"Mój Rynek": Zbudują 17 nowoczesnych targowisk (lista)

Dodano: 21 lipca 2012, 0:01

17 nowoczesnych targowisk, na których swoje produkty będą mogli sprzedawać rolnicy, powstanie na Lubelszczyźnie w ramach programu "Mój Rynek”. Samorządy otrzymają na ten cel ponad 14,5 mln zł dofinansowania.

"Dzięki tym targowiskom skróci się droga od producenta do konsumenta, który będzie mógł kupować produkty zdrowe, świeże i tańsze. Jest to też szansa dla rynku zbytu dla niedużych gospodarstw, producentów produktów regionalnych, których jest na Lubelszczyźnie wielu” - powiedział w piątek na konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.

Program "Mój Rynek” dotyczy budowy targowisk w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców i jest finansowany z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013 r. Gminy mogą uzyskać maksymalnie 1 mln zł dofinansowana na budowę targowiska lub modernizację istniejącego. Wymagany wkład własny gminy to 25 proc. kosztów inwestycji.

Na Lubelszczyźnie o dotację wnioskowało 19 samorządów, dwa wnioski odrzucono ze względów formalnych. Spośród tych, które otrzymały dofinansowanie, 10 samorządów chce rozbudować i zmodernizować istniejące targowiska. Nowe targowiska zostaną zbudowane w Biłgoraju, Niemcach, Dołhobyczowie, Hrubieszowie, Ludwinie, Turce i Piaskach.

Zmodernizowane ma być m.in. targowisko miejskie w Parczewie, gdzie targ odbywa się dwa razy w tygodniu. "Każdorazowo na targu jest około 200 osób handlujących, w większości rolników. Targowisko obsługuje przede wszystkim mieszkańców powiatu, ale nie tylko. Ten program to bardzo dobry pomysł, żeby jeszcze bardziej ucywilizować ten handel” - powiedział burmistrz Parczewa Paweł Kędracki.

Targowisko ma spełnić określone standardy techniczne i sanitarne. Co najmniej połowa jego powierzchni handlowej ma być zadaszona. Mają być na nim odpowiednio oznaczone sekcje sprzedaży (np. warzywa, owoce, mięso, nabiał), a handel produktami rolno - spożywczymi powinien zajmować co najmniej połowę powierzchni. Targowisko ma być oświetlone, podłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i energetycznej. Powinno też mieć odpowiednią liczbę miejsc parkingowych.

Program "Mój Rynek” ma na celu stworzenie rolnikom możliwości sprzedaży produktów bezpośrednio klientom. Samorząd województwa lubelskiego otrzymał z programu ponad 17 mln zł na dotacje dla samorządów. "Zostaje nam jeszcze około 3 mln zł. Prawdopodobnie przeprowadzimy jeszcze jeden nabór wniosków” - zaznaczył Hetman.

Lista targowisk, która zostanie przebudowana z programu "Mój Rynek"

Przebudowa targowiska miejskiego przy ul Przemysłowej w Łęcznej
Przebudowa targowiska miejskiego w Kraśniku obręb Północ
Przebudowa targowiska miejskiego przy ul. Niepodległości w ramach projektu "Mój Rynek"
Przebudowa targowiska miejskiego w Parczewie
Przebudowa (Modernizacja) placu targowego oraz budowa ustępu publicznego
Przebudowa Targowiska w ramach Programu "Mój Rynek" w Międzyrzecu Podlaskim
Przebudowa targowiska miejskiego w Opolu Lubelskim
Budowa starego targowiska miejskiego przy ul.Jagiełły w Biłgoraju w ramach programu "Mój rynek".
Budowa stałego targowiska gminnego pt. Mój rynek w miejscowości Krasienin Kolonia gmina Niemce
Rozbudowa i przebudowa gminnego targowiska w Janowie Podlaskim.
Targowisko handlowe Mój rynek w Piaskach
Przebudowa istniejącego gminnego targowiska stałego w Józefowie nad Wisłą
Budowa stałego targowiska w Dołhobyczowie
Przebudowa targowiska gminnego w miejscowości Urszulin
Budowa targowiska stałego, oznaczonego nazwą "Mój Rynek" na terenie bazy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp.z o.o. w Hrubieszowie, ul. Krucza 20
Targowisko stałe - "Mój Rynek" m. Turka
Targowisko Ludwin - stworzenie miejsca do handlu lokalnego w Ludwinie

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • lubelskie
  • Mój Rynek
  • targ
  • targowiska
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Krężnica Okrągła: Wypadek z udziałem rowerzysty

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Jak oceniasz zarobki lubelskich samorządowców?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 263.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.