Smród nad Wisłą. Gorzelnia wylewała odpady na łąki

Dodano: 30 kwietnia 2013, 7:30 Autor:

To zagrożenie dla ludzi i zwierząt – podkreśla Marian 
Chechliński z Braciejowic, który pokazał nam cuchnące bajoro na łąkach

To zagrożenie dla ludzi i zwierząt – podkreśla Marian Chechliński z Braciejowic, który pokazał nam cuchnące bajoro na łąkach (fot. Jacek Świerczyński)

Mandat lub skierowanie sprawy do sądu – takie konsekwencje grożą właścicielowi gorzelni w Kamieniu (powiat opolski). Wczoraj inspektorzy potwierdzili, że wywar z zakładu był wylewany na łąki niezgodnie z prawem

O tym, że wywar z gorzelni w Kamieniu jest wylewany na łąki w pobliżu cieków wodnych, zaalarmowali nas mieszkańcy gminy Łaziska.

Pojechaliśmy na miejsce. Ludzie z okolic pokazali nam kilka miejsc, gdzie mogły być wylewane odpady z gorzelni przywiezione beczkowozem. W jednym z nich powstało cuchnące bajoro wypełnione brązową mazią.

– Przecież to wszystko może przedostać się do Wisły. A fetor niesie się na kilka kilometrów – mówi Marian Chechliński z Braciejowic.

Sprawę już wcześniej badali pracownicy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Wczoraj, po naszym artykule, ponownie pojechali na miejsce.

– Potwierdziły się informacje, że wywar został wylany w sposób nieprawidłowy – mówi Grzegorz Uliński, kierownik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Lublinie. – Z drugiej strony, gorzelnia podjęła już czynności naprawcze. Przeorują te miejsca, sypali wapno. Tłumaczą, że zawinili kierowcy.

Kontrola inspektorów jeszcze się nie zakończyła. – W poniedziałek w zakładzie nie było właściciela gorzelni – mówi Uliński. I dodaje: Pobraliśmy też próbki wody z cieków wodnych i z bajora. Wyniki będą znane w ciągu najbliższych dni.

Nie wiadomo jeszcze, jaką karę poniesie gorzelnia. – Mandat byłby najłagodniejszą formą kary – mówi przedstawiciel WIOŚ w Lublinie.

Inspektorzy mogą nałożyć też karę administracyjną lub skierować sprawę do sądu.

Czytaj więcej o:
  • gorzelnia
  • Gorzelnia w Kamieniu
  • łaziska
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Zrób zakupy przed majówką

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Jak najlepiej dostać się z Lublina do Warszawy?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 339.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.