Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 listopada 2013 r.
19:28
Edytuj ten wpis

Zbudujmy kościół alkoholikom i złodziejom z Bochotnicy

0 36 A A
 (fot. Paweł Buczkowski)
(fot. Paweł Buczkowski)

Bochotnica to wieś obciążona alkoholizmem i złodziejstwem. Potrzebuje miejsca odnowy moralnej – czytamy w ulotce, którą reżyser Krzysztof Zanussi i jego żona chcieli zachęcić do składania datków na budowę kościoła we wsi. Mieszkańcy są oburzeni, a autorzy ulotki przepraszają

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jak można było tak nas potraktować – mówi mieszkanka Bochotnicy pod Kazimierzem Dolnym, która poinformowała nas o sprawie.

Plik kartek z apelem o składanie ofiar na budowę kościoła trafił kilka dni temu do skrzynki pocztowej sołtyski Bochotnicy. Autorzy pisma opisują sytuację w miejscowości, według nich „wsi obciążonej do dziś alkoholizmem, złodziejstwem, której niesłychanie potrzebne jest miejsce wsparcia duchowego i odnowy moralnej”.

– Kiedy to przeczytałam, byłam w szoku – nie ukrywa sołtys Jadwiga Kozak.

Waleria Tajer mieszka w Bochotnicy od 42 lat. Zaznacza, że na świątynię we wsi czeka z utęsknieniem. – Jestem naprawdę szczęśliwa, dla mnie i innych starszych osób to błogosławieństwo. Nie będziemy musieli już jeździć do kościoła aż do Kazimierza – opowiada. Ale na słowa o alkoholizmie i złodziejstwie reaguje ostro: To chyba napisał jakiś szaleniec – mówi.

Pod apelem o składanie ofiar na kościół podpisani są reżyser Krzysztof Zanussi i jego żona Elżbieta. Przed laty mieli w Bochotnicy letni dom. Kiedy się wyprowadzili, postanowili zbudować mieszkańcom kaplicę. Działkę obok szkoły blisko 10 lat temu przekazała gmina. Budowa ruszyła przed kilkoma miesiącami.

– Przekazaliśmy już pieniądze, ale niestety kwota okazała się niewystarczająca. Na więcej nie możemy sobie pozwolić, dlatego poszukujemy ludzi, którzy chcieliby pomóc dokończyć budowę – tłumaczył nam Krzysztof Zanussi.

Żona filmowca przekonuje teraz, że nie mieli zamiaru nikogo obrażać, a ulotka znalazła się w Bochotnicy przypadkowo.

– Przyznaję, że znajdują się tam bardzo niezręczne sformułowania, które obrażają wieś. Chcę przeprosić mieszkańców za to nieporozumienie. Kiedyś działy się tam straszne rzeczy, ale teraz trudno mówić o alkoholizmie czy złodziejstwie – mówi Elżbieta Grocholska-Zanussi.

Inicjatorka akcji budowy kościoła dodaje, że ulotka jest bardzo stara. Okazuje się jednak, że kilka tygodni temu można było ją dostać podczas koncertu na Zamku Królewskim w Warszawie.

– Uważam, że nawet wybitny reżyser i hojni sponsorzy nie mają prawa i nie powinni tak charakteryzować mieszkańców Bochotnicy. Obrażają i poniżają ludzi, których znam i szanuję – to słowa prof. Stanisława Krasowicza, zastępcy dyr. Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach i jednocześnie mieszkańca Bochotnicy. Profesor dostał ulotki od swojego znajomego z Warszawy.

Elżbieta Grocholska-Zanussi w ramach przeprosin chce teraz zorganizować spotkanie dla mieszkańców.

„Nawet wybitny Reżyser nie powinien obrażać ludzi”– list prof. Stanisława Krasowicza

Z uwagą przeczytałem artykuł pt: Reżyser szuka pieniędzy na budowę kościoła” zamieszczony w dodatku do „Dziennika Wschodniego” „Teraz Puławy” z dnia 22 listopada 2013 roku. W artykule tym znalazła się informacja o budowie Kościoła w Bochotnicy koło Kazimierza, z inicjatywy i przy wsparciu Państwa Elżbiety i Krzysztofa Zanussi. Prace budowlane na działce, wydzielonej z posesji szkoły a przekazanej przez wieś, są już poważnie zaawansowane. Zamieszczone w artykule zdjęcie wyraźnie to ilustruje.

Inicjatywę uważam za niezwykle cenną i szlachetną. Świadczy ona ponadto o hojności Państwa Zanussi. Rozumiem też i doceniam starania o zgromadzenia środków finansowych na zakończenie budowy. Uważam jednak, że te starania powinny się odbywać z szacunkiem dla ludzi, którym ma służyć ta ważna inwestycja. Ze zdziwieniem i przykrością przeczytałem list, który mój znajomy otrzymał kilka tygodni temu podczas koncertu na Zamku Królewskim w Warszawie.

W liście tym Państwo Elżbieta i Krzysztof Zanussi zwracając się o wsparcie budowy kościoła charakteryzują wieś Bochotnica w następujący sposób:
„ (…) wsi obciążonej strasznym doświadczeniem kopania grobów dla Kazimierskich Żydów, rozstrzeliwanych przez nazistów w czasie II wojny światowej.
Wsi obciążonej do dziś alkoholizmem, złodziejstwem, której niesłychanie potrzebne jest miejsce wsparcia duchowego i odnowy moralnej (…)”

Uważam, że nawet wybitny reżyser i hojni sponsorzy nie mają prawa i nie powinni tak charakteryzować mieszkańców Bochotnicy. Charakterystyka ta obraża, bowiem i poniża ludzi, których znam i szanuję.

W miejscowości tej mieszkam na stałe od 54 lat a rodzina mojej mamy osiedliła się w Bochotnicy w 1926 roku. Znam doskonale wszystkich mieszkańców Bochotnicy. Uważam ich za ludzi pracowitych, uczciwych i życzliwych.

Życzliwości z ich strony także wielokrotnie doświadczyłem. Wiem też, że wielu mieszkańców Bochotnicy nie ma pracy i znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Niektórzy szukają zarobku zagranicą. Według mojej oceny, skala zjawisk patologicznych, które są złe i szkodliwe społecznie, nie jest wcale większa niż w innych miejscowościach i grupach zawodowych.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że wieś Bochotnica jest przykładem ogromnych przemian i awansu społecznego. Od czasu, kiedy Bolesław Prus umieścił w tej biednej, zacofanej nadwiślańskiej wsi akcję noweli „Antek” sytuacja życiowa mieszkańców diametralnie zmieniła się. Ogromna grupa mieszkających lub pochodzących z Bochotnicy ludzi zdobyła wykształcenie średnie i wyższe. Pracują oni w różnych zawodach i na odpowiedzialnych stanowiskach. Myślę, że im, podobnie jak mnie i moim dorosłym dzieciom, jest po prostu przykro. Mieszkańcy mojej miejscowości nie zasłużyli na taką opinię. Wracając do czasów II wojny światowej należy pamiętać o wydarzeniach tragicznych, które bezpośrednio dotknęły mieszkańców Bochotnicy szczególnie w czasie Krwawej Środy w listopadzie 1942 roku, kiedy w egzekucji zginęło kilkadziesiąt osób, w tym także dzieci.

Pragnę podkreślić w sposób wyraźny, że moim celem nie jest umniejszanie znaczenia inicjatywy i hojności Państwa Zanussi, ani podważanie roli Kościoła dla wsparcia duchowego i kształtowania postaw moralnych społeczeństwa. Sądzę jednak, że wszystkie opinie i oceny powinny odzwierciedlać stan rzeczywisty a starania o pozyskanie środków nie powinny oznaczać poniżania i upokarzania ludzi, do których kierowane jest wsparcie.

Powyższa wypowiedź odzwierciedla mój osobisty pogląd i nie ma ona żadnych podtekstów politycznych.
Z poważaniem
Prof. dr hab. Stanisław Krasowicz

Pozostałe informacje

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium