Wpłacili pieniądze, a budowa się przeciąga

Dodano: 13 marca 2013, 8:45 Autor:

Kompleks Panorama przy ul. Piłsudskiego w Puławach

Kompleks Panorama przy ul. Piłsudskiego w Puławach (fot. Alarm24)

Klienci puławskiego dewelopera boją się, że stracą pieniądze i mieszkania. Wszystko przez przeciągającą się budowę.

Chodzi o kompleks Panorama przy ul. Piłsudskiego w Puławach. Prace budowlane ciągną się od lat. W grudniu 2011 roku blok był już w zamkniętym stanie surowym. Teraz gotowa jest elewacja. Nadal jednak nie wiadomo, kiedy lokatorzy dostaną klucze do swoich mieszkań.

– Deweloper nie wywiązuje się z umowy. Ciągle przekłada terminy oddania budynku – mówi pan Grzegorz, którego rodzina kupiła jedno z mieszkań. – Blok miał być gotowy w listopadzie 2011 roku, potem jesienią 2012, ale nadal nie jest.

Nasz Czytelnik podpisał z deweloperem umowę notarialną. Jak wylicza, wpłacił już 100 tys. zł. Kolejne 160 tys. zł miał przekazać na trzy dni przed ostatecznym przekazaniem mieszkania. Termin ten wyznaczono na 15 stycznia tego roku.

– Tymczasem, deweloper chce wszystkich pieniędzy już teraz, mówiąc, że nie ma za co skończyć prac – dodaje pan Grzegorz. – Nie wiadomo, kiedy budowa się skończy. Nie wiem, co robić.

Osób w podobnej sytuacji jest więcej. – Moja koleżanka kupiła tam mieszkanie i jest załamana – relacjonuje pan Grzegorz. – Sprzedała swoje stare mieszkanie, zaciągnęła kredyt na nowe i od półtora roku mieszka na stancji. Nie stać jej na spłatę wszystkich zobowiązań.

Co na to deweloper? – Nie zamierzam o tym dyskutować. Jest wiele ciekawszych tematów – kwituje Czesław Bicki, prezes spółki Panorama. I dodaje: Budynek jest właściwie gotowy.

Deweloper utrzymuje, że opóźnienia wynikają wyłącznie z przedłużających się formalności. – Inwestycja nie jest zagrożona. Jesteśmy w stanie samodzielnie dokończyć wszystkie prace – zapewnia Bicki.

• Kiedy klienci dostaną klucze do mieszkań?

– Skąd mogę wiedzieć? Nie jestem w stanie przewidzieć, co wymyślą urzędnicy – odpowiada Bicki.
Co powinni zrobić klienci Panoramy?

– Generalnie, takie sytuacje to kwadratura koła – ocenia Tomasz Iwan z biura nieruchomości Kleczkowski w Lublinie. – Jeśli deweloper nie ma pieniędzy, to brak wpłat oznacza bankructwo. Z kolei przekazanie mu całości środków to spore ryzyko.

Na takie sytuacje jest jednak sposób. – Klienci powinni wspólnie przekazać resztę należności za mieszkania, ale przy maksymalnej kontroli – radzi Iwan. – Powinni się zorganizować i zapłacić bezpośrednio wykonawcom. Wcześniej jednak muszą sprawdzić, czy pieniądze od lokatorów wystarczą na dokończenie prac. To sposób na cywilizowane rozwiązanie problemu.

Fachowcy radzą też, by wymóc na deweloperze podpisanie notarialnego porozumienia. Należy w nim ująć m.in. wszelkie dokonane już wpłaty, pozostałe należności oraz roszczenia dotyczące prawa własności poszczególnych mieszkań.

Czytaj więcej o:
  • mieszkania Lublin
  • Puławy
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Kto zasługuje na tytuł Dzielnicowego Roku 2012 w KPP Puławy?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 623.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.