Matura próbna 2013 polski. Operon - ODPOWIEDZI, arkusze, pytania

Dodano: 19 listopada 2012, 22:00 Autor:

Matura próbna z polskiego to pierwszy z tegorocznych (2012/2013) testów maturalnych, przygotowanych przez wydawnictwo Operon. Pytania, odpowiedzi i arkusze będą dostępne w Internecie

Matura próbna przygotowana została przez Operon i "Gazetą Wyborczą". Przystępuje do niej około 5 tys. szkół, w tym 150 tys. przyszłych maturzystów.

Na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim (poziom podstawowy). Egzamin potrwa 170 min. i będzie przypominać maturę majową. Składać się będzie z dwóch części. Jedną z nich będzie napisanie wypracowania.

Kombinowanie, czyli arkusze i odpowiedzi od innychDzięki takim testom uczniowie mogą sprawdzić swoje umiejętności i uzupełnić braki. Jednak nie odzwierciedlają one pełnego obrazu ich wiedzy, bo matura próbna jest zazwyczaj łatwiejsza od majowej.

- Wadą jest także to, że szkoły same decydują, o której odbędzie się egzamin. Stwarza to możliwość do kombinowania. Bo przecież nie możemy być pewni, że uczniowie zdający po południu nie mają pytań i odpowiedzi od kolegów, którzy pisali wcześniej - mówi nauczycielka jednej z lubelskich szkół.

Matura z polskiego, ale nie tylko

W ubiegłym roku na maturze z operonem z języka polskiego, uczniowie mieli do wyboru analizę "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego lub porównanie "Makbeta" Szekspira z "Nie-Boską komedią" Zygmunta Krasińskiego. Co będzie w tym roku przekonamy się już we wtorek.

Po języku polskim przed uczniami kolejne wyzwania. W środę będą zdawać maturę próbną z matematyki, w czwartek z języków obcych, a w piątek egzaminy w zakresie rozszerzonym z matematyki i języka polskiego (180 min).

W piątek odbędą się też matury z przedmiotów dodatkowych: WOS, historia, chemia, geografia, fizyka z astronomią.

Linki do pytań i odpowiedzi znajdziecie tutaj po każdym z egzaminów. Oficjalne wyniki będą znane w styczniu.


Matura próbna z polskiego. Odpowiedzi [LINK]
Matura próbna z matematyki: [LINK]
Matura próbna z WOS: [LINK]
Matura próbna z historii: [LINK]
Matura próbna języki obce: [LINK]


Zobacz, co było na maturze próbnej Operon w ubiegłym roku

Czytaj więcej o:
  • matura
  • matura próbna
  • matura próbna polski
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.