Powstanie szlak kulturowy po dawnych żydowskich miasteczkach

Dodano: 12 stycznia 2014, 13:30 Autor:

Cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie

Cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie (fot. Lysy / Wikipedia)

Szlak kulturowy po dawnych żydowskich miasteczkach na pograniczu Polski, Ukrainy i Białorusi opracowuje Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie. Projekt będzie kosztował ponad 400 tys. euro, większą część tej kwoty pochodzi z funduszy unijnych.

– Tworzymy projekt poświęcony małym miasteczkom wschodniej Europy. Uważamy, że jest to kompletnie nierozpoznane przez Europę dziedzictwo kulturowe, na którym można w sposób fantastyczny budować promocję regionu – mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. – To takie nasze marzenie, żeby zbudować rodzaj szlaku kulturowego, jak to się udało Francuzom, którzy stworzyli szlak zamków nad Loarą. To jest możliwe.

Projekt "Shtetl Routes. Obiekty żydowskiego dziedzictwa kulturowego w turystyce transgranicznej” trwa od grudnia ubiegłego roku i skończy się w listopadzie 2015 r. Obecnie trwa kwerenda i zbieranie materiałów historycznych, które pozwolą na wskazanie, opisanie i popularyzowanie konkretnych miasteczek. Ma ich być po 20 z Polski, Ukrainy i Białorusi. Wśród miejsc wskazanych przez polskich koordynatorów projektu będą miejscowości z trzech województw: lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego.

Lista miasteczek nie jest jeszcze zamknięta. Ma się na niej znaleźć m.in. Szczebrzeszyn, który przed wojną zamieszkały był w połowie przez ludność żydowską. Zachował się tam duży cmentarz żydowski i odrestaurowana niedawno synagoga, ale też zabytkowa cerkiew i kościół katolicki. – Chcemy wskazywać na dziedzictwo żydowskie, ale i wielokulturowość tych miasteczek – powiedział koordynator programu Emil Majuk.

Na podstawie zebranych materiałów powstanie portal internetowy w pięciu językach. Po pięć miasteczek z każdego kraju będzie miało makiety wirtualne. Opracowany zostanie przewodnik książkowy i zostaną wytyczone szlaki turystyczne a przewodnicy zostaną przeszkoleni w zakresie dziedzictwa żydowskiego i historii tych miasteczek. – Ważne też będzie, żeby stworzyć grupę osób, które zajmują się turystyką kulturową, żeby rozwijały kolejne działania. Chcemy w przyszłości rozszerzyć ten projekt na całe wschodnie pogranicze Unii Europejskiej” – dodał Majuk.

NN realizuje

Teatr NN od trzech lat organizuje latem festiwal "Śladami Singera”. Wspólnie z lokalnymi organizacjami urządza warsztaty i wydarzenia artystyczne nawiązujące do tradycji opisanych przez noblistę Isaaca Singera, który przez kilka lat mieszkał w Biłgoraju na Lubelszczyźnie i w swoich utworach barwnie przedstawił dawne społeczności żydowskie.

NN planuje

Projekt jest jednym z kluczowych prowadzonych obecnie przez lubelski ośrodek. Wśród jego planów na ten rok są m. in. przygotowania do uroczystości 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, drugi etap rewitalizacji Domu Słów, seminarium poświęcone przyszłości nauk humanistycznych, czy przygotowania do akcji "Wagon2015.lublin.,pl” upamiętniającej rocznicę Lubelskiego Lipca.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • teatr nn
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy dzieci powinny przygotowywać się do jasełek podczas zajęć w szkołach i przedszkolach?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 401.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.