Jesteś tu: Strona główna Sport Artykuł

Walka Kliczko - Pianeta (podsumowanie, skrót)

Dodano: 5 maja 2013, 8:38 Autor:

Ukraiński bokser Władimir Kliczko obronił tytuły mistrza świata IBF, WBO i WBA (superczempiona) w wadze ciężkiej. W niemieckim Mannheim wygrał przez techniczny nokaut w szóstej rundzie z Włochem Francesco Pianetą.

W żargonie piłkarskim o takich pojedynkach mówi się "do jednej bramki". Skazywany na pożarcie Pianeta tylko na początku konfrontacji starał się próbować atakować, przez większość czasu skupiał się jednak na obronie. Jego garda nie była dość szczelna i aż trzy razy lądował na deskach. Kiedy tylko Kliczko przyspieszał, włoski pięściarz był w wielkich opałach.

Kilka lat temu Pianeta wygrał walkę z rakiem jąder i postanowił wrócić do boksu, po zaledwie kilkunastomiesięcznej przerwie. Jego wybór na przeciwnika młodszego z braci Kliczków (starszy Witalij ma w dorobku pas federacji WBC w kategorii ciężkiej) odebrany został przez fachowców i kibiców z mieszanymi uczuciami, gdyż nie miał na koncie spektakularnych zwycięstw ringowych. Przed sobotnią galą bukmacherzy nie wierzyli w niego do tego stopnia, że grającym nie opłacało się stawiać pieniędzy na wygraną Włocha.

Przed potyczkę w Mannheim Kliczko (kiedyś występował w polskiej lidze w Gwardii Warszawa) zapowiadał, że nie zlekceważy Pianety, ale z drugiej strony dyskusje wśród sympatyków pięściarstwa ograniczały się jedynie do rozważań, w której rundzie Ukrainiec odprawi z kwitkiem rywala. Finał mógł nastąpić minutę przed końcem czwartego starcia, kiedy Włoch padł po serii ciosów prostych. Chwiejąc się wstał, wytrzymał do gongu, ale tak naprawdę Kliczko jeszcze wtedy nie zdecydował się na prawdziwy atak.

Piąta runda rozpoczęła się od kolejnego liczenia coraz bardziej zniechęconego Włocha. Kliczko ustawiał go długim lewym prostym, wyglądało to tak, jakby "namierzał" Pianetę. W połowie walki Wołodia znów przyspieszył i potężnymi uderzeniami (kończący był lewy sierpowy) całkowicie odebrał nadzieję przeciwnikowi.

37-letni Kliczko odniósł 60. zwycięstwo w zawodowej karierze (kilka miesięcy temu pokonał na punkty Mariusza Wacha; Polak później został zdyskwalifikowany za stosowanie niedozwolonych środków wspomagających - PAP). Do tej pory poniósł trzy porażki. Osiem lat młodszy Pianeta, w przeszłości... sparingpartner Ukraińca, zanotował pierwszą przegraną. Wcześniej wygrał 28 pojedynków, a zremisował tylko z Albertem Sosnowskim. Miało to miejsce w 2009 roku.

Kolejny pojedynek Kliczko stoczy 7 lub 14 września z mistrzem WBA Aleksandrem Powietkinem, o ile ten za dwa tygodnie wygra w Moskwie z Andrzejem Wawrzykiem.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • kliczko
  • pianeta
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w Lublinie potrzebny jest nowy stadion piłkarski?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 891.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.