Radnym Zamościa z Banderą nie po drodze

Dodano: 17 lipca 2012, 17:00 Autor:

Część radnych nie chce współpracy z ukraińskim Łuckiem.
Jednym z sygnatariuszy listu otwartego do radnych i mieszkańców miasta Łuck jest radny Michał Kimak (pierwszy z lewej).

Jednym z sygnatariuszy listu otwartego do radnych i mieszkańców miasta Łuck jest radny Michał Kimak (pierwszy z lewej). (fot. Leszek Wójtowicz)

Choć Rada Miasta zadecydowała, że Zamość dalej będzie utrzymywał kontakty z ukraińskim Łuckiem, część radnych wraz z Wołyniakami i mieszkańcami miasta nie widzi możliwości dalszej współpracy.

"My, zamościanie, chcemy utrzymywać poprawne stosunki pomiędzy naszymi miastami, ale musimy oprzeć się na prawdzie wynikającej z wiedzy i historii, a nie z propagandowych dokonań nacjonalistycznych sił w społeczeństwie ukraińskim” – czytamy w liście otwartym do radnych i mieszkańców miasta Łuck, pod którym podpisali się radni: Michał Kimak, Włodzimierz Hawrot, Jerzy Zacharow i Piotr Kurzępa, Janina Kalinowska i Teresa Radziszewska ze Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu, a także mieszkańcy Zamościa Henryk Smalej i Arkadiusz Łygas.

– Odrzucamy współpracę z nacjonalistami ukraińskimi, którzy są dumni z tego, że ich bohater narodowy Stepan Bandera stał za okrutnymi mordami dokonywanymi przez UPA na Polakach, w tym na starcach, kobietach i bezbronnych dzieciach – powiedział nam ten ostatni. – Możemy współpracować z tymi Ukraińcami, którzy odrzucają nacjonalizm – dodał Łygas.

Przypomnijmy, że wcześniej radny Michał Kimak wystąpił do przewodniczącego Rady Miasta Zamość z wnioskiem o zawieszenie współpracy z Łuckiem. To była reakcja na apel ukraińskich radnych, którzy zwrócili się do zamojskich samorządowców, by nie wtrącali się w ich wewnętrzne sprawy (zamojscy radni wyrazili "oburzenie i żal” w związku z podjęciem przez samorząd miasta partnerskiego uchwały o nadaniu pośmiertnie przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanowi Banderze tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łucka – red.).

Po burzliwej dyskusji w maju zamojscy radni przystąpili do głosowania. Za zawieszeniem współpracy z Łuckiem głosowało 6 osób, 15 było przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu. To oznacza, że Zamość dalej będzie współpracować z Łuckiem. Ale cześć prawicowych radnych wraz z Wołyniakami od razu zapowiedziała podjęcie kolejnych kroków zmierzających do zawieszenia współpracy z obecnymi władzami Łucka, które "gloryfikują zbrodniarzy”. Podkreślają w swoim liście, że nigdy nie zapomną o ofiarach zbrodniczej działalności Stepana Bandery.

8 lipca w kościele wojskowym św. Jana Bożego i na zamojskiej Rotundzie odbyły się uroczystości związane z 69 rocznicą ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach mieszkających na Wołyniu oraz w Małopolsce Południowo-Wschodniej.

Czytaj więcej o:
  • polityka
  • Zamość
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy warto przyjechać w wakacje na Roztocze?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1082.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.