Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 listopada 2014 r.
9:00
Edytuj ten wpis

Nowa Rada Miasta Lublin. Kto miał najwięcej głosów, jak głosowały dzielnice

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
53 6 A A

Wiadomo już, jakie poparcie zdobyli kandydaci do Rady Miasta Lublin. Najlepszy miał 4314 głosów, najsłabszy tylko 2. Z tych, którym się udało, największe poparcie ma Sylwester Tułajew, a najmniejsze Marcin Nowak. Sprawdziliśmy, kto przez 4 lata zyskał, a kto stracił poparcie. I ustaliliśmy, kto nie dostałby się do rady, gdyby liczyły się tylko zdobyte głosy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tułajew był faworytem tych wyborów. To kandydat Prawa i Sprawiedliwości z dzielnicy Czechów, który także cztery lata temu miał najwięcej zwolenników ze wszystkich kandydatów. Tułajew przez całą kadencję był w radzie zauważalny, z czego przez większość czasu stał na pozycji głównego krytyka prezydenta Krzysztofa Żuka.

Popularny, a nie wszedł

Największym przegranym jest za to Jan Gąbka, lewicowy kandydat z okręgu obejmującego osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, której jest prezesem. W niedzielnym głosowaniu uzyskał 1588 głosów, najwięcej z tych, którzy do Rady Miasta nie weszli.

Porażkę Gąbki najdobitniej obrazuje to, że aż 17 kandydatów, którzy weszli się do Rady Miasta uzyskało wynik gorszy, niż on. I gdyby nie skomplikowana metoda obliczania głosów, zapewne dostałby się do rady. Komitet, z którego startował, Lubelska Lewica Razem, przekroczył 5-procentowy próg uprawniający do uczestnictwa w podziale mandatów. Tyle że z obliczeń wyszło to, że lewica nie dostała ani jednego mandatu.

Na szarym końcu

W wynikach głosowania widać również to, że partie trafnie wybrały obsadę pierwszych miejsc na swoich listach kandydatów. Tylko w jednym przypadku zdarzyło się, że kandydat z dalszego miejsca zdobył więcej głosów, niż "jedynka”, przy czym nie był to komitet partyjny, ale stowarzyszenie Wspólny Lublin. Mowa o Marcinie Nowaku, który startując w okręgu śródmiejskim z drugiej pozycji zdołał wyprzedzić Zbigniewa Targońskiego. Ciekawostką w tej kategorii jest Piotr Breś, kandydat PiS w okręgu obejmującym LSM, któremu ostatnie miejsce na liście nie przeszkodziło w zdobyciu 1171 głosów, co na tej liście było trzecim wynikiem.

Ale wróćmy jeszcze do Nowaka. Choć zdobył mandat i będzie jednym z zaledwie trzech radnych Wspólnego Lublina, to jego sukces ma gorzki posmak. To właśnie on ma najniższe poparcie spośród wszystkich, którzy dostali się do rady, zebrał tylko 514 głosów. W poprzednich wyborach zdobył o ponad 300 głosów więcej. W kategorii "przybyło/ubyło” są jednak znacznie ciekawsze zjawiska. Największym sukcesem może się pochwalić Tomasz Pitucha, kandydat PiS, który uzyskał drugi wynik po Tułajewie.

Stracili, zyskali

Pitucha w radzie zasiądzie po raz drugi i choć w ostatniej kadencji głośno było o nim głównie za sprawą jego wystąpień przeciw kontrowersyjnym działaniom artystów, to w porównaniu z poprzednimi wyborami zyskał prawie 1500 zwolenników. Do tej rady wprowadziły go trzy tysiące wyborców. Niemal tak samo wzrosło w ciągu kadencji poparcie dla jego klubowego kolegi, Mieczysława Ryby. A także dla Mateusza Zaczyńskiego, który na sesjach praktycznie się nie odzywał. W niedzielnych wyborach Zaczyński był na LSM "jedynką”.

Prawie o tysiąc głosów mniej, niż w poprzednich wyborach zebrał Piotr Kowalczyk, lider Wspólnego Lublina i to pomimo bardzo zauważalnej kampanii na billboardach. Niewiele mniejszą stratę odnotowała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak z Platformy Obywatelskiej. To dwa najbardziej jaskrawe spośród nielicznych przypadków, gdy radny kończącej się kadencji zdobywa mniej głosów, niż cztery lata temu.

Rada najpopularniejszych

Liczba głosów to jednak nie wszystko. Oddając głos na kandydata głosuje się faktycznie na listę, na której się znajduje. Mocny lider daje szansę wejścia do rady kandydatom z niezbyt dużym poparciem.

Gdyby nie to, rada wyglądałaby nieco inaczej. W śródmiejskim okręgu zamiast Marcina Nowaka (Wspólny Lublin) do rady dostałby się Marcin Jakóbczyk z PiS, w okręgu "czechowskim” do rady nie wszedłby Ryszard Prus, ani Stanisław Brzozowski, których wywindował wysoki wynik Tułajewa, ale kandydatka PO, Ewa Stadnik (PO) i Jadwiga Mach (Wspólny Lublin). Na Felinie i Kalinie zamiast Bartosza Margula radnym zostałby Adam Osiński (Lubelska Lewica Razem). W takiej radzie PiS miałby 14 mandatów, PO 13, a Wspólny Lublin i Lubelska Lewica razem po dwóch radnych.

Na Czubach wolą PO

Porzućmy gdybania i spójrzmy jeszcze na to, jak rozłożyło się poparcie dla poszczególnych komitetów w różnych częściach miasta. Tylko w okręgu obejmującym Czuby i Węglin zwycięzcą nie jest PiS, ale PO z trzyprocentową przewagą. Natomiast w okręgu Felina i Kalinowszczyzny przewaga PiS wynosi blisko 12 proc. Jedynie w drugim okręgu (LSM) lewica wspięła się na trzecie miejsce, właśnie za sprawą Gąbki.

Nie ma czym się chwalić

Na koniec ranking tych, którzy uzyskali najmniej głosów. Pierwsze miejsce ma Janina Solowska, którą poparły tylko dwie osoby. Zwyciężczyni tego zestawienia była "dwójką” na liście zarejestrowanego tylko w jednym okręgu (Dziesiąta, Wrotków) Komitecie Wyborczym Wyborców Solowskiego. Z tej listy pochodzą też kolejni w naszym rankingu: Paweł Jarmuł (3 głosy) i Małgorzata Solowska (4 głosy). Następne miejsce z wynikiem 7 głosów zajmuje Grzegorz Rosły (Wspólny Lublin, Dziesiąta), a po 9 uzyskali Jacek Szkuć (Nowa Prawica, centrum) i Arleta Strug (Ruch Narodowy, Czechów), zaś do okrągłej dziesiątki dobił Mieczysław Trześniewski (lewica, Dziesiąta).

Frekwencja

Okręg I
Uprawnionych do głosowania: 43 187
Frekwencja: 36,05 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 7,64 proc.
Wyniesione karty: 6

Okręg II
Uprawnionych do głosowania: 41 710
Frekwencja: 45,03 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 6,84 proc.
Wyniesione karty: 2

Okręg III
Uprawnionych do głosowania: 42 518
Frekwencja: 44,36 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 6,25 proc.
Wyniesione karty: 18

Okręg IV
Uprawnionych do głosowania: 48 816
Frekwencja: 44,25 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 5,79 proc.
Wyniesione karty: 7

Okręg V
Uprawnionych do głosowania: 47 137
Frekwencja: 38,34 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 7,69 proc.
Wyniesione karty: 9

Okręg VI
Uprawnionych do głosowania: 47 599
Frekwencja: 38,52 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 6,22 proc.
Wyniesione karty: 6

Tak głosowano w okręgach

Okręg I Bronowice, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa
Prawo i Sprawiedliwość: 39,22 proc.
Platforma Obywatelska: 31,80 proc.
Wspólny Lublin: 15 proc.
Lubelska Lewica Razem: 6,66 proc.
Nowa Prawica: 4,38 proc.
Ruch Narodowy: 2,94 proc.

Okręg II Konstantynów, Rury, Szerokie, Węglin Północny, Za Cukrownią
Prawo i Sprawiedliwość: 38,89 proc.
Platforma Obywatelska: 32,16 proc.
Lubelska Lewica Razem: 11,92 proc.
Wspólny Lublin: 11,73 proc.
Nowa Prawica: 3,47 proc.
Ruch Narodowy: 1,84 proc.

Okręg III Czuby Południowe, Czuby Północne, Węglin Południowy
Platforma Obywatelska: 39,75 proc.
Prawo i Sprawiedliwość: 36,49 proc.
Wspólny Lublin: 10,37 proc.
Lubelska Lewica Razem: 6,35 proc.
Nowa Prawica: 3,88 proc.
Ruch Narodowy: 3,16 proc.

Okręg IV Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin, Sławinek
Prawo i Sprawiedliwość: 35,35 proc.
Platforma Obywatelska: 33,89 proc.
Ruch Narodowy: 2,32 proc.
Nowa Prawica: 4,40 proc.
Lubelska Lewica Razem: 6,74 proc.
Wspólny Lublin: 17,31 proc.

Okręg V Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Tatary
Prawo i Sprawiedliwość: 41,30 proc.
Platforma Obywatelska: 29,43 proc.
Wspólny Lublin: 14,42 proc.
Lubelska Lewica Razem: 8,63 proc.
Nowa Prawica: 3,68 proc.
Ruch Narodowy: 2,54 proc.

Okręg VI Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek, Wrotków, Zemborzyce
Prawo i Sprawiedliwość: 44,26 proc.
Platforma Obywatelska: 36,93 proc.
Wspólny Lublin: 7,88 proc.
Lubelska Lewica Razem: 4,85 proc.
Nowa Prawica: 3,51 proc.
Ruch Narodowy: 2,23 proc.
KWW Solowskiego: 0,33 proc.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów

Pełny stadion, wspaniała atmosfera i pierwsze domowe zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin w nowym sezonie. „Koziołki” rozbiły w piątkowy wieczór ebut.pl Stal Gorzów Wielkopolski 55:35, a goście z 15 biegów byli w stanie wygrać ledwie jeden

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)
galeria

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)

Lubelscy kibice wypełnili po brzegi trybuny przy Al. Zygmuntowskich

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis
foto
galeria

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis

Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej fotorelacji z wieczoru pełnego muzyki, w wykonaniu zespołu DEFIS, który rozgrzał klub Serce do czerwoności.

galeria

Trzynastego wszystko zdarzyć się może, trzynastego świat w różowym kolorze (...) - nie inaczej było w Pięknej Pszczole. Zobaczcie, jak szalał Lublin i co się działo na parkiecie!

Party jak w roku 2000!
foto
galeria

Party jak w roku 2000!

W ubiegły piątek odbyła się w klubie Helium szalona impreza w stylu R&B z lat 2000! To było prawdziwe odegranie wspomnień, gdy Beyoncé, Usher, Destiny's Child i inni rządzili na listach przebojów! Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
WYBORY 2024

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do poniedziałku (22 kwietnia) partie mają czas na poinformowanie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 2 maja powinny z kolei zgłosić listy kandydatów na posłów do Europarlamentu. Platforma Obywatelska w województwie lubelskim kandydatów na listę już ma. Zarekomendowała ich Zarządowi Krajowemu PO. Ten decyzję o ostatecznym jej kształcie podejmie w przyszłym tygodniu.

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

O godzinie 20.30 mistrzowie Polski po raz pierwszy w tym sezonie zaprezentują się lubelskiej publiczności. Orlen Oil Motor Lublin rywalizować będzie z ebut.pl Stalą Gorzów Wielkopolski

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką
foto
galeria

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką

Wiadomo, że Lublin lubi i potrafi się bawić, jak mało które miasto w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezki w popularnym lubelskim klubie 30. Jesteście ciekawi co się działo na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotorelację.

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Jeżyny z larwami

Jeżyny z larwami

Ponad 7,5 mrożonych jeżyn importowanych z Serbii nie trafi na rynek do sklepów na Lubelszczyźnie. W czwartek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii owoców do obrotu. Przyczyną: larwy i pleśń

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

225,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Różne -> Sprzedam

rower

Zamość

355,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek Letniskowy Drewniany Całoroczny 3m/3m 15mm

Domek Letniskowy Drewniany Całoroczny 3m/3m 15mm

cała Polska

17 500,00 zł

Praca -> Zatrudnię
KIEROWCA C+E

KIEROWCA C+E

Zarzecze, powiat niż

1,00 zł

Komunikaty