Jesteś tu: Strona główna Matura 2013 Artykuł

Matura 2013 geografia, chemia (arkusz, odpowiedzi)

Dodano: 14 maja 2013, 12:14 Autor:

We wtorek maturzyści napisali maturę 2013 z geografii oraz chemii. Na naszej stronie będzie można znaleźć arkusze oraz prawidłowe odpowiedzi.

Maturzyści we wtorek rano przystąpili do egzaminu z chemii, a po południu do egzaminu z geografii. Zarówno geografia, jak i chemia, należą do grupy najchętniej wybieranych przedmiotów na maturze 2013.

Chęć zdawania egzaminu maturalnego z geografii zadeklarowało 80,4 tys. maturzystów, czyli prawie 22 procent abiturientów; ponad połowa zdających z tego przedmiotu (47,8 tys. osób) zdecydowała się na egzamin na poziomie podstawowym.

Z kolei chęć zdawania z chemii na maturze zgłosiło 47 tys. maturzystów, czyli blisko 13 proc.; większość zdających z chemii (36,8 tys.) zdecydowało się zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym.

Egzamin z przedmiotu do wyboru abiturient zdaje tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie.

Najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze, należącym do grupy tzw. przedmiotów do wyboru, jest od lat geografia. Na drugim miejscu jest biologia; w tym roku chce ją zdawać prawie 21 proc. maturzystów (egzamin będzie 17 maja). Na trzecim miejscu jest wiedza o społeczeństwie (egzamin przeprowadzono w poniedziałek - 13 maja), a na czwartym - chemia.

Egzaminy z geografii i z chemii na poziomie podstawowym trwają po 120 minut, a na poziomie rozszerzonym po 150 minut. Egzamin z chemii rozpocznie się o godzinie 9., a z geografii o godz. 14.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.

W środę 15 maja nastąpi jednodniowa przerwa w pisemnej sesji maturalnej w związku z żydowskim Świętem Tygodni - zwanym też Świętem Żniw. Przy ustalaniu terminów egzaminów zewnętrznych Centralna Komisja Egzaminacyjna musi bowiem uwzględniać wszystkie święta religijne, podczas których szkoły mogą mieć dni wolne od zajęć.

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych przez CKE majowych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na 26-30 sierpnia.

Matura 2013 geografia, chemia - arkusz odpowiedzi

Odpowiedzi z egzaminów maturalnych oraz arkusze będą dostępne na naszej stronie jeszcze dziś.

Matura 2013 - chemia. Arkusze pobrane ze strony CKE:

Matura 2013 - chemia - poziom podstawowy:

Matura 2013 - chemia - poziom podstawowy - pobierz arkusz - PDF

Matura 2013 - chemia - poziom rozszerzony:

Matura 2013 - chemia - poziom rozszerzony - pobierz arkusz - PDF

Matura 2013 - odpowiedzi z chemii można znaleźć na stronie Echa Dnia.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • matura 2013
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Jak oceniasz maturę 2013 z WOS?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 453.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.