poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Artykuły sponsorowane

Otolaryngologia – dla zdrowia gardła, nosa i uszu

Dodano: 26 lutego 2016, 12:17

Badanie migdałków u laryngologa
Badanie migdałków u laryngologa

Otolaryngologia to dziedzina medycyny potocznie i w uproszczeniu nazywana laryngologią.
Uprawiają je lekarze potocznie zwani laryngologami – o tych z pewnością słyszeliśmy wszyscy. Pomagają oni dzieciom i dorosłym cierpiącym na schorzenia w obrębie uszu, nosa, krtani, gardła czy borykającym się z problemami zatok przynosowych, gruczołów ślinowych oraz języka. Otolaryngologia to dość szeroka specjalizacja, gdyż nie skupia się na jednym narządzie, ale na wielu – umiejscowionych w obrębie głowy i szyi.

Migdałkowa angina

Do najczęstszych zabiegów z zakresu otolaryngologii należy usuwanie migdałków. Jeżeli jesteśmy w grupie osób, które regularnie przechodzą anginę lub często zapadają na infekcje gardła, niezwłocznie powinniśmy się udać do otolaryngologa, który zaproponuje nam skuteczną terapię naszych problemów – dziś laryngolodzy dysponują metodami leczenia, które często nie wymagają hospitalizacji i w znaczący sposób poprawiają stan zdrowia małych i dużych pacjentów.

Zatkany nos i problemy z głosem

Ile razy zdarzyło się nam mówić „przez nos”, powodując żarciki ze strony znajomych? Ile razy chcieliśmy, aby nasz głos w słuchawce brzmiał tajemniczo i zmysłowo, a przeszkadzała nam chrypka? Powodem może być oczywiście prozaiczny, sezonowy katar, ale problem może też być poważniejszy. Jeśli podejrzewamy, że umiejscowiony jest on w obrębie zatok, wizyta u otolaryngologa będzie najwłaściwszym krokiem, który przybliży nas do dobrego zdrowia. Żadne dostępne bez recepty preparaty nie poradzą sobie z przewlekłym zapaleniem zatok – wymaga ono specjalistycznej konsultacji i właściwego medycznego postępowania.

Na ratunek chrapiącym

Jeszcze innym powszechnym problemem, w zwalczeniu którego pomoże otolaryngolog, jest chrapanie. Na ogół bagatelizujemy tę przypadłość, ponieważ nie mamy świadomości, że można ją skutecznie leczyć – oczywiście w gabinecie lekarskim, gdzie zostanie zdiagnozowana przyczyna problemu (na przykład nieprawidłowości anatomiczne w obrębie jamy nosowej czy gardła) i rozpocznie się przeciwdziałanie jego skutkom. Z chrapaniem wiąże się poważniejszy stan – bezdech podczas snu. Tu podobnie – nie wystarczą domowe sposoby czy środki bez recepty, może być konieczny zabieg chirurgiczny lub laserowy, eliminujący problem w sposób efektywny i – co ważne – niezależnie od naszego wieku.

Droga do laryngologa

Laryngolodzy bardzo często prowadzą prywatne praktyki, dzięki temu są w stanie pomóc nam szybko i skutecznie, w dogodnym dla nas czasie. Z pozoru niegroźne oznaki mogą być przyczyną poważnych schorzeń i codziennego dyskomfortu. Pamiętajmy jednak, że możemy sobie pomóc, wybierając lekarza, który zadba o nasze zdrowie.

Wizyta w klinice otolaryngologii
Wizyta w klinice otolaryngologii
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!