Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

25 października 2013 r.
19:59
Edytuj ten wpis

Paweł Passini z nagrodą dla najlepszego reżysera

Autor: Zdjęcie autora (PAP)
0 0 A A
 ( Michał Jadczak / Archiwum)
( Michał Jadczak / Archiwum)

Krystyna Janda, Łukasz Lewandowski, Paweł Passini otrzymali w piątek w Warszawie nagrody miesięcznika "Teatr" za najlepsze role i reżyserię sezonu. Nagrodą specjalną został uhonorowany Jacek Stanisław Buras.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą rolę sezonu otrzymali Krystyna Janda oraz Łukasz Lewandowski. Janda została nagrodzona za swoją rolę w spektaklu "Danuta W." na podstawie wspomnień "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsy w reżyserii Janusza Zaorskiego.

"Ta rola nie była moim pomysłem. Zadzwoniło do mnie wydawnictwo, na prośbę pani Danuty, która sama wymyśliła, żeby ktoś przeniósł jej książkę na scenę. Ja bym na to nie wpadła. Gdy usłyszałam propozycję, po chwili już wiedziałam, jak wielką szansę dostałam do ręki. Moim jedynym warunkiem było to, by spektakl nie był adaptacją książki" - powiedziała Krystyna Janda, odbierając nagrodę. "Nie traktuję tej roli jako roli teatralnej. To dla mnie coś znacznie ważniejszego. Rozumiem komplikacje dotyczące osób, o których opowiadam" - podkreśliła.

Krystyna Janda (ur. 1952) to jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych i teatralnych w Polsce. Wystąpiła m.in. w takich filmach jak "Człowiek z marmuru" (1976), "Mefisto" (1981), "Krótki film o zabijaniu" (1987) czy "Rewers" (2009). Wystąpiła także w takich spektaklach teatralnych jak "Biała bluzka" (1987), "Kobieta zawiedziona" (1994) czy "Kto się boi Virginii Woolf?" (2002). Spektakl "Danuta W." (2012) wystawiany jest w warszawskim Teatrze Polonia, którego aktorka jest dyrektorem.

Nagrodą dla najlepszego aktora sezonu otrzymał Grzegorz Lewandowski, który został doceniony za rolę Koczkariewa w "Ożenku" Mikołaja Gogola w reżyserii Iwana Wyrypajewa, wystawianym w warszawskim Teatrze Rozmaitości.

Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawana jest od 1984 r., została stworzona przy okazji XXIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Wyróżniono m.in. Joannę Szczepkowską, Maję Komorowską, Magdalenę Cielecką, Maję Ostaszewską, Tadeusza Łomnickiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Chyrę.

Laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera został Paweł Passini za spektakl "Morrison/Śmiercisny" Artura Pałygi w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Passini (ur. 1977) to reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre, absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Za swoją działalność artystyczną był dwukrotnie nominowany do nagrody Paszportu Polityki. Zrealizował m.in. "Zbrodnię z premedytacją" Witolda Gombrowicza w Teatrze Miejskim w Gdyni, "Klątwę" Stanisława Wyspiańskiego dla Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu, "Kordiana" Juliusza Słowackiego dla Teatru Polskiego w Warszawie i "Hamleta 44" według Williama Szekspira, wystawionego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nagroda przyznawana jest od 1976 r.; w przeszłości otrzymali ją m.in. Andrzej Wajda, Maciej Englert, Krystian Lupa, Zygmunt Huebner, Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Grotowski, Grzegorz Jarzyna, Włodzimierz Staniewski i zespół Gardzienice, Krzysztof Warlikowski i Jan Klata.

Nagrodę Specjalną "Teatru" otrzymał Jacek Stanisław Buras, tłumacz, krytyk literacki i pisarz, za swoje tłumaczenia arcydzieł dawnej i współczesnej literatury niemieckojęzycznej.

"Bez państwa, nie byłoby mnie tutaj" - zwrócił się Buras do nagrodzonych aktorów i reżysera. "Słowa, które sobie wymyślam, pod dyktando autorów, nie istnieją, jeśli nie zostaną wypowiedziane przez aktorów na scenie, nie zostaną wykorzystane przez reżyserów" - powiedział.

Buras (ur. 1945) to były redaktor niemieckojęzycznej wersji magazynu "Polskie Perspektywy" (1970-82), "Literatury na Świecie" (1982-97) oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu (1997-2004). Autor przekładów niemieckojęzycznej liryki, prozy i dramatu, m.in. prac Bertolda Brechta, Roberta Musila, Paula Celana, Friedricha Duerenmatta, Thomasa Bernharda i Guentera Grassa. Jest laureatem m.in. nagrody Fundacji im. Roberta Boscha (1989), nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1993), nagrodę ZAiKS (1998), nagrodę +Literatury na Świecie+ (2007). Otrzymał także Złotą Odznakę Honorową za zasługi Republiki Austrii i Austriacką Nagrodę Państwową (2004).

Miesięcznik "Teatr" to najstarsze polskie czasopismo, poświęcone teatrowi współczesnemu. Pierwszy numer "Teatru" ukazał się w 1945 r. w Krakowie. Regularnie ukazuje się od 1946, wpierw jako dwutygodnik, po okresie zawieszenia w stanie wojennym jako miesięcznik. Od 2001 do 2010 r. "Teatr" ukazuje się nakładem Biblioteki Narodowej jako jedno z czasopism, którym patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktualnie miesięcznik wydawany jest przez Instytut Książki; od 2006 r. redaktorem naczelnym jest Jacek Kopciński.

Pozostałe informacje

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna