Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

13 października 2017 r.
3:00

Kawałek swojego świata - miejsce, do którego zawsze chce się wracać

0 A A
13 października 2017 0:00

Jeszcze do niedawna atrakcyjna lokalizacja i nowoczesność kojarzyła się nam z miastem. Dzisiaj wszystko wygląda zupełnie inaczej. Związane jest to ze zmianą podejścia do definicji idealnego domu. Kilkanaście lat temu z euforią w sercu przenosiliśmy się do wielkich aglomeracji. A jak jest dzisiaj?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy trend

Po kilku, czasami kilkunastu latach życia w aglomeracji coraz więcej osób zaczyna marzyć o własnym domu. Najlepiej z ogrodem, w otoczeniu pięknej przyrody, daleko poza miastem. Marzymy o miejscu, w którym będziemy mogli stworzyć kawałek swojego świata. Z dala od pośpiechu i mocno angażującej nas pracy.

Silna potrzeba posiadania własnego domu, pięknego ogrodu i sąsiedztwa lasu jest głównym powodem migracji poza granice miasta. Kameralne, funkcjonalne osiedla, atrakcyjne zabudowy rodzinne, czy jednorodzinne domy. Wszystko na obrzeżach miasta lub poza jego granicami. Takie lokalizacje cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. Deweloperzy dbają o to, aby stworzyć zabudowy przyjazne mieszkańcom, do tego odpowiednio skomunikowane z miastem. Wyciszony, wewnętrzny dziedziniec z zielonym skwerem, dostęp do terenów rekreacyjnych, a niekiedy również prywatny plac zabaw.

Deweloperzy, realizując zamówienia, tworzą kameralne zabudowy składające się z niskich budynków. W każdym z nich jest niewiele mieszkań. Głównym ich atutem jest prywatność i spokój, która wiąże się niejednokrotnie z ich zamkniętym charakterem i ogrodzonym terenem. Domy jednorodzinne, czy większe zabudowy rodzinne często mają układy otwarte, co szczególnie sprawdza się dla lokalizacji w sąsiedztwie łąk i lasów. Życie w mieście jest coraz mniej atrakcyjne. Okazuje się, że dom, czy osiedle powstające poza granicami miasta ma zdecydowanie więcej do zaoferowania. Firma budowlana, która realizuje taki projekt, staje na wysokości zadania. Dzięki temu powstają zabudowy, będące spełnieniem naszych marzeń.

Z danych statystycznych GUS wynika, że tylko w ubiegłym roku z polskich metropolii uciekło 49 tysięcy mieszkańców. Gdzie się podziali? Swoje miejsce na ziemi odnaleźli poza granicami miasta. To nie jest chwilowy kurs. Zmiana ta jest trendem, który utrzymuje się od 2000 roku. Od tego czasu miasto opuściło ok. 330 tysięcy mieszkańców. Deweloperzy nie nadążają z realizacją zleceń. To dowodzi, jak wielkie jest zainteresowanie budową domów poza miastem.

Nieskończenie wiele powodów migracji

Na powstawanie nowych trendów wpływ mają różne czynniki. Jednym z nich są względy ekonomiczne. Mieszkania i domy budowane przez firmy budowlane na peryferiach są atrakcyjne cenowo. Budowa domu często jest korzystniejszym finansowo rozwiązaniem niż zakup mieszkania w centrum miasta. Firmy budowlane już od kilku lat mają zapełnione grafiki. Na realizację inwestycji w renomowanej firmie budowlanej trzeba czekać od kilku do kilkunastu miesięcy, a czasami nawet i dłużej.

Kolejny czynnik mający wpływ na ruch ludności jest ściśle związany z komfortem psychicznym. Szukamy ciszy, spokoju i intymności. Wielkomiejski zgiełk nie jest już dla nas atrakcją. Jesteśmy nim zmęczeni.

Za miasto uciekają nie tylko osoby dojrzałe. Domy oraz osiedla budowane przez deweloperów są poszukiwaną inwestycją również przez ludzi młodych. Wszyscy, niezależnie od wieku szukają przestrzeni, relaksu i swobody. Młode małżeństwa dodatkowo pragną lepszych warunków do wychowywania swojego potomstwa. Poza miastem dziecko może spędzać czas na świeżym powietrzu. Bawiąc się przed domem, jest bezpieczne. To znacznie zwiększa komfort naszego życia.

Odpowiednia lokalizacja wnosi bezcenną wartość. Jest nią możliwość obcowania z naturą i duża ilość terenów zielonych. Obrzeża miasta to życie na łonie przyrody, a nie w betonowej płycie. Wszystko to zachęca do aktywnego spędzania czasu, spacerowania, uprawiania biegów przełajowych czy jazdy na rowerze. Takie działania pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Z dala od miasta również natężenie hałasu jest niższe, a powietrze mniej zanieczyszczone.

Wszystko w jednym miejscu

Jak wynika z obserwacji, tereny podmiejskie wciąż się rozwijają. Zmiana ta związana jest z nowym trendem w branży deweloperskiej. Na obrzeżach powstają szkoły, przedszkola, sklepy, czy przychodnie. Przybywa też miejsc do rozrywki. To właśnie tam deweloperzy budują nowe osiedla. Tam ma miejsce budowa domów.

Budowa nowych dróg szybkiego ruchu i dynamiczny rozwój obecnej infrastruktury w połączeniu z rozwojem motoryzacji powoduje, że nasza mobilność wciąż wzrasta. Wraz z nią znikają wszelkie przeszkody związane z dotarciem do pracy w centrum miasta. Alternatywą są pociągi podmiejskie i autobusy, które mają wydłużone trasy i kursują ze znacznie większą częstotliwością. To wszystko wpływa na wzrost zainteresowania domami poza miastem. Szukamy domu na wsi, bo tam jest wygodnie i nie ma problemów z parkowaniem.

Mieszkania i domy na obrzeżach aglomeracji cieszą się ogromną popularnością. Jeśli znajdują się kilkanaście kilometrów za miastem, wciąż są atrakcyjną lokalizacją. Powszechnie znane jest powiedzenie: „pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie”. Jeśli budowę domu zlecimy właściwej firmie, będzie to możliwe za pierwszym razem. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na prawdziwego fachowca przyjdzie nam poczekać.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą budowlaną www.prb-adam.pl

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium