piątek, 23 lutego 2018 r.

Artykuły sponsorowane

Obozy żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych na Mazurach

Dodano: 21 grudnia 2016, 00:00

Wszyscy kochamy wakacje. Oczekujemy ich nadejścia z niecierpliwością. Snujemy plany, naradzamy się, rozmyślamy, sprawdzamy, wreszcie... rezerwujemy. Dobry pomysł na wakacje to podstawa udanego wypoczynku, ale nie jest prostą sprawą, aby taki przepis znaleźć. Tym bardziej, że nasze oczekiwania są często bardzo duże i różnorodne. Najczęściej chcemy, aby nasz wypoczynek był przede wszystkim bezpieczny, atrakcyjny turystycznie i towarzysko, aktywny i rozwijający. Pomysłem na sprostanie tym oczekiwaniom może być rozpoczęcie przygody z żeglarstwem. Jest ono bowiem jednym z najbezpieczniejszych sportów, zapewnia aktywność, gwarantuje bliski kontakt z naturą oraz rozwija poprzez zdobywanie nowych umiejętności. Stąd bierze się nieustannie rosnąca popularność żeglarstwa w Polsce, które zaczęło być wreszcie doceniane w naszym kraju. Najbardziej odpowiednim miejscem na rozpoczęcie swojej przygody żeglarskiej są Mazury, a formą - kursy i obozy żeglarskie z patentem na Mazurach.

Dlaczego Mazury?

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to różnorodne akweny, których przemierzenie wymaga wielu umiejętności żeglarskich. Szczególnie wędrówka po mazurskim szlaku daje możliwość adeptowi żeglarstwa praktycznego wykorzystania wiedzy zdobytej podczas kursu, np. różnych technik cumowania, pokonywania kanałów i śluz, czytania znaków wodnych itp. Odbywanie kursu na Szlaku Wielkich Jezior ma tę przewagę nad pojedynczym akwenem, że podczas jednej wyprawy żeglarskiej będziesz w wielu miejscach, w różnych warunkach i sytuacjach, co pozwoli na zdobycie cennych żeglarskich doświadczeń.

Warto również wspomnieć, że Mazury to bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce. Wędrując po szlaku można wiele zwiedzić, zaplanować dodatkowo różne wakacyjne wycieczki na lądzie, odwiedzić tętniące gwarem mazurskie miasteczka czy całkiem zaciszne, niemalże dzikie przystanie i porty. A wszystko to podczas jednego wakacyjnego wyjazdu.

Jak uczyć się żeglarstwa?

Na pewno warto uczyć się od profesjonalistów, co gwarantuje bezpieczeństwo. Na rynku turystycznym działa wiele firm proponujących kursy i obozy żeglarskie, na których można uzyskać patent żeglarza jachtowego.

Na co zwrócić uwagę wybierając wśród wielu? Przede wszystkim należy sprawdzić samą firmę.

Czy działa legalnie, czy ma ubezpieczenie turystyczne, czy wpisana jest do rejestru organizatorów turystyki, czy ma w przypadku ofert dla nieletnich zgłoszenie do kuratorium oświaty? Następnie warto dowiedzieć się, czy sternicy prowadzący kurs są instruktorami żeglarstwa, a w przypadku kursu dla nieletnich czy posiadają uprawnienia pedagogiczne?

Nareszcie ważną sprawą jest też sprzęt, na którym będziemy się nie tylko uczyć, ale także mieszkać. Klasa jachtu, którym będziemy pływać to ważny składnik ceny za nasz wyjazd.

Możemy zwykle wybierać obóz spośród dwóch podstawowych form: wędrownej lub stacjonarnej. W obu czas kursu lub obozu podzielony jest na część teoretyczną i ćwiczenia praktyczne. Na kursie stacjonarnym wykłady i ćwiczenia odbywają się w tym samym miejscu, zazwyczaj na jednym akwenie. Podczas wędrówki miejsca wykładów i ćwiczeń zależą od realizowanej trasy i najczęściej każdy nocleg wypada w innym porcie.

Razem czy osobno?

W świetle prawa do egzaminu na patent żeglarski może przystąpić każdy, bez obowiązku odbycia szkolenia. W praktyce jednak każdy odpowiedzialny człowiek nie powinien zdecydować się na prowadzenie jachtu bez odpowiedniego doświadczenia, wiedzy i przeszkolenia.

Jedną z najatrakcyjniejszych form szkolenia są organizowane obozy żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych na Mazurach. Są one bowiem świetnym połączeniem wypoczynku i nauki, a jeśli obóz ma formę wędrowną, nie bez znaczenia jest aspekt turystyczny. Podczas takiego rejsu można sporo zwiedzić i spłynąć Mazury wzdłuż i wszerz. 

Żeglarstwo jest również sportem zespołowym, na obozie jesteś członkiem załogi i uczysz się działania w grupie. Nauka i działanie zespołowe jest również nieocenionym czynnikiem integracyjnym, wspomaganym przez organizowane na obozach żeglarskich wieczory szantowe przy ognisku, wakacyjne wycieczki, gry i zawody żeglarskie.

Jednym słowem na kursie żeglarskim można zdobyć nie tylko patent żeglarza jachtowego, ale spotkać ciekawych ludzi, spędzić twórczo czas i odpocząć. Obóz to przecież nie tylko zespołowe pływanie, ale wspólna nauka, gotowanie, spędzanie wieczorów, współzawodnictwo i zabawa tworzące niezapomniany żeglarski klimat. Wybierając się na taką imprezę warto upewnić się czy będziemy w załodze odpowiadającej naszej grupie wiekowej. Odpowiednio obóz żeglarski dla dzieci, młodzieży czy dorosłych. Gwarantuje to dobre samopoczucie i swobodę podczas trwania kursu. Wykonując na wodzie ćwiczenia ze swoją załogą, przygotowujesz się również do egzaminu i testów, które będziesz zdawał ze swoją grupą.

Ile kosztuje obóz żeglarski na Mazurach?

Ceny obozów żeglarskich na Mazurach wahają się od siedmiuset złotych do kilku tysięcy. Ważnymi składnikami ceny jest czas trwania imprezy, dojazd na Mazury, klasa jachtu, wyżywienie, opłaty portowe i paliwowe oraz ubezpieczenie. Warto więc sprawdzać, co dokładnie zawiera cena obozu żeglarskiego.

Jeśli w cenę imprezy nie jest wliczone wyżywienie musimy liczyć się ze składką do tzw. kasy jachtowej na wspólne zakupy artykułów spożywczych, które dodatkowo musimy sami zrobić. Kwota ta jest trudna ostatecznie do oszacowania, ponieważ zależy od gustu i apetytów załogantów.  Ponadto opłaty portowe i paliwowe to kwota kolejnych kilkuset złotych. Doba postojowa w porcie na Mazurach to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, plus opłaty za tankowanie paliwa do silnika jachtowego. Na rynku są dostępne również oferty obozów żeglarskich na Mazurach w formie All Inclusive tzn. wszystko w cenie. Bez względu jednak na formę imprezy warto dokładnie przeanalizować, co zawiera cena i  na tej podstawie oszacować realny koszt kursu, rejsu, kolonii bądź obozu żeglarskiego.

Jeśli jesteś już gotowy na podjęcie wyzwania jakim jest żeglarstwo to pozostaje Ci jeszcze podjęcie ostatniej decyzji. Bez względu na to czy wybierasz się na obóz żeglarski dla młodzieży, studentów czy dorosłych możesz wybrać opcję turystyczną lub szkoleniową. Jeśli chcesz zdobyć patent żeglarski i uprawnienia do prowadzenia jachtu zapisz się na kurs szkoleniowy. Jeśli wolisz aktywny odpoczynek na łódce, dużo wolnego czasu i poznawanie Mazur - wybierz obóz turystyczny. Takie opcje obozu żeglarskiego dostępne są w ofercie Szkoły Żeglarstwa PuntoVita. Znajdziesz tam dokładne opisy imprez, warunki uczestnictwa, ceny, terminy oraz zapoznasz się z załogą tworzącą naszą Szkołę Żeglarstwa. Zapraszamy na nasz pokład! Złap wiatr w żagle i zacznij swoją przygodę z żeglarstwem już dziś.

Artykuł opracował Michał Stępka - właściciel szkoły żeglarstwa PuntoVita
ul. Pierkunowo 36, 11-500 Giżycko Mazury
Telefon: 501 177 487.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!