Gminy będą ogłaszać przetargi na wywóz śmieci

Dodano: 11 sierpnia 2012, 12:27 Autor:

Jeszcze w tym roku samorządy w Lubelskiem planują ogłaszać przetargi na wybór firm, które będą wywozić odpady. Zobowiązuje je do tego nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Nowa ustawa nakłada na gminy obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi na swoim terenie. Dotychczas właściciele nieruchomości sami podpisywali umowy na odbieranie śmieci z posesji z firmą wywożącą odpady. Gminy mają czas do końca roku na ustalenie stawek i regulacji, według których ma się odbywać wywóz śmieci. Do 1 lipca 2013 r. w przetargu muszą wybrać firmy, które będą wywozić śmieci, a opłaty za odbiór odpadów mieszkańcy będą płacić właśnie gminom.

W wielu gminach w województwie lubelskim usługi te świadczą tylko prywatne firmy. W Lublinie wywózką odpadów zajmuje się sześć firm. Według szacunków na terenie miasta rocznie wytwarzanych jest ok. 120 tys. ton odpadów.

Górne stawki opłat za odbiór odpadów, których przedsiębiorcy nie mogą przekraczać w Lublinie uchwaliła rada miejska. Za wywóz odpadów zbieranych w pojemniki 110 lub 120 litrów stawka ta wynosi 49,50 zł, ale jeśli odpady są segregowane na frakcję suchą i mokrą, to ceny są niższe – 6,45 zł za frakcję suchą i 16,50 zł za frakcję mokrą.

Przetargi na wybór firm wywożących odpady będą ogłoszone jeszcze w 2012 r. tak, aby podpisanie umów z przedsiębiorcami świadczącymi usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych nastąpiło przed 1 lipca 2013 r.

"My podejmujemy działania, które mają chronić naszych mieszkańców przed zwielokrotnieniem opłat za wywóz odpadów” - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Podkreślił, że firmy wyłonione w przetargu będą miały poczucie "stabilności ekonomicznej", ale z drugiej strony miasto będzie oczekiwało, aby ich działalność wpisywała się w dłuższą strategię rozwiązywania problemów gospodarki odpadami.

W Kraśniku rada miasta już we wrześniu ma zająć się uchwaleniem stawek opłat za odbiór śmieci i regulaminem ich wywozu. Po sesji ogłoszone będą przetargi na firmy, które zajmą się wywożeniem śmieci – poinformował zastępca burmistrza miasta Zbigniew Dżugaj.

W Kraśniku również nie ma firmy komunalnej zajmującej się wywożeniem śmieci, robią to dwie prywatne spółki. W ubiegłym roku w 35-tysięcznym mieście zebrały około 8,3 tys. ton śmieci.

Zdaniem Dżugaja, gdy samorząd przejmie odpowiedzialność za wywożenie śmieci, ilość wywożonych odpadów może zwiększyć się o około 30 proc. "Obecnie część mieszkańców nie ma podpisanych umów na wywóz śmieci, dużo pieniędzy kosztuje nas likwidacja dzikich wysypisk. Ten problem się skończy” – uważa Dżugaj.

Miasto Zamość przetarg na wywóz odpadów zamierza ogłosić pod koniec roku. Władze planują, że w 65-tysięcznym mieście śmieci wywozić będzie jedna spółka. "Nowe przepisy dopuszczają, by samorządy wyłoniły kilku odbiorców odpadów dla poszczególnych sektorów miast, jeśli te sektory będą liczyć co najmniej 10 tys. mieszkańców. My tego nie planujemy” - powiedział Piotr Zając z wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miasta w Zamościu. Zastrzegł, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada Miejska.

Wywozem odpadów w Zamościu zajmuje się kilka mniejszych prywatnych firm, ale największą spółką odbierającą śmieci w mieście i powiecie zamojskim jest należące do miasta Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK), które zatrudnia 170 osób. Zarządza ono też wysypiskiem śmieci w podzamojskim Dębowcu, gdzie trafia rocznie 24 tys. ton odpadów z miasta i 13 okolicznych gmin.

Prezes PGK Franciszek Josik zapowiedział, że PGK będzie startować w przetargach na odbiór śmieci. Dodał, że najbardziej obawia się konkurencji ze strony dużych ogólnopolskich firm, które mogą proponować na jakiś czas niższe ceny i przejmować lokalny rynek.

W Zamościu opłata za wywóz 120-litrowego pojemnika odpadów wynosi ok. 10 zł, z czego ok. 6 zł stanowią koszty transportu. W gminach położonych dalej od wysypiska ta opłata wrasta nawet do ponad 15 zł, a koszty transportu do ok. 9 zł.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • śmieci
  • wysypiska
  • wywóz odpadów
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Jak oceniasz zarobki lubelskich samorządowców?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 263.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.