Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

26 stycznia 2018 r.
0:19

Jak się przygotować do pierwszej pożyczki w parabanku?

Autor: Zdjęcie autora Promocja
0 1 A A

Decyzja o pożyczce należy do jednych z trudniejszych, szczególnie jak jesteś osobą młodą. Wybranie najlepszej oferty i odpowiedniej firmy, u której warto się zapożyczyć, wymaga czasu i doświadczenia, którego młodzi mają najmniej. Jeśli jednak zdecydujesz się na pożyczkę, warto się do niej porządnie przygotować. Poniżej znajdziesz 3 kroki prowadzące do wzięcia rozsądnej pożyczki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1. Określ swoją zdolność kredytową.

Zanim zaczniesz szukać ofert, oblicz, czy w ogóle stać Cię na pożyczkę w instytucjach bankowych lub parabankowych. Zdolność kredytowa kojarzy się ze składaniem wniosku, gdzie bank za pomocą magicznych algorytmów szacuje, czy Cię stać na pożyczkę czy nie. Można zrobić to łatwiej a przede wszystkim – własnymi siłami. Potrzebujesz zwykłą kartę papieru i długopis albo jeśli wolisz – dokument.docx lub.xlsx.

a) Stwórz dwukolumnową tabelę. Kolumnę po lewej stronie nazwij „Zarobki” a kolumnę po prawej stronie „Koszty”.

b) Wypisz w kolumnach odpowiednio, ile miesięcznie dostajesz pieniędzy oraz na co je wydajesz. Różnica między nimi pokaże, ile jesteś w stanie spłacać pieniędzy co miesiąc.

Banki jak i parabanki biorą przede wszystkim pod uwagę trzy czynniki przy podjęciu pozytywnej decyzji kredytowej. Najważniejszy z nich to stałe zatrudnienie. Większe znaczenie od tego, ile zarabiasz, ma jak stabilne jest Twoje źródło dochodu. Zupełnie inaczej bank potraktuje osobę, która od czasu do czasu dostaje mniejsze zlecenia a inaczej osobę, która ma stałą pracę, najlepiej na umowę o pracę. Kolejny z nich to informacja o innych zobowiązaniach. Jeśli nie masz żadnych innych kredytów lub pożyczek, Twoje szanse na pozytywną decyzję kredytową znacznie rosną. Ostatni czynnik to wielkość gospodarstwa domowego, a dokładniej, ile osób masz na utrzymaniu. Jeśli utrzymujesz żonę i dwoje dzieci ponosisz większe wydatki niż jak utrzymujesz tylko siebie, co ma wpływ na wysokość raty, jaką jesteś w stanie odprowadzać co miesiąc.

2. Sprawdź instytucję, u której chcesz pożyczać.

Jeśli określisz swoją zdolność kredytową i wybierzesz parę ofert, które spełniają Twoje oczekiwania, warto prześwietlić instytucje, u których zamierzasz pożyczać pieniądze. Istnieją trzy instytucje, u których możesz zweryfikować swoich potencjalnych pożyczkodawców:

  • KRS (Krajowy rejestr Sądowy) – organ zbiera dane firm o statusie prawnym, sytuacji finansowej oraz informacje o zadłużeniach i ZUSie. Tutaj dowiesz się, czy firma u której chcesz się zapożyczyć w ogóle istnieje, czy ma Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) oraz REGON.
  • KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) – główna instytucja administracyjna, nad którą czuwa Prezes Rady Ministrów. Stąd dowiesz się, czy firma, którą wybrałeś na pożyczkodawcę, jest godna zaufania.
  • ZFP (Związek Firm Pożyczkowych) – Tutaj z kolei dowiesz się, czy instytucja pożyczkowa działa oficjalnie i legalnie.

 3. Proces pożyczkowy.

Po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej oraz weryfikacji potencjalnych pożyczkodawców, możesz przystąpić do złożenia wniosku w tej firmie, która zaoferowała najbardziej korzystne warunki i okazała się również godna zaufania.

Niektóre firmy oferują młodym osobom tzw. darmowe pożyczki. Pierwsza pożyczka za darmo daje możliwość spłacenia dokładnie tyle pieniędzy, ile chcesz pożyczyć, oczywiście pod warunkiem, że zrobisz to w terminie. To fajna opcja dla osób, które są pewne, że dadzą radę spłacić całość kwoty w wyznaczonym czasie. Pamiętaj jednak, że darmowe pożyczki nie można rozbić na raty.

Proces pożyczania w parabanku zaczyna się od założenia konta w wybranej instytucji i uzupełnieniu formularza. Zazwyczaj jest bardzo krótki i wymaga podania podstawowych informacji (imię, nazwisko, adres zamieszania, numer konta itp.) Po wysłaniu formularzu, parabank poprosi czasem o wykonanie przelewu weryfikującego na symboliczną kwotę, np. 1gr albo 1 zł. Po pozytywnej weryfikacji, nawet do 15 minut dostaniesz odpowiedź z decyzją. Jeśli jest pozytywna, wówczas automatycznie wysyłane są pieniądze na konto.

Podsumowanie

Pierwsza pożyczka jest zawsze najtrudniejsza. Szacownie zdolności kredytowej, wybór pożyczkodawcy aż w końcu samo wzięcie pożyczki wiążę się czasem z dużymi emocjami, dlatego zawsze warto podejść do tematu na spokojnie i dobrze zweryfikować rynek i swoje możliwości. Powyższy tekst powinien pomóc porządnie przygotować się do wzięcia pożyczki i podpowiedzieć, jak zrobić to dobrze. Powodzenia!

Pozostałe informacje

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

PZL Leonardo Avia Świdnik przegrała decydujące spotkanie w ćwierćfinale play-off z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 1:3. Tym samym zakończyła sezon 2023/2024.

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]
galeria

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]

W środę nasi czwartoligowcy rozegrali 23. kolejkę spotkań. Nie obyło się bez niespodzianek. Największą była zdecydowanie domowa porażka Stali Kraśnik ze swoją imienniczką z Poniatowej 0:1. Efekt nowej miotły nie zadziałał, bo w tym meczu na ławce gospodarzy zadebiutował Kamil Witkowski. Po dwóch porażkach z rzędu pełną pulę wywalczyła za to Lublinianka, która rozbiła rezerwy Motoru 4:0.

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinału play-off Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z Chrobrym Głogów 24:26. Tym samym przegrali rywalizację o półfinał 1-2. Rafał Przybylski i spółka zagrają co najwyżej o piąte miejsce.

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Trwa internetowa zbiórka na pokrycie kosztów wymiany uszkodzonej pompy w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Poleje się krew. Wampiriada studentów
Nasz patronat
galeria

Poleje się krew. Wampiriada studentów

Nie tylko wampiry potrzebują krwi. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej we współpracy z RCKiK zapraszają na wiosenną akcję honorowego krwiodawstwa.

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Filia poczty otwiera się zbyt późno – tak uważają mieszkańcy jednego z łukowskich osiedli. W ich imieniu o zmianę godzin pracy placówki prosi centralę radny Łukasz Bober.

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki
18 kwietnia 2024, 19:00

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki

18 kwietnia w Klubie Muzycznym, w ramach cyklu Jazz w CSK wystąpi kwartet Piotra Wylężoła, który zaprezentuje materiał z ostatniej płyty.

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"
Zdjęcia
galeria

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"

Wirtualna rzeczywistość, warsztaty dziennikarstwa, negocjacji czy badanie i analiza pisma. Ponad 200 uczniów odwiedziło Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie
galeria

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie

Są nieodłącznym symbolem kampusu głównego KUL. Teraz także „Poczekajka” doczekała się tych pięknych roślin. Jednak na pełen rozkwit magnolii trzeba będzie poczekać kilka lat.

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska policja chwali się skutecznością. W ciągu doby zatrzymała 7 poszukiwanych m.in. za kradzież czy rozboje.

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi
NASZ PATRONAT

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi

Przed nami V Międzynarodowe Sympozjum Studenckich Kół Naukowych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Środowisko-Roślina-Zwierzę-Produkt”.

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Podłość ludzka nie zna granic- denerwują się strażacy z Komarówki Podlaskiej. Ktoś ukradł im elektrośmieci, które były zbierane przed remizą.

Na UMCS poturlali kule
FOTO
galeria

Na UMCS poturlali kule

Za nami VII Akademicki Turniej o Puchar Rektora UMCS „Boccia Cup 2024”. To sportowa rywalizacja, ale też lekcja wzajemnego poszanowania.

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Szrotówek kasztanowcowiaczek szczególnie upodobał sobie kasztanowce białe w Lublinie. Na 70 najcenniejszych drzewach miasto zawiesiło 210 pułapek na tego szkodnika.

Jak siedzieć, żeby nie bolało
WIDEO
film

Jak siedzieć, żeby nie bolało

Z Ireneuszem Hałasem, fizjoterapeutą rozmawiamy o prawidłowej postawie ciała, o tym jak unikać urazów podczas siedzenia przy biurku w pracy czy w szkole.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium