Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

21 grudnia 2015 r.
0:00

Depresję można wyleczyć

0 A A

Na Depresję zwaną „chorobą duszy” narażeni są w szczególności ludzie młodzi. Co trzeci nastolatek ma stany depresyjne, nie widzi sensu nauki czy jakiejkolwiek innej aktywności. Ma problemy z koncentracją, normalnym funkcjonowaniem, często izoluje się od otoczenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Młodzież rzadko potrafi precyzyjnie określić objawy i nazwać przeżywane emocje.                       Często podświadomie, słownie komunikuje poczucie odrzucenia „nikt mnie nie kocha, „nikomu na mnie nie zależy”. Przedstawia ujemny obraz własnej osoby „nie dam rady, jestem do niczego”, „nic mi się nie udaje”. W tych wołających o pomoc komunikatach nastolatków, więcej zwykle jest poczucia krzywdy niż poczucia winy.

Trwałe poczucie zmęczenia, ociężałości, smutku, przygnębienia, rezygnacji.  Utrata energii, zainteresowań, wewnętrzne napięcie, niepokój, brak apetytu. Rezygnacja z kontaktów ze znajomymi, izolacja, wypowiadanie myśli o braku sensu życia…

 to sygnały, których osoby z najbliższego otoczenia nie mogą lekceważyć.

Wychodząc naprzeciw tym powtarzającym się i narastającym sygnałom występowania zjawiska depresji młodzieńczej na terenie Lubelszczyzny, Samorząd Województwa Lubelskiego podjął działania profilaktyczne, wdrażając do realizacji Program Zdrowotny „Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat”, jako jeden ze sposobów dotarcia do szerokiego grona i zdiagnozowania uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego.

Podstawowym celem programu było wczesne wykrywanie wśród młodzieży zaburzeń depresyjnych, wzrost umiejętności radzenia sobie ze stresem, upowszechnienie skutecznych metod diagnozowania depresji w grupach ryzyka (młodzież 16-17 lat).

Koordynatorem Programu Zdrowotnego na terenie Województwa Lubelskiego w 2015 roku był Niepubliczny Ośrodek Zdrowia Psychicznego DIALOG, którego zespół terapeutyczny znający problematykę zaburzeń dotykających młodzież w okresie adolescencji:                                        lekarz psychiatra, psychoterapeuta, psychologowie, pedagodzy, pielęgniarki psychiatryczne, dostosował metody i techniki pracy do potrzeb młodego człowieka.


Program zdrowotny ,,Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat”, został objęty Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

W programie udział wzięli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych w Chełmie, Okszowie, Włodawie, Krasnymstawie, Zamościu, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju, Janowie Lubelskim, Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Łukowie, Radzyniu Podlaskim, Parczewie.

Na terenie Chełmszczyzny przebadano 243 uczniów, z czego 119 skierowano
do pogłębionej diagnozy, na terenie Zamojszczyzny 235, z czego do pogłębionej diagnozy skierowano 73, na terenie Białej Podlaskiej 422 uczniów, w tym do pogłębionej diagnozy skierowano 138 uczniów. Wszystkie etapy Programu ukończyło 900 uczniów, biorąc udział w pełnej ścieżce wsparcia edukacyjnego i terapeutycznego.

Informacja o realizacji Programu Zdrowotnego odbiła się szerokim echem w lokalnych środowiskach szkolnych i pedagogicznych.

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie Barbara Baluk oraz pedagog szkolny Iwona Sobieszczuk stwierdziły, iż uczestnictwo uczniów z ich placówki w programie przełożyło się na konstruktywne radzenie sobie młodzieży w sytuacjach problemowych zarówno w środowisku rodzinnym jak i szkolnym.

Decyzję o przystąpieniu uczniów do programu pozytywnie oceniają dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Zamościu Renata Chyrchała oraz pedagog Aneta Antczak podkreślając, że zmiana dotychczasowego funkcjonowania uczniów klas pierwszych czyli przejście z gimnazjum do szkoły ponadgimnazjalnej może być dla dorastającego człowieka trudne a wyposażenie młodych ludzi w wiedzę na temat rozpoznawania niepokojących symptomów pozwoli przeciwdziałać mogącym pojawiać się stanom depresyjnym, minimalizując ich skutki.

Dyrektor Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskich Arkadiusz Stefaniuk oraz psycholog Ewa Bernatowicz stwierdzili, że dzięki przeprowadzonym zajęciom, uczniowie nabyli umiejętności niezbędne do radzenia sobie z obniżonym nastrojem i trudnymi emocjami, które często towarzyszą młodzieży w okresie adolescencji.

Prowadzone w ramach programu zajęcia terapeutyczne, realizowane były przez zespół specjalistów, którzy w pierwszym etapie programu dokonali diagnozy poziomu problemów psychoemocjonalnych, natężenia stresu, symptomów depresyjnych u poszczególnych uczniów. Na podstawie analizy testów psychologicznych zostały sporządzone indywidualne dla każdego ucznia opinie psychologiczne. W drugim etapie programu zespoły terapeutyczne prowadziły zajęcia warsztatowe z uczniami poświęcone depresji.

Uczniowie mieli również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji ze specjalistą lekarzem psychiatrą.

Młodzież pozytywnie oceniła udział w programie. Doceniła pozyskaną wiedzę jako przydatną nie tylko w okresie dorastania, ale także w życiu dorosłym. Wyraziła zadowolenie z pozyskanych materiałów edukacyjnych oraz drobnych upominków/gadzetów przypominający o udziale w zajęciach.

Kadra prowadząca badania oraz zajęcia w sposób szczególny dziękują młodzieży, rodzicom oraz kadrze pedagogicznej szkół za udział oraz zaangażowanie w realizację programu ,,Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat” w roku 2015.

Każdy nastolatek doświadcza w swoim życiu poczucia przygnębienia czy zmęczenia. Często potocznie określa ten stan słowem "depresja". Zdarza się jednak, że są to objawy choroby, zwanej zaburzeniami depresyjnymi, które należą obecnie do najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych.

Depresja polega na zmianach nastroju oraz zaburzeniu funkcji biologicznych organizmu człowieka oraz zaburzeniach w sferze myślenia, zachowania i relacji. Choroba ta może mieć podłoże genetyczne lub pojawić się na skutek doświadczenia straty. Kolejne epizody choroby powstają na skutek nagromadzenia stresu, który uaktywnia podatność na chorobę. Stres życiowy jest wtedy podtrzymywany przez depresyjne myśli i działania. Układ nerwowy człowieka działa „na zwolnionych obrotach” zakłócając sen, odbierając apetyt
i energię. Spowolnienie prowadzi do depresyjnych nastrojów

Depresja to choroba. Podobnie jak cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze. Na depresję może zachorować każdy bez względu na wykształcenie, religię czy status materialny. To stan, który wymaga leczenia i nie powinien być przyczyną obwiniania się czy wstydu.

Objawy depresji:

  • poczucie ciągłego zmęczenia, ociężałość, utrata energii,
  • smutek, przygnębienie, płaczliwość,
  • utrata zainteresowań, "nic Cię nie cieszy",
  • niechęć do szkoły, wykonywania, codziennych czynności,
  • brak zadowolenia z siebie, niechęć do życia,
  • pogorszenie pamięci, trudności ze skupieniem uwagi przy czytaniu, oglądaniu telewizji,
  • zamartwianie się (o dzień dzisiejszy,
    o przyszłość),
  • unikanie spotkań ze znajomymi,
  • uczucie wewnętrznego napięcia, niepokoju,
  • wczesne budzenie się, płytki sen lub odwrotnie, trudności z porannym wstawaniem,
  • złe samopoczucie rano,
  • brak apetytu, chudnięcie,
  • zaparcia, zasychanie w ustach,
  • bóle głowy,
  • bóle różnych grup mięśni,
  • myśli samobójcze.

Depresję leczy psychiatra (tak jak kardiolog leczy nadciśnienie). Zgłoś się do lekarza. Jeśli poprosisz

o pomoc szybciej powinna wrócić radość z życia oraz zwyczajna aktywność, którą do tej pory prowadziłeś.

Depresja i co dalej?

Jedną z form leczenia depresji jest farmakoterapia, czyli leczenie lekami. Wykorzystywane jest do regulacji snu i apetytu oraz zwiększania zasobów energii. Energia ta jest niezbędna, aby przezwyciężyć depresję.

Równolegle do leczenia lekami prowadzona jest psychoterapia. Należy nauczyć się kontrolować

i zmieniać wzorce myślenia, działania i tworzenia relacji. Procesy myślowe, rutynowe zachowania

i sposoby utrzymywania związków, które podtrzymują nastrój depresyjny, pozostają pod świadomą kontrolą, dlatego zadaniem terapii jest przekazać nastolatkowi umiejętności zmiany tych czynników.

JAK RADZIĆ SOBIE SOBIE ZE STANAMI depresyjnymi

  1. Jeśli uważasz, ze zadanie jest niewykonalne podziel je na etapy.
  2. Planuj przyjemne wydarzenia, które sprawiają Ci przyjemność.
  3. Codziennie wieczorem przypominaj sobie o przyjemnych doświadczeniach, których doświadczyłeś w ciągu dnia.
  4. Zaakceptuj to, że nie wszystko musisz umieć zrobić od razu i nie wszystko musisz robić idealnie.
  5. Staraj się skupiać na pozytywnych aspektach sytuacji, którą uważasz na trudną.
  6. Często chwal samego siebie za to, co zrobiłeś dobrze.
  7. Uprawiaj sport – regularne ćwiczenia np. aerobik poprawiają samopoczucie. Zdrowo się odżywiaj. To, co jesz ma wpływ na to jak się czujesz.
  8. Wykorzystuj metody relaksacyjne bądź wizualizacje, wyobrażając sobie relaksującą sytuację zawsze wtedy, gdy czujesz się spięty.

Depresję leczy psychiatra (tak jak kardiolog leczy nadciśnienie). Zgłoś się do lekarza. Jeśli poprosisz
o pomoc szybciej powinna wrócić radość z życia oraz zwyczajna aktywność, którą do tej pory prowadziłeś.

Depresja i co dalej?

Jedną z form leczenia depresji jest farmakoterapia, czyli leczenie lekami. Wykorzystywane jest do regulacji snu i apetytu oraz zwiększania zasobów energii. Energia ta jest niezbędna, aby przezwyciężyć depresję.

Równolegle do leczenia lekami prowadzona jest psychoterapia. Należy nauczyć się kontrolować
i zmieniać wzorce myślenia, działania i tworzenia relacji. Procesy myślowe, rutynowe zachowania
i sposoby utrzymywania związków, które podtrzymują nastrój depresyjny, pozostają pod świadomą kontrolą, dlatego zadaniem terapii jest przekazać nastolatkowi umiejętności zmiany tych czynników.

,,Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat” Finansowane ze środków Samorządu Województwa Lubelskiego

Pozostałe informacje

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium