Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

17 maja 2018 r.
12:05

4 etapy rekrutacji na studia licencjackie

0 1 A A

Rekrutacja na studia zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zacząć już teraz kompletować dokumenty oraz sprawdzać, które czynności należy wykonać przez internet, a jakie etapy wymagają spotkania się z komisją. Okazuje się, że rekrutacja wcale nie jest taka skomplikowana, jak może się niektórym wydawać, zwłaszcza gdy podchodzi się do całego procesu nieco wcześniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wybór kierunku i uczelni

Zanim kandydat przystąpi do procesu rekrutacji, musi zdecydować, co chce studiować. To najważniejszy moment przy wyborze kierunku kształcenia, ponieważ w dużej mierze zależy od  niego dalsza kariera i ścieżka aplikującego.

Najbardziej przyszłościowe kierunku to te związane z:

  • IT,
  • medycyną,
  • logistyką,
  • finansami,
  • przodują w rankingach również kierunki techniczne.

Bez względu na to, czy kandydat wybierze studia mniej lub bardziej perspektywiczne według rankingów, może odnieść sukces, jeśli włoży wystarczająco dużo pracy w swój rozwój. Często pomaga w tym uczelnia i sama lokalizacja. Wybierając na przykład studia licencjackie w Warszawie, jest mnóstwo możliwości poszerzania swojej wiedzy. Warsztaty, praktyki, staże w dużych firmach to duża szansa dla wszystkich, którzy są zainteresowani wychodzeniem poza program obowiązkowy. Dotyczy to wszystkich większych ośrodków kształcenia.

 

Strona internetowa uczelni i rejestracja w systemie

Wracając jednak do samej rekrutacji, warto zaznaczyć, że na każdej uczelni proces ten może się nieco różnić, jednak szkoły wyższe zwykle korzystają z nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają przyspieszyć wszystkie działania (internetowa rejestracja). To ogromne ułatwienie, ponieważ oszczędza czas i pozwala na aplikowanie nawet z najdalszych zakątków świata.

Dobrą praktyką jest dokładne sprawdzenie stron internetowych różnych uczelni jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji: zarówno państwowych, jak i prywatnych. Znajdziemy tam informacje nie tylko o dostępnych kierunkach, ale również szczegółowy harmonogram rekrutacji, opłaty czy wymagania dla kandydatów. Przykładem są studia I stopnia w Warszawie na jednej z popularnych uczelni niepublicznych: vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-i-stopnia/studia-licencjackie/.

Wystarczy wybrać dany kierunek, by dowiedzieć się więcej o programie, specjalnościach czy opłatach. To bardzo duża baza wiedzy. Właśnie dlatego warto tam zaglądać nawet z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli więc jesteś dopiero w drugiej klasie liceum, możesz również zrobić research, by przygotować się do rekrutacji na studia I stopnia poprzez zbieranie cennych informacji.

W tym momencie kandydaci są w komfortowej sytuacji, ponieważ mogą startować na wiele kierunków, dzięki czemu mają wolność wyboru i dodatkowy czas na podjęcie decyzji, jakie studia wybrać. Często zdarza się również, że aplikujący z list rezerwowych są również przyjmowani, ponieważ część osób zmieniła swoje zdanie co do preferowanego kierunku.

Kolejny etap (ten właściwy) to rejestracja na stronie uczelni w systemie. Ważne jest poprawne wpisanie swoich danych, dlatego warto robić to w domu, gdy ma się dostęp do wszystkich dokumentów. Po otrzymaniu wyników matury należy je uzupełnić w panelu (wymagane przedmioty podczas rekrutacji).

 

Opłata rekrutacyjna

Warto pamiętać, że przystąpienie do rekrutacji na studia nie jest darmowe. Wymagana opłata rekrutacyjna uzależniona jest od danej szkoły wyższej, ale zwykle wynosi około 80 złotych. Może to być oczywiście więcej lub mniej, jednak zazwyczaj można spodziewać się podobnej kwoty, zwłaszcza w szkołach publicznych.

Należy również dokładnie zapoznać się z harmonogramem na danej uczelni, aby wiedzieć, do którego dnia trzeba uiścić opłatę rekrutacyjną. Zwykle jest to przelew na wskazane podczas procesu rekrutacji konto. Można od razu wydrukować potwierdzenie przelewu opłaty, ponieważ będzie ono być potrzebne podczas składania dokumentów na studia po rozstrzygnięciu rekrutacji. Jeśli chodzi o szkoły prywatne, warto sprawdzać samodzielnie każdy ośrodek, ponieważ nie tylko czesne, ale i wpisowe oraz sam proces rekrutacji może różnić się od siebie.

 

Oczekiwanie na wyniki i składanie dokumentów

Kiedy dane w panelu są już uzupełnione i opłaty uregulowane, wystarczy czekać na wyniki rekrutacji. Ostatnim krokiem jest już tylko złożenie odpowiednich dokumentów, jakie są wymagane przez szkołę wyższą. Należy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami, zwłaszcza jeśli jest to uczelnia poza miejscem zamieszkania. Dobrze mieć wszystkie dokumenty poukładane w koszulkach i segregatorze (oryginały i kopie). Trzeba też pomyśleć już wcześniej o zdjęciu do legitymacji studenckiej.

Pozostałe informacje

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium