Hotele dla pszczół także w Lublinie

Dodano: 12 lutego 2014, 13:46 Autor:

Hotele dla dzikich owadów zapylających np. pszczół samotnic i trzmieli chce budować w Lublinie organizacja Greenpeace. Do współpracy namawia m.in. szkoły i spółdzielnie mieszkaniowe.

Budowa hoteli dla dzikich zapylaczy rusza już w marcu. W chatkach mają znaleźć schronienie owady takie jak pszczoły samotnice, trzmiele i inne pszczołowate, motyle, biedronki, złotooki oraz tzw. bzygowate, czyli owady z rzędu muchówek. Takich hoteli w całej Polsce ma powstać w sumie 100. Pierwszy stoi już na Polu Mokotowskim w Warszawie.

– Hotel został ustawiony jesienią – mówi Urszula Siemion z fundacji Greenpeace Polska. – Myślę, że wiosną pojawią się w nim pierwsi lokatorzy, bo zimą owady śpią.

Hotele będą budowane z naturalnych materiałów. – Mamy różne projekty tych miejsc – wskazuje Siemion. – Hotele mogą przypominać ule, ale tylko zewnętrznie. Bo ich wnętrze będzie wyglądać zupełnie inaczej. Będą wypełnione materiałami takimi jak słoma czy drewno tak, aby ułatwić owadom zakładanie rodzin i przetrwanie zimy.

Zanim w hotelu pojawia się pierwsi skrzydlaci goście zostaną one zasiedlone pszczołami murarkami.

Greenpeace zaprasza do współpracy zarządców i właścicieli terenów zielonych w Lublinie jak też szkoły, organizacje pozarządowe i inne wspólnoty, które chciałyby zaangażować się w projekt.

– Najlepszym miejscem do ustawienia takich hoteli będą np. parki, tereny ogródków działkowych czy ogródki zakładane przez wspólnoty mieszkaniowe – wylicza przedstawicielka Greenpeace. – Ważne, aby w takich miejscach rosły kwiaty, by owady miały się, czym żywić. Muszą mieć też dostęp do wody.

– Jeśli Greenpeace uważa, że to będzie pożyteczne i mają na to pieniądze to niech działają – komentuje Stanisław Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.

I dodaje: Każde działania mające na celu ochronę środowiska są godne poparcia. We wszystkim trzeba się jednak kierować rozumem, żeby nie wydać pieniędzy na marne. Hotele w centrum miast się nie sprawdzą, bo tam za wiele bazy pożytkowej nie ma.

Środki na budowę hoteli Greenpeace zebrał we wrześniu ub.r. w ramach akcji "Adoptuj Pszczołę”. Akcję wsparło ponad pięć tysięcy osób. Jest to kolejna odsłona kampanii mającej na celu ochronę pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia ich siedlisk.

Czytaj więcej o:
  • greenpeace
  • hotel dla pszczół
  • pszczoły
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Młodzież Wszechpolska szykuje akcję… walentynkową

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

wyniki głosowania
Liczba głosów: .

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 81 46 26 800

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 2231337

Serwisy społecznościowe

Corner Media sp. z o.o. w Lublinie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.dziennikwschodni.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Corner Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Corner Media sp. z o.o. w Lublinie. 2001-2015.