Urzędnicy nakręcili film promujący Chełm

Dodano: 5 czerwca 2012, 15:15 Autor:

Wkrótce dostępne będą kolejne dwie produkcje filmowe o Chełmie. Wśród nich dokument o średniowiecznym zamku na Górce nakręcony przez… urzędników magistratu.

Pierwszy z filmów nosi tytuł "Chełm jest coolturalny”. To fabularyzowany reportaż, do którego większość zdjęć nakręcono jeszcze w czerwcu ubiegłego roku.

Widz będzie podążał śladem turysty Janusza (w jego rolę wcielił się Janusz Zadura, aktor, komentator sportowy oraz dziennikarz telewizyjny). Bohater przyjeżdża do Chełma, aby poznać miasto.

Najpierw zwiedza podziemia kredowe. Zachwyca się niezwykłością białego labiryntu, a szczególną uwagę zwraca na opowieść o spełniającym życzenia turystów Duchu Bieluchu.

W rozmowie z przewodnikiem dowiaduje się, że legendarny władca chełmskich podziemi podczas święta miasta ma w zwyczaju opuszczać kredowy labirynt i można go spotkać w różnych zaułkach Chełma. Bohater postanawia wyruszyć tym tropem i wędrując po najciekawszych miejscach odnaleźć ślady dobrotliwego ducha.

Wskazówek o miejscach, w których można zobaczyć władcę białych podziemi, turysta szuka wśród mieszkańców. Co jeszcze robi w Chełmie, będzie można zobaczyć oglądając film.

– Pieniądze na produkcję filmu pochodziły z unijnego projektu "Chełm jest COOLturalny” – mówi Marcin Grel zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą. – Dlatego zobaczyć w nim można wstawki z wielu wydarzeń artystycznych realizowanych w ramach tego przedsięwzięcia.

Druga, dwudziestominutowa produkcja filmowa, to dokument o pracach archeologicznych na Górce. Mowa jest w nim o szczegółach dotyczących niezwykłej budowli i założenia pałacowego, które przed blisko 800 laty powstało w naszym mieście.

Z dokumentu dowiemy się m.in., dlaczego historycy określają Chełm z tamtego czasu mianem metropolii. Przewodnikami po jej tajemnicach będą archeolodzy i naukowcy badający ślady średniowiecznego miasta.

W filmie wykorzystano wiele mało znanych zdjęć, w tym te wykonywane z balonu oraz nagrania realizowane techniką timelapse, czyli zdjęć wykonywanych co kilka sekund, a następnie połączonych w całość i odtwarzanych z prędkością zwykłego filmu.

Warto zaznaczyć, że realizacji tego filmu pojęli się miejscy urzędnicy. Dlatego jego powstanie praktycznie nic nie kosztowało.

Oba filmy będzie można zobaczyć w Internecie, na miejskim kanale Youtube. Miasto nie wyklucza jednak, że pojawią się również w kilku stacjach telewizyjnych.

– Chcemy je bezpłatnie udostępnić telewizjom regionalnym, kablowym i internetowym z całej Polski – mówi prezydent Agata Fisz. – Dla nich będzie to materiał umożliwiający zagospodarowanie ramówki, dla nas promocja miasta.

Czytaj więcej o:
  • Chełm
  • filmy
  • promocja
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Chełm: Zaproszenie na Targi Pracy

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy podobają Ci się rzeźby stojące na miejskim bulwarze w Chełmie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 725.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.