Egzamin gimnazjalny 2013: Dieta ma wpływ na wyniki

Dodano: 15 kwietnia 2013, 14:19 Autor:

Rusza sezon egzaminów. Kondycję intelektualną uczniów można wzmocnić dzięki odpowiedniej diecie. Warto pamiętać, że wzmożony wysiłek intelektualny porównywalny jest do wysiłku maratończyka.

Przed egzaminami, należy jeść 4-5 regularnych posiłków dziennie, z których najważniejsze jest śniadanie. Zapewnia organizmowi 25 proc. potrzebnej energii, dostarcza niezbędnych witamin i mikroelementów, a dzięki temu pozwala na szybsze przetwarzanie informacji i przyswajanie wiedzy. Zmniejsza także ryzyko podatności na stres, poprawia nastrój oraz pomaga utrzymać stałą wagę.

Między trzema głównymi posiłkami należy zjeść dwa mniejsze: drugie śniadanie oraz podwieczorek. Mogą się składać z owocu, jogurtu z muesli lub kanapki z chudą wędliną, pomidorem, sałatą, posmarowaną dobrym tłuszczem roślinnym, np. margaryną śniadaniową.

W diecie ucznia powinny znaleźć się ryby, bogate w kwasy omega-3, które poprawiają sprawność myślenia, rozumienia i zapamiętywania, a także produkty bogate w białko takie, jak jogurty, chuda wędlina, półtłuste sery.

- Nie można zapominać o owocach i warzywach, które wzmacniają koncentrację, a także o produktach pełnoziarnistych np. ciemne pieczywo, muesli, które dostarczą energii do nauki. Natomiast na stres i zmęczenie najlepsze są banany, suszone morele, czy orzechy – radzi Małgorzata Sienkiewicz, specjalista z Zakładów Tłuszczowych "Bielmar”, organizator akcji "Śniadaniowa Klasa”. - W dzień samego egzaminu należy zjeść pożywny pierwszy posiłek, a także wziąć ze sobą kanapkę na drugie śniadanie.

Więcej wskazówek można znaleźć na stronie www.sniadaniowaklasa.pl.

Egzaminy gimnazjalne 2013 zaczynają się 23 kwietnia.

Najpierw gimnazjaliści zmierzą się z testem z historii i wiedzy o społeczeństwie, a następnie z j. polskiego. W środę 24 kwietnia na gimnazjalistów czekają testy z biologii, chemii, fizyki, oraz geografii. Tego samego dnia uczniowie rozwiążą test z matematyki. 25 kwietnia, w czwartek czeka ich test z języka obcego (na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym).

Czytaj więcej o:
  • egzamin gimnazjalny 2013
  • testy gimnazjalne 2013
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.