Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Plotki i ciekawostki

23 czerwca 2014 r.
10:36
Edytuj ten wpis

Przyjechał z Poznania do Lublina. "Tu ludzie dzielą się wszystkim z innymi"

0 0 A A

Igor Skarżyński przyjechał do Lublina z Poznania. Próbował swoich sił w sprzedaży... skarpet. Z braku pieniędzy zaczął grać na gitarze przed Bramą Krakowską. Dziś opowiada o tym, jak żyje się muzykowi w naszym mieście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zarabiasz na życie grając na ulicy. Czy zachód nie jest lepszym miejscem na taki zarobek?

Zachód jest w porządku. Bogatszy, bardziej poukładany, ale nie zawsze jest tak, że jak ludzie mają więcej to i więcej dają. Czasami jeżdżę do Frankfurtu. Tam ludzie są bogatsi tak dziesięć razy bardziej od nas. Nie dają jednak nic.

W Lublinie ludzie dzielą się wszystkim z innym, jak idziesz w gości do kogoś to masz wódkę, wino, kaczkę, śmietanę, kotlety itp. A w poznańskim dadzą Ci herbatę i góra ciastko. Z zarabianiem na ulicy jest bardzo podobnie.

Skąd wziął się taki pomysł na życie?

Pracowałem przedtem na targu. Jak ten słynny Paździoch z Kiepskich sprzedawałem skarpety. Potem szef mnie wywalił, bo uważałem że mnie oszukuje i mało mi płaci. Tak zresztą było. Po dwóch miesiącach wegetacji, Grzesiek mój dobry przyjaciel, z którym się znam kilka lat zaproponował mi wspólne granie na ulicy.

Zgodziłem się od razu. Pomyślałem, że nie będę miał szefa który mnie okrada, nie będę tyrał po 8 godzin dziennie, będę wolny i coś tam zawsze skubnę. I tak zacząłem grać jak kloszard przed Bramą Krakowską. Dlaczego? Nie miałem pracy, a było bardzo ciężko. Potrzebowaliśmy pieniędzy i trzeba było coś zrobić.

Pieniędzmi dzieliliśmy się po połowie. Gdy Grześkowi robiło się zimno, ja zostawałem grać. Nikt mi nie pomagał finansowo. Aby zarabiać musiałem grać. Gdy byłem sam, zarabiałem dwa razy tyle. Oczywiście nie zawsze jest kolorowo. Ale jeszcze żyję.

Jak reagują mieszkańcy na twoją muzykę?

Wydaję mi się, że w miarę pozytywnie. Ostatnio podczas mojego występu jakaś kobieta się popłakała i spytała co ja tu robię? A może popłakała się bo ją coś bolało?

Domyślam się, że spotykasz się nieraz z krytyką. Jak ona na Ciebie działa?

Powiem Ci, że z początku denerwowało mnie zachowanie niektórych przechodniów. Przechodzili i patrząc na mnie z pogardą mówili coś pod nosem. Teraz, gdy mam podobną sytuację, to po prostu uśmiecham się i życzę miłego dnia.

Część osób uważa, że uliczni grajkowie wyłudzają pieniądze

Nienawidzę żebractwa. Nie raz podchodziły do mnie, mówiąc łagodnie, mocno zaniedbane osoby. Chciałyby na mojej ciężkiej pracy zarobić na tanie wino. Zawsze odmawiałem. Nie toleruje tego. Szanuje każdego grajka, który zarabia ciężką pracą a nie żeruje na innych.

Czy da się przeżyć z pieniędzy zarobionych grą na ulicy?>

Tak, tylko z tego się utrzymuje i nie tylko siebie. Kobieta chce na fluid, a kot whiskas. Muszę kupować codziennie jedzenie, napoje, papierosy, środki czystości itd. Dużo osób nie wierzy, ale starcza na to wszystko.

Generalnie, róbcie to, co kochacie i nie pozwólcie aby inni zniszczyli wasze marzenia. Zawsze chciałem robić muzykę i jeszcze mieć z tego pieniądze. Wiem, że to nie są wysokie loty, ale czasami, gdy zamykam oczy podczas grania pod bramą, wyobrażam sobie, że jestem tam gdzie zawsze chciałem być. Najgorzej, jak to nie wyjdzie.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.