Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

14 września 2012 r.
11:26
Edytuj ten wpis

Projekt 33 dni z życia - zapowiedzi wydarzeń (2)

0 0 A A
Paulina Połowniak ŚLUB (Materiał Organizatora)
Paulina Połowniak ŚLUB (Materiał Organizatora)

33 dni, 33 artystów, 33 różne działania w przestrzeni miasta. W Lublinie trwa projekt "33 dni z życia” . Wstęp wolny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzień dziewiąty - DRUGI PLAN

Fotografia jako zatrzymana chwila, uchwycony fragment przeszłości, jest jednym z nośników pamięci. Zdjęcia należące do mojej rodziny były trochę zaniedbane, wsypane do jednego, dużego worka. Wielość i różnorodność tych obrazów jednocześnie fascynowała i przerażała. Były w nich ludzie, ale też miejsca i przedmioty, schowane często za pierwszym planem. Aby im się przyjrzeć rozsypywałem wszystkie na podłogę. Ta wycieczka w wspomnienia zabierała mi długie godziny, po zakończeniu której, nie wiem dlaczego, pośpiesznie pakowałem wszystkie ponownie do worka, gdzie oczekiwały na kolejne spotkanie.

Karol Rębisz
DRUGI PLAN
9 września 2012 r.
Godz. 14:00
Błonia pod Zamkiem




Dzień dziesiąty - Paweł Korbus ŚMIERCI KAMIENIE DOM

Pamiętam spalony, opuszczony dom, niedaleko gospodarstwa mojego dziadka. Było w nim coś co mnie do niego przyciągało, lubiłem go oglądać. Któregoś dnia, przechodząc obok, zobaczyłem w oknie kobietę w czerni, nie wiem kim ona była, czy to był jej dom, ale nie wyglądała realnie, w tym domu bez dachu, bez drzwi, same mury i ślepe okna. Bardzo się wtedy wystraszyłem. Dużo później narysowałem tą Panią, mam gdzieś ten rysunek… Możliwe że to był początek wszystkich moich "problemów”.

Paweł Korbus
ŚMIERCI KAMIENIE DOM
10 września 2012 r.
Godz. 18:00
Plac Wolności




Dzień jedenasty - Daniel Chlibiuk RYSA

Późna wiosna. Jakieś dwa lata temu. Siedzę w moim mieszkaniu, w kuchni. Głęboka noc, mimo to wszechogarniający zapach kawy i dymu papierosowego. Cisza w kamienicy. Spoglądam przez okno, w żadnym mieszkaniu nie pali się już światło. Spaceruje "od ściany do ściany, od okna do drzwi”. Rozmyślam nad sytuacją w której się znalazłem: treningi, warsztaty, praca, studia. Czy to ma sens? Czy się w tym nie gubię? Jak inni ludzie się w tym odnajdują? Czy robię to co chcę? Przecież studiuje animację, ale czy to, że obrałem taki kierunek oznacza, że jestem animatorem? Bo jak widzę i słyszę tych teoretyków, którzy tak pięknie mówią o działaniu… Zostałem uświadomiony, przez jedną z moich wykładowczyń, że kuglarstwo, nowy cyrk i moje wszystkie działania, dotyczące tej materii, utrudniają mi "zdobycie wykształcenia”. Więc pojawia się zgrzyt, zgrzyt systemu edukacji, z praktyką którą robię. Walka z wiatrakami, niezliczone egzaminy z przedmiotów, których nazw nikt nie pamiętał, absencja na zajęciach, mnóstwo nieporozumień. A z drugiej strony; obcowanie z różnymi rodzajami sztuki, uczucie, że chłonie się wszystko, a jednocześnie zarażanie tym uczuciem i spełnienie. W tym momencie strumień moich myśli się urywa, siadam na wygodnym fotelu odpalam papierosa i podejmuję decyzję, jedną z ważniejszych w moim życiu. Niech oni wszyscy się… Nie potrzebuję dokumentu, w którego nie wierzę. Jestem, kim jestem. Jestem kuglarzem. Rzucam studia.

Daniel Chlibiuk
RYSA
11 września 2012 r.,
godz. 21:00
Błonia Pod Zamkiem




Dzień 12 - Maciej Połynko AUDIOSFERA

Kaseta magnetofonowa - trochę zapomniany nośnik dźwięku towarzyszył mi przez wiele lat. Właściwie wychowałem się na taśmach magnetofonowych. Z kaset słuchałem muzyki i w domu rodziców cały czas mam spory zbiór taśm. Na kasetach rejestrowałem swoje pierwsze szkice utworów i prowadziłem pierwsze eksperymenty z dźwiękiem.

Maciej Połynko
AUDIOSFERA
12 września 2012 r.
Godz. 18:00
Oficyna CK w Lublinie ul. Narutowicza 32



Dzień trzymasty - Wolodymir Topiy SALO ,SLONINA ,SAWINJA

W pamięci pozostał mi obraz ze świniobicia. Ciała zwierząt, leżące na ziemi, potem podwieszone w sadzie pośród jabłonek. W ten sposób zbierano krew, żeby z niej gotować kaszankę /кров'янка/. Zapach opalanej świni tkwi we mnie bardzo mocno. Do dziś opalone włosy na ręce, czy zapach palenie starych rzeczy wywołuje u mnie ten obraz… słoniny i rozlanej w kieliszkach wódki.

Wolodymir Topiy
SALO ,SLONINA ,SAWINJA
13 września 2012 r., godz. 18:00
skwer pod Tekturą - Wieniawska 15a






Dzień czternasty - Szuvarski 313 MIEJSCE ZWANE CHWILĄ

Dano nam sen, abyśmy pamiętali o życiu, i śmierć, abyśmy zapomnieli o śnie. ~A.Coryell

Pamiętam Sen. Obudziłem się na placu. Pamiętam ciszę, milczenie osób i trwanie czasu. Oczekiwanie, aż czas nasyci przestrzeń do granic obecności. Pamiętam dzień, wieczór, pamiętam chwilę. Chwilę, która jest wszystkim co można mieć. W obecności Twojej opowiem Ci. Będąc obecnym doświadczysz. Będąc obecną zrozumiesz. Obecności swojej nie zapomnisz.
Pamiętam Ciebie.
Pamiętam Obraz.
Pamiętam siebie, pamiętam sen…

Szuvarski 313
MIEJSCE ZWANE CHWILĄ
14 września 2012 R.
godz. 18:00
róg ul. Zielonej i Staszica




Dzień piętnasty - Paulina Połowniak ŚLUB

Jako mała dziewczynka byłam druhną na ślubie. Miałam na sobie białą, komunijną sukienkę, koronkowe rękawiczki i podkręcone na lokówce włosy. Moim zadaniem było trzymanie długiego welonu Panny Młodej, więc szłam zaraz za nią. Partnerował mi chłopiec w podobnym wieku. Dzień wcześniej nawet mieliśmy próbę, podczas której ćwiczyliśmy całą tę sytuację.
Pamiętam, że czułam się bardzo ważna – w końcu oczy wszystkich zwrócone były na nas idących przez środek kościoła a potem stojących przed ołtarzem. Stanowiłam istotny element tego malowniczego rytuału. To było jedno z doświadczeń budujących moje wyobrażenie o idealnym ślubie.
Piszę o tym, bo zastanawia mnie, jakie to wszystko miało znaczenie: czy presja związana z organizacją ślubu i wesela nie jest czymś sztucznym i niepotrzebnym? Czy istnieje "druga połówka pomarańczy", partner idealny, na którego warto czekać całe życie? I czy w tym oczekiwaniu nie wyraża się lęk przed podjęciem tak ważnej i odpowiedzialnej decyzji, jaką jest "wstąpienie w związek małżeński"?
A co, jeśli ślubu w ogóle się nie będzie...?

Paulina Połowniak
ŚLUB
15 września 2012 r.
godz. 16:00
pod Trybunałem Koronnym



Dzień szesnasty - Łukasz Wójtowicz MASKARADA

Połowa września, 3 lata temu. Letnia szkoła pantomimy pod Wrocławiem. Niezwykłe miejsce, określane przez stałych bywalców jako "Dreamland”. Stary poniemiecki młyn w trakcie remontu. Splot dziwnych historii. Intensywny trening fizyczny. Dieta dla królików. Międzynarodowe towarzystwo przypadkowych ludzi, którzy razem tworzyli przegląd różnych odmian silnych osobowości. "Człowiek Grota” i jego ćwiczenia dotykające najgłębszych pokładów psychiki. Wreszcie epidemia i niekonwencjonalne leczenie. Zwieńczeniem była prezentacja przygotowanych scen przed społecznością lokalną. I odkrycie maski. Wtedy jest dużo łatwiej. Wtedy było mi dużo łatwiej. I powtarzające się pytanie, dlaczego wcześniej tego nie spróbowałem. Dlatego zapraszam do sprawdzenia, jak Ty będziesz czuć się w masce i jak maska będzie działać na Ciebie stojącego przed ludźmi.

Łukasz Wójtowicz
1MASKARADA
6 września 2012 r.
Godz. 15:00
Plac po Farze



Dzień siedemnasty - Szymon Pietrasiewicz NIC

Szkoła podstawowa była dla mnie aparatem represji. Oczekiwano ode mnie bezwzględnej dyscypliny i posłuszeństwa. Większość lekcji przypominała czytanie encyklopedii. Rzadko można było znaleźć jakąkolwiek lukę na wolną wypowiedź i refleksję w oderwaniu od sztywnych zasad. Raz pojawił się wyjątek. Było to w trzeciej klasie na lekcji języka polskiego kiedy otrzymaliśmy kilka tematów do napisania wypracowania. Jednym z nich było interpretacja abstrakcyjnego słowa "Nic”. Jako jedyne dziecko w klasie zdecydowałem się pisać na ten temat. Była to jedna z niewielu chwil w tamtym czasie, kiedy zostałem doceniony przez nauczyciela za to, co stworzyłem.

Dziś chciałbym się podzielić tym wypracowaniem. Dedykuję je wszystkim uczniom, którzy czują się w szkole tłamszeni oraz nielicznym nauczycielom, którzy doceniają samodzielność myślenia.

Szymon Pietrasiewicz
NIC
17 września
Szkoła Podstawowa nr 6 w Lublinie
Godz. 16:00



33 dni z życia

"33 dni z życia” to cykl artystycznych działań, które od 1 września przez 33 dni będą odbywać się na terenie Lublina. 33 dni z życia – Co działo się wcześniej

Pozostałe informacje

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, w środę odwiedziła Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Zachęcała do aplikowania o granty przyznawane przez Komisję Europejską.

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Szanowni Mieszkańcy, po październikowych wyborach do Sejmu, czekają nas wielkie zmiany. Aby można było je przeprowadzić do końca i odzyskać jako społeczeństwo kontrole nad naszym krajem, musimy zwyciężyć w Wyborach Samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

Kalendarz
marzec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia