Jesteś tu: Strona główna Agrobiznes Artykuł

Rolnicy sieją perz energetyczny

Dodano: 25 września 2012, 10:45 Autor:

Rolnicy, którzy chcieliby spróbować uprawy perzu, powinni się kontaktować z instytutem w Bartążku. http://www.bartazek.pl

Rolnicy, którzy chcieliby spróbować uprawy perzu, powinni się kontaktować z instytutem w Bartążku. http://www.bartazek.pl (fot. Instytut Hodowli Roślin w Bartążku)

Na uprawę perzu energetycznego zdecydowało się trzydziestu rolników z całej Polski. Kolejni po nasiona czekają w kolejce.

- Nie szukaliśmy rolników nachalnie. Na siłę nie chcemy nikogo do tej rośliny przekonywać – podkreśla Mieczysław Sowul, prezes Instytutu Hodowli Roślin w Bartążku pod Olsztynem. – Ale nie ma województwa, w którym ktoś nie zdecydowałby się na uprawę tej rośliny

Perz energetyczny "Bamar” wysiało już trzydziestu rolników . Kolejna grupa czeka na nasiona. Dostaną je wiosną.

– Uprawa nasion jest pracochłonna i kosztowna. Wystarczyło ich dla kilkudziesięciu rolników. Kolejna grupa dostanie je wiosną. To nawet lepszy moment na sianie – tłumaczy Sowul.

Każda z upraw zajmie co najmniej 5 ha. By obsiać hektar pola, potrzeba 10-15 kg. 1 kg nasion kosztuje 75 zł. To niewiele porównując koszty założenia hektara uprawy innej rośliny energetycznej – miskantusa – kosztuje ok. 18 tys. zł.

Naukowcy z Bartążka będą w stałym kontakcie z rolnikami, którzy zasieją perz. – Nie zostawimy ich samych sobie. Jeśli plantacja się nie uda i będzie to wina nasion, to zrekompensujemy poniesione koszty – obiecuje prezes instytutu. – Chcemy sprawdzić, jak roślina radzi sobie na najgorszych stanowiskach. Szacujemy, że obserwacje potrwają trzy lata.

Perz energetyczny jest łatwy w uprawie, tani i ma szerokie zastosowanie. Może być wykorzystany w przemyśle papierniczym, bo zawiera dużo celulozy, w przemyśle meblarskim do wytwarzania płyt wiórowych, a także w biogazowniach i do produkcji peletu. 1,5 tony biomasy perzu energetycznego równoważy tonę węgla. Z hektara można uzyskać biomasę o wartości energetycznej 5-6 ton węgla.

Perz energetyczny

Jest trawą wieloletnią i w przeciwieństwie do uciążliwego chwastu, nie rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany, bo nie ma rozłogów. Ma duże szczeciniaste liście długości nawet do 30 cm, osiąga wysokość 2 metrów (plus korzenie kolejne 2 metry). Nadaje się do uprawy w całej Polsce, w tym na glebach lekkich, słabszych, suchych – nie lubi gleb podmokłych i torfowych. Jest odporny na mróz (do -20 stopni bez okrywy śnieżnej). Świetnie nadaje się do rekultywacji gleb zniszczonych. Do jego uprawy nie są wymagane specjalistyczne maszyny, wystarczą te na co dzień używane w gospodarstwie.

Czytaj więcej o:
  • bamar
  • mieszysław sowul
  • perz bamar
  • perz energetyczny
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Skąd bierzesz warzywa i owoce?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 64.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.