Unipol Wschód: Nie zapłacili pracownikom i zwinęli żagle

Dodano: 25 lutego 2013, 6:45 Autor:

Unipol Wschód: Nie zapłacili pracownikom i zwinęli żagle

(fot. Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Unipol Wschód z Lublina winny jest pracownikom pół miliona złotych. Po kolejnej kontroli inspekcji pracy spółka... przeniosła się do Warszawy.

To jeden z najbardziej drastycznych przypadków łamania prawa pracy, z jakim miał ostatnio do czynienia Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie.

– Chodzi o firmę Unipol Wschód działającą w branży budowlanej i zatrudniającą ponad 200 pracowników – informuje Paweł Łyczkowski z OIP Lublin. – Łącznie w 2012 i 2013 wpłynęło do nas ponad 50 skarg pracowników dotyczących zaległości w wypłacaniu należności ze stosunku pracy.

Efektem były cztery kontrole przeprowadzone przez lubelską inspekcję pracy. Pod koniec 2012 roku inspektorzy stwierdzili, że Unipol nie wypłacił 182 pracownikom łącznie 332 tys. zł. Były to zaległe wynagrodzenia za wrzesień i październik.

– Inspektor pracy wydał nakazy zapłaty z rygorem natychmiastowej wykonalności i nałożył karę grzywny – wyjaśnia Łyczkowski.

Ale pracownicy wciąż skarżyli się na Unipol. Ostatnia kontrola, przeprowadzona w stycznia 2013 r. również wykazała zaległości płacowe za 2012 rok. Tym razem firma była winna 153 pracownikom łącznie 498 tys. zł.

– Nakazaliśmy natychmiast uregulować zaległości. I zawiadomiliśmy prokuraturę o popełnieniu przestępstwa uporczywego naruszania uprawnień pracowniczych – dodaje Paweł Łyczkowski.

Problem w tym, że w styczniu 2013 roku Unipol Wschód… zmienił siedzibę, przenosząc firmę do Warszawy.

– Pracodawca nie tylko łamie prawo nie wypłacając pensji, ale też postępuje niemoralnie unikając kontaktu z pracownikami – przyznaje Włodzimierz Biaduń, p.o. okręgowego inspektora pracy w Lublinie. I tłumaczy: To kredytowanie działalności własnej firmy kosztem ludzi.

Włodzimierz Biaduń podkreśla, że to przypadek trudny, ale nie beznadziejny. – Pomagamy pracownikom Unipolu pisać skargi do sądu pracy. Firma nie ucieknie od odpowiedzialności. Wcześniej czy później będzie musiała zapłacić pracownikom, niezależnie od miejsca siedziby.

Z szefami firmy Unipolu nie udało nam się skontaktować.

Milionowe zaległości

W 2012 roku w województwie lubelskim firmy nie wypłaciły pracownikom łącznie 7,5 mln zł. Największe zaległości były w branży budowlanej: 3,2 mln zł, przetwórstwa przemysłowego 1,6 mln zł i transportowej 1,2 mln zł. – Udało nam się wyegzekwować 4,4 mln zł. A w tym roku zaległości płacowe sięgają już pół miliona złotych – dodaje Biaduń.

Czytaj więcej o:
  • praca Lublin
  • unipol wschód
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Lublin: 1 marca zmiana rozkładów jazdy komunikacji miejskiej

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jedno- i dwugroszówki powinny być wycofane z obiegu?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 2612.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.