sobota, 24 lutego 2018 r.

Artykuły sponsorowane

Kasa fiskalna online – obowiązek i przełom technologiczny roku 2018

Dodano: 5 lutego 2018, 00:28
Autor: Promocja

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej spoczywa na przedsiębiorcach, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowanych. Wymogi prawne w tym zakresie reguluje Ustawa o podatku od towaru i usług wraz z dodatkowymi rozporządzeniami. W styczniu 2018 roku w życie weszły przepisy, które wprowadzają istotne zmiany w zakresie poziomu technologicznego urządzenia rejestrującego – kasy fiskalne online. Jak działają nowe automaty? Kto został objęty regulacjami i co w praktyce oznacza posiadanie kasy online?

Zmiana w przepisach – kasa fiskalna online

Wprowadzenie kas połączonych z Internetem ma na celu poprawienie luki w VAT – rozwiązanie problemu ewidencjowania sprzedaży przez podmioty gospodarcze. W celu rejestracji transakcji fiskalnych powstało Repozytorium – Centralny Rejestr Kas prowadzone przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Do zadań Rejestru będzie należało nadawanie numeru ewidencyjnego kasie podczas fiskalizacji oraz przechowywanie danych – między innymi e-paragonów czy raportów dobowych. Nowelizacja ustawy przewiduje, że urządzenia będą łączyły się z Repozytorium co około dwie godziny, co oznacza, że informacje o transakcjach będą pobierane na bieżąco.

 

Działanie kasy

Urządzenie rejestrujące będzie komunikowało się z Centralnym Rejestrem Kas za pośrednictwem Internetu. Kasa fiskalna zostanie przypisana do podatnika, a jego dane zapisane w module fiskalnym – Repozytorium. Każde urządzenie będzie posiadało sprzętowe zabezpieczenie danych, oparte na pamięci fiskalnej i pamięci chronionej (dla paragonów). Kasa będzie drukowała dokument papierowy – paragon dla klienta oraz emitowała go w formie elektronicznej. Dla konsumenta będzie on dostępny po wprowadzeniu do systemu indywidualnego kodu. Każde urządzenie rejestrujące będzie współpracowało z terminalem płatniczym. Więcej na temat działania kasy fiskalnej online można przeczytać na stronie: www.sas24.pl.

 

Kto jest objęty nowymi regulacjami?

Ministerstwo Finansów – odpowiedzialne za stworzenie nowelizacji Ustawy – rozłożyło w czasie obowiązek wymiany tradycyjnych kas na nowoczesne urządzenia rejestrujące. Według planów Ministerstwa obowiązek wdrożenia kas fiskalnych online zacznie obowiązywać od stycznia 2019 roku, a w I etapie zostaną nim objęte następujące branże: gastronomia, sprzedaż paliw, kosmetyka i fryzjerstwo, motoryzacja i wulkanizacja oraz usługi fitness. Ustawodawca wytypował gałęzie, które zostały wskazane, jako najbardziej problematyczne podczas kontroli skarbowych. Wciąż trwają prace nad aktami prawnymi, dlatego lista branż może ulec zmianie.

 

Praktyka posiadania nowej klasy fiskalnej online

Najważniejszą kwestią dla przedsiębiorców będzie aspekt finansowy w zakresie zakupu nowej kasy fiskalnej. Obecnie ulga wynosi 90% wartości zakupu urządzenia netto, jednak nie może ona przekroczyć 700 złotych. Kwota ta ma zostać zwiększona do 1000 złotych. Ustawodawcy zależy na możliwie jak najszybszym wycofaniu z obiegu tradycyjnych kas fiskalnych. Obowiązkiem podmiotów będzie zapewnienie stabilnego łącza internetowego celem połączenia urządzenia z Repozytorium. Z drugiej jednak strony fiskalizacja oraz zgłoszenie kasy do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego będą dokonywane automatycznie, co oznacza dla przedsiębiorców znaczne uproszczenie procedur.

 

Trwają pracę nad stroną praktyczną wdrożenia kas fiskalnych online, które mają na celu przede wszystkim poprawienie ewidencji sprzedaży, stanowiąc jednocześnie przełom technologiczny w zakresie fiskalizacji. Dodatkowym atutem rozwiązania ma być zwiększenie ilości transakcji bezgotówkowych oraz udostępnienie konsumentom e-paragonów. Jak te zmiany wpłyną na podmioty gospodarcze, będzie można ocenić dopiero po wejściu w życie nowych przepisów.

Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
edek z
abc
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 lutego 2018 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znam sytuację z doświadczenia gdzie ludzie stoją w bardzo długich kolejkach po tradycyjne lody nowotarskie wydają bardzo dużo kasy obsługują tam często 3 dziewczyny a starsza pani zbiera kasę, 0 wydanego paragonu...? A siedzi z 2-3cm plikiem pieniędzy każdy w ciągu 1-2 min wydaje kilkadziesiąt złotych czy jakieś ulgi maja czy znajomości a innego przedsiębiorcę za 1 paragon ukażą nie ma to jak równie traktowanie...
Rozwiń
edek z
edek z (5 lutego 2018 o 11:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no to zdzicho popłynoł zanim wejdą regulacje to jego kasy jezeli wogóle miały to straca homologację i jedynie jako zabawiki będzie je mógł sprzedać 
Rozwiń
abc
abc (5 lutego 2018 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam małe pytanie. Otóż dlaczego w okienkach kasowych Poczty Polskiej nie ma kas fiskalnych? Dlaczego kupując znaczek, gazete, książkę, itd. nie dostaję żadnego dowodu zakupu. Poczta sprzedaje także towary spozywcze pod postacia chociażby cukierków. W jaki sposób mam zareklamować chociażby to, że cukierki były niezdatne do spożycia?
Rozwiń
Gość
Gość (5 lutego 2018 o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Ździcho" już od roku ma pełne magazyny nowych kas fiskalnych i czeka tylko na wejście w życie opisanej regulacji.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!