niedziela, 17 grudnia 2017 r.

Artykuły sponsorowane

Konto bankowe - nie daj się złapać w marketingową pułapkę

Dodano: 15 stycznia 2016, 00:00

Oglądając reklamę dowolnego konta bankowego w telewizji lub Internecie, od razu w oczy rzucają się eksponowane zera oraz wyjątkowe możliwości które ma dawać bank. Jednak do wyboru konta warto podchodzić na chłodno - wówczas na pewno będziemy zadowoleni z decyzji.

Konto osobiste - niezbędne

W dzisiejszym świecie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez rachunku w banku. Jednak stosunkowo nie tak dawno temu (kilkanaście lat wstecz), spora część społeczeństwa nie miała konta, natomiast obecnie w Polsce ma je już ponad 80% dorosłych ludzi. Tendencja jest dość prosta - z kont bankowych korzystamy coraz chętniej, w różny sposób. Coraz większą popularnością cieszą się nowe fukcjonalności, takie jak płatności zbliżeniowe kartą czy telefonem.

Gorącym tematem przy tej okazji są opłaty - nikt nie lubi gdy za operacje bankowe są pobierane prowizje. Dodatkowo część opłat jest warunkowa - bank może pobrać prowizję, jeśli nie spełnimy określonego warunku. Klasycznym przykładem takiej opłaty jest prowizja za użytkowanie karty płatniczej - spora część banków warunkuje jej pobranie od sumy transakcji dokonanych kartą w danym miesiącu. Jeśli przykładowo wydamy kartą w miesiącu łącznie ponad 300 złotych, nie zapłacimy kilkuzłotowej prowizji.

Gdzie porównać banki?

Wracając do tematu reklam kont bankowych - nie są dobrym źródłem wiedzy na temat rynkowej oferty. Reklamodawca (bank), zazwyczaj eksponuje tylko dobre strony oferty pomijając te mniej korzystne, dodatkowo rzadko kiedy w reklamie jest czas na omówienie warunków dotyczących niektórych opłat.

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z aktualnego rankingu kont osobistych bądź firmowych. Można go znaleźć na przykład w serwisie kontomania.pl. Pozwala on na łatwe zapoznanie się z najważniejszymi opłatami w wielu bankach (oraz co równie istotne - z ewentualnymi warunkami). Dzięki przeczytaniu dodatkowej analizy konta, poznamy także mocne i słabe strony oferty - także pozafinansowe.

Dla każdego jednak inne znaczenie ma dany aspekt - dlatego warto najpierw wiedzieć na czym zależy najbardziej - czy wszystkie bankomaty w Polsce mają być darmowe, czy operacje gotówkowe w banku mają być bezprowizyjne, a może ważne aby nie było opłaty za użytkowanie karty do rachunku? Porównanie kont osobistych jest dobrym narzędziem, aby sprawdzić te koszty.

"Nie chce mi się zmieniać konta"

Dla wielu ludzi którzy mają konto od dobrych kilku lat w jednym banku, wizja zmiany rachunku kojarzy się z mnóstwem formalności i problemów. Na szczęście jest ona mocno przesadzona. Konto bankowe można dzisiaj zamknąć oraz otworzyć w wielu bankach online - bez wychodzenia z domu. Przed zamknięciem starego konta trzeba pamiętać o poinformowaniu pracodawcy/rodziny o nowym rachunku oraz ewentualnie skopiować zapisanych odbiorców ze starego konta. Jednak nie warto zamykać starego rachunku przed otworzeniem nowego - "stary" rachunek może bowiem posłużyć jeszcze do otwarcia nowego konta w innym banku (internetowo - za pomocą tzw. przelewu weryfikacyjnego).

Nieprzekonani do zmiany banku przywołują argument o drobnych opłatach - słowem: "to nie warte zachodu". Chociaż prowizje bankowe za podstawowe usługi na koncie są na raczej na poziomie kilku złotych, wystarczą dwie-trzy opłaty miesięcznie, a okaże się że oddaliśmy bankowi w ciągu roku kilkaset złotych. To już może zmienić lekko perspektywę "drobnych opłat". Warto zatem sprawdzić - ile w ostatnim roku zapłaciłeś w sumie bankowi?

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!