sobota, 16 grudnia 2017 r.

Artykuły sponsorowane

Jak nie przepłacać za taksówkę


Rozmowa z Arturem Mikuskiem, dyrektorem korporacji taksówkarskiej Eko Taxi.

• Chyba każdy słyszał różne historie o naciąganiu pasażerów taksówek. Jak tego uniknąć?

- Najbezpieczniejsze dla pasażera jest zamawianie taksówki dzwoniąc do określonej korporacji, na przykład numer Eko Taxi (81) 744 22 22 lub zamawiając kurs przez aplikację w telefonie. Takie kursy są rejestrowane, łatwiej je sprawdzić w przypadku niejasności, łatwiej zlokalizować pozostawione w taksówce rzeczy. Po za tym pasażer może zapytać dyspozytora o szacunkową kwotę przejazdu.

• A co w przypadku, gdy wsiadamy do taxi z ulicy lub spod słupka?

- Jeśli już wsiadamy do taksówki z ulicy, dobrze jest skorzystać ze sprawdzonej firmy. Czasami jednak nazwy czy loga są podobne i łatwo można się pomylić. Jest jednak kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Obowiązkowo, jeszcze przed wejściem do auta, należy spojrzeć na cennik i nie chodzi tu o widoczne z daleka naklejki na aucie. W każdej taksówce cennik musi być umieszczony w prawym górnym rogu bocznej szyby, od strony pasażera, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz auta. Jeśli go nie ma lub cennik jest nieczytelny, podrapany, szyba jest specjalnie opuszczona tak, żeby był niewidoczny, to absolutnie nie polecam jazdy takim autem.

• Jakich informacji szukać na tym cenniku?

- Wygląd cennika określają przepisy. Musi zawierać opłatę początkową, stawkę za kilometr w pierwszej i drugiej taryfie, oraz opłatę za godzinę postoju. Na tą ostatnią warto zwrócić uwagę, bo to od niej zależy, ile zapłacimy gdy będziemy stać na światłach, czy w korkach.

• Co to znaczy pierwsza i druga taryfa?

- Pierwsza taryfa to stawka za kilometr obowiązująca w dni powszednie, czyli od godz. 6 do 22. W Eko Taxi jest to 1,40 zł za kilometr. Druga taryfa obowiązuje od godz. 22 do 6 oraz w niedzielę i święta. Jeśli szykujemy się na dłuższy wyjazd za miasto, warto wcześniej zadzwonić do korporacji i ustalić cenę umowną za kurs, wtedy z góry wiemy ile zapłacimy. Pamiętajmy, że po każdym zakończonym kursie kierowca ma obowiązek wydrukować paragon, gdzie będzie wyszczególnione za co płacimy. W Eko Taxi za każdy przejazd pasażer może zapłacić kartą lub przez BLIK.

• A co z wyborem? Do miejskiej legendy przeszły historie, jak pasażer jechał spod Hotelu Europa do hotelu Lublinianka przez Czechów...

- To pasażer decyduje którędy jedzie, natomiast czasem warto się zdać na doświadczenie kierowcy, żeby nie wylądować w korkach. Pamiętajmy, że za stanie w korkach też płacimy. Jeśli nasz klient uważa, że coś było nie tak, zawsze może do nas zadzwonić - wyjaśnimy wątpliwości, bo wszystkie kursy mamy rejestrowane.

• A co w przypadku, gdy na imprezę wybieramy się większą ekipą?

- Wówczas warto zamówić większe auto i na przykład zamiast zamawiać dwie taksówki dla sześciu osób, może przyjechać po nas jeden VAN. Mnóstwo takich kursów realizujemy w weekendy, kiedy grupy znajomych jadą wspólnie na imprezy, dopłata do takiego przejazdu to 7 zł.

• Wcześniej wspomniał pan o aplikacji na telefon, czy to jest płatne?

- Aplikacja jest darmowa, można ją ściągnąć ze strony Eko Taxi. Ta forma zamawiania taksówki jest popularna głównie wśród młodych ludzi. Przydatna, gdy na przykład wokół gra głośna muzyka i jest gwar. Przez aplikację sprawdzimy, jak długo będziemy czekać na taksówkę i ile wyniesie szacunkowy koszt przejazdu. Ponadto pasażer może też zamówić sobie taksówkę na określoną godzinę i ma możliwość obserwowania, gdzie znajduje się jadące po niego auto.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!