sobota, 16 grudnia 2017 r.

Artykuły sponsorowane

Jak uzdatniać i oszczędzać wodę w domu?

Dodano: 26 listopada 2015, 01:00
Autor: Promocja

Dbanie o środowisko to obecnie obowiązek każdego z nas. Jednym z zasobów naturalnych, na którego stan mamy ogromny wpływ, jest woda. Jej kurczące się zasoby i katastrofalny stan wielu ekosystemów (np. przypadek Jeziora Aralskiego) wymagają stosowania nowych rozwiązań nie tylko na skalę produkcyjną, ale również tę mniejszą, domową. Nie muszą one kojarzyć się tylko z rygorystycznymi zakazami. Często nowe rozwiązania oznaczają oszczędność finansową dla gospodarstw domowych, a także mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

31 października obchodziliśmy Światowy Dzień Oszczędzania. To świetna okazja, by przypomnieć sobie podstawowe zasady dobrego korzystania z wody – zasobu, o który powinniśmy dbać wyjątkowo, bo to dzięki niemu na naszej planecie możliwe jest życie.

 

Uzdatnij kranówkę do picia

Lekarze i dietetycy przypominają nam nieustannie o konieczności picia dużej ilości wody. Dorosły człowiek powinien spożywać codziennie ok. 2 litry wody. Jednak gdyby każdy z nas chciał kupować dzień w dzień dwulitrową butelkę wody mineralnej, wkrótce nasza planeta zostałaby zasypana górą plastikowych śmieci, których rozkład trwa nawet do 800 lat. Coraz więcej zwolenników zyskuje woda z kranu, która swoim składem nie różni się zbytnio od tej butelkowanej. Niemniej, należy pamiętać, że jakość „kranówki” zależy nie tylko od procesu jej uzdatniania w oczyszczalniach, ale też od instalacji wodociągowej, która nie zawsze jest w idealnym stanie.

Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie filtrów wody, np. systemu oczyszczania wody eSpring firmy Amway. Uznany został on przez Verify Markets w 2014 za numer jeden w sprzedaży kuchennych systemów oczyszczania wody, który nie tylko niszczy szkodliwe dla organizmu ludzkiego drobnoustroje, ale też sprawia, że woda ma lepszy smak, zapach i przejrzystość. Jeden wkład eSpring pozwala cieszyć się 5000 litrami czystej wody, co w dłuższej perspektywie czasu opłaca się również finansowo. Za taką samą ilość wody w butelkach zapłacilibyśmy nawet 10 tysięcy złotych! Co ciekawe, Amway używa filtrów eSpring na terenach dotkniętych katastrofami naturalnymi w celu uzdatnienia skażonej wody.

 

Oszczędzaj z perlatorem

Jak najłatwiej oszczędzać wodę w warunkach domowych? Po pierwsze należy naprawić cieknące krany – według najnowszych badań nieszczelny kran to marnotrawstwo nawet do kilku tysięcy litrów wody w ciągu roku. Kolejnym dobrym sposobem na oszczędzanie wody jest zainstalowanie w swoim kranie perlatora. Jest to rodzaj nakładki (metalowej, silikonowej lub plastikowej) w formie siatki o drobnych oczkach, którą montuje się na końcu wylewki kranu lub prysznica.

Istnieją też perlatory z gwintem zewnętrznym, które wkręca się do baterii. To proste i skuteczne urządzenie sprawia, że ciśnienie wody w instalacji wzrasta, a jej zużycie się zmniejsza. Ponadto perlator umożliwia ukierunkowanie strumienia wody, ograniczając tym samym jej rozpryskiwanie się. Niektóre perlatory napowietrzają wodę, nadając jej charakterystyczną mleczną barwę, co wpływa także pozytywnie na doznania estetyczne.

 

Dodatkowe rady na codzienne oszczędzanie

Mało kto wie, że spłukiwanie toalety pochłania aż do 1/3 zużywanej w domu wody. Ten udział jest jeszcze większy, gdy spłuczka jest zepsuta i powoduje dodatkowy niekontrolowany wyciek. Na szczęście obecnie instaluje się nowoczesne spłuczki z dwudzielnymi przyciskami lub przyciskami start-stop, które pozwalają regulować ilość wody. Warto zamontować je w swoim domu – to nie tylko troska o środowisko, ale też ogromna oszczędność.

Ważne jest również, by nie gotować zbyt dużo wody w czajniku. Jeśli masz zamiar zrobić sobie jedną herbatę, nie ma sensu wlewać do czajnika litra wody. Pamiętaj jednak, by woda zawsze zakrywała grzałkę!

Ponadto, nie trzeba chyba nikomu przypominać, żeby zakręcać kran w czasie mycia zębów, a także rozsądnie gospodarować wodą podczas mycia naczyń lub prania. Zmywarkę i pralkę włączamy tylko wtedy, gdy są już pełne.

Wydaje się, że wszyscy znamy zasady odpowiedniego gospodarowania wodą w gospodarstwach domowych, jednak warto je od czasu do czasu przypominać. Nie tylko w trosce o naszą planetę, ale i nasze finanse. Rozsądne korzystanie z wody pozwala nam zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie!

Zachęcamy również do zapoznania się z wynikami Światowego Raporu Amway na temat Przedsiębiorczości zainicjowany przez firmę przy współpracy z Technicznym Uniwersytetem w Monachium oraz Instytutem GFK, który znajdziecie Państwo tutaj: http://di.com.pl/amway-swiatowy-raport-na-temat-przedsiebiorczosci-czy-przedsiebiorca-trzeba-sie-urodzic-53699

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!