały finał akcji "Bojowe panny”, która ruszyła w lutym. Bohaterkami pierwszej odsłony projektu...

 • Karnawałowe szaleństwa naszych prababek (zdjęcia)
  W porównaniu z damskimi szkieletami ze współczesnych pokazów mody i magazynów - modelki sprzed 70 lat to damy przy kości. I to w latach. Ale wówczas to one były gwiazdami polskich scen, sal balowych i parkietów w klubach. Dzięki zbiorom Narodowego...

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy niektóre szkoły powinny zostać zlikwidowane (połączone z innymi) ?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 77.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.