Budowa elektrowni w Lublinie ruszy jesienią. Czekają na rolników

Dodano: 6 marca 2013, 20:29 Autor:

Wieloletnie kontrakty i duże możliwości zbytu oferuje rolnikom elektrownia w Lublinie, której budowa powinna rozpocząć się jesienią.

Mowa o projekcie norweskiej spółki Tergopower. Skandynawscy przedsiębiorcy chcą zbudować u nas elektrociepłownię zasilaną biomasą. Głównym paliwem będzie słoma. Roczne zapotrzebowanie instalacji na ten surowiec oblicza się na 270 tys. ton.

– Ten pomysł może wypalić – ocenia Andrzej Sakowicz, właściciel 100-hektarowego gospodarstwa w powiecie parczewskim. – Rocznie byłbym w stanie dostarczyć ponad 300 ton słomy. To oznacza przyzwoity zarobek. Plusem jest też propozycja długoletnich umów. Lubelskie gospodarstwa są jednak bardzo rozdrobnione. To może być problem dla inwestora. Jednak byłbym skłonny do współpracy.

Pan Andrzej uczestniczył w środę w spotkaniu przedstawicieli inwestora z rolnikami. Firma przedstawiła im swoją propozycję.

– Podpisujemy już pierwsze porozumienia. Myślę, że do końca maja będziemy już mieli umowy ze wszystkimi dostawcami – ocenia Sebastian Soluch z Rady Dyrektorów Tergopower.

Firma szacuje, że na współpracę mogą liczyć rolnicy, gospodarujący w promieniu 150 km od Lublina. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, ile zarobią. Rynkowe ceny słomy szybko się zmieniają, ale mieszczą się w granicach od 160 do 230 zł za tonę. W całym regionie ma powstać co najmniej 8 punktów składowania surowca. Stamtąd będzie on trafiał do elektrowni. Inwestor chce maksymalnie wykorzystać transport kolejowy. Korzystanie z ciężarówek oznaczałoby ok. 400 dostaw tygodniowo. To oznacza spory ruch i zanieczyszczenie środowiska.

Elektrociepłownia ma stanąć przy ul. Mełgiewskiej. Tuż za sklepem Castorama. Z deklaracji inwestora wynika, że budowa może się rozpocząć we wrześniu lub październiku br.

– Wszystko idzie zgodnie z planem – zapewnia Einar O. Vangsnes z zarządu Tergopower. – Złożyliśmy już wniosek o przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Wniosek o podłączenie do sieci energetycznej jest już gotowy. Kończymy raport o wpływie na środowisko. Jest też główny wykonawca. Niedługo będziemy mogli wystąpić o pozwolenie na budowę.

Elektrociepłownia Tergopower ma dostarczać ponad 40 MW energii elektrycznej i 15 MW energii cieplnej. Taka instalacja jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne 70 tys. domów.

Czytaj więcej o:
  • inwestycje w Lublinie
  • Tergopower
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jedno- i dwugroszówki powinny być wycofane z obiegu?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 2612.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.